عمل لیزرستون فقرات و دیسک:کمترین عوارض نسبت به سایر متدهای جراحی

بسیاری از انواع دردهای ستون فقرات را می‌توان با عمل لیزر ستون فقرات به‌صورت سرپایی درمان کرد. درد قسمت پایین کمر یکی از رایج‌ترین انواع کمردرد است که گاهی اوقات انقدر باعث ناراحتی می‌شود که فرد نیاز به مراجعه به پزشک و سپس ارجاع به یک متخصص پیدا می‌کند. ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها در قسمت پایین کمر اغلب در طول حرکات طبیعی بدن به‌عنوان جاذب ضربه عمل می‌کنند. این‌ها اغلب نقاطی هستند که اغلب خم شدن، پیچ و تاب و نشستن اتفاق می‌افتد. دلایل احتمالی کمردرد عبارتند از:

 • شکاف یا فتق دیسک (دیسک کمر)
 • تنگی کانال نخاعی (تنگی کانال نخاعی) (تنگی غیرطبیعی ستون فقرات)
 • سرخوردگی مهره (سرخوردگی مهره) (دیسک پایینی کمر روی دیسک زیر آن سر می‌خورد).
 • شکستگی‌های مهره کمری

اکثر موارد کمردرد با استراحت اندک، داروهای بدون نسخه و استفاده از حرارت یا یخ برطرف می‌شوند. با این حال، زمانی می‌رسد که ناراحتی گاه‌به‌گاهی به درد مزمن تبدیل می‌شود و برای 3 تا 6 ماه یا بیشتر ادامه می‌یابد. اگر درمان‌های محافظه‌کارانه مؤثر نیست و منبع مشخص درد با آزمایش تصویربرداری مشخص شود، شما ممکن است داوطلب مناسب برای جراحی لیزر ستون فقرات باشید.

جراحی لیزر ستون فقرات ستون فقرات برای گردن (گردن درد) و کمردرد روشی رایج در زمینه پزشکی است. این رویکرد نسبتاً جدید به‌عنوان روش جراحی ستون فقرات مؤثرتر و دقیق‌تر شناخته‌شده است.
دکتر فرخانی از رویکردهای حداقل تهاجمی برای درمان مشکلات بیماران استفاده می‌کند تا از مزایایی مانند زمان ریکاوری کوتاه‌تر، برش‌های کوچک و درد کمتر بهره‌مند شوند. پزشکان آخرین فنّاوری‌های پیشرفته را برای بیماران در نظر می‌گیرند. جراحی ستون فقرات ممکن است برای موارد زیر انجام شود:

 • تسکین درد
 • تثبیت ستون فقرات
 • کاهش فشار بر یک عصب
 • برداشتن قسمت آسیب‌دیده از دیسک
 • استخراج خار استخوان
 • ادغام ستون فقرات برای افزایش ثبات

دکتر فرخانی در صورت نیاز به جراحی به‌عنوان آخرین روش درمان، بیمار را به بهترین متخصص جراح ستون فقرات ارجاع می‌دهد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

انواع جراحی لیزر ستون فقرات


دو نوع اصلی از جراحی لیزر ستون فقرات وجود دارد که ممکن است تسکین‌دهنده - تسریع‌کننده و تثبیت‌کننده باشد.

جراحی کم تهاجمی  برداشتن دیسک

برای اکثر بیماران مبتلا به درد کمر یا گردن مربوط به عصب فشرده، عمل جراحی برداشتن دیسک کمک می‌کند. هدف از جراحی رفع فشار از ریشه‌های عصبی آسیب‌دیده یا فشرده‌شده است. فرسودگی دیسک، تنگی نخاعی و خارهای استخوانی یکی از رایج‌ترین علل درد کمر یا گردن مربوط به عصب هستند.
در جراحی دیسککتومی کم تهاجمی که برای برداشتن فشار دیسک انجام می‌شود تنها دیسکی که بر روی ریشه عصب قرار می‌گیرد حذف می‌شود و پایداری ستون فقرات تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. این نوع دیسککتومی اغلب برای بیماران با مشکلات دیسک مربوط به بیماری دیسک دژنراتیو (آسیب دیسک مربوط به سن) و سیاتیک (سیاتیک) انجام می‌شود که ممکن است به درد پا و دشواری تحرک کمک کند.
فشار روی اعصاب نزدیک ستون فقرات نیز ممکن است با جراحی فرامینیتومی حداقل تهاجمی رفع شود. این روش برای از بین بردن فشار عصبی از تنگی فرامینی، تنگ شدن یک گذرگاه در هر دو طرف مهره‌ها (کانال فرامینی) انجام می‌شود. اگر عصب فشرده بر روی پشت نخاع تأثیر بگذارد، لامینوتومی کم تهاجمی ممکن است مناسب‌تر باشد. در طی جراحی، بخشی از یک استخوان کوچک (لامینا) برای آزاد کردن عصب فشرده برداشته می‌شود.

جراحی لیزر ستون فقرات برای تثبیت

بعد از عمل جراحی برداشتن دیسک، گاهی اوقات معمولاً بعد از اینکه دیسک آسیب‌دیده کاملاً برداشته شود ستون فقرات ناپایدار می‌شود. اگر این مورد در نظر باشد، جراحی تثبیت معمولاً برای بازگرداندن یکپارچگی ستون فقرات ضروری باشد. خوشبختانه گزینه‌های جراحی ثبات کم تهاجمی وجود دارد که می‌تواند به‌عنوان روش‌های سرپایی انجام شود. با روش‌های تثبیت‌کننده، دیسک آسیب‌دیده که با دیسککتومی برداشته‌شده است با یک دیسک مصنوعی جایگزین می‌شود. بیماران مبتلا به دیسک گردنی آسیب‌دیده که مبتلا به درد مزمن گردن یا پیچ‌خوردگی بازو و درد شانه می‌شوند ممکن است از یک جایگزین دیسک گردن استفاده کنند. دیسککتومی و برداشتن ديسک قدامي گردن با فيوژن (ACDF) تغییری در این روش است که از جلو گردن با هدایت یک اشعه ایکس خاص انجام می‌شود. برای بیماران مبتلا به کمردرد ناشی از دیسک آسیب‌دیده استفاده از روش TLIF ممکن است باعث تسکین و همچنین تثبیت ستون فقرات شود. این روش شامل قرار دادن یک اسپیسر و پیوند استخوان در دیسک است.
زمان مشخص بهبودی از جراحی ستون فقرات با لیزر متفاوت است، گرچه زمان بهبودی معمولاً کوتاه‌تر از جراحی تهاجمی معمولی است. بیماران همچنین از برش‌های کوچک‌تر، خطرات جراحی کمتری و بدون اختلال در عضلات اطراف بهره می‌برند.  بعضی از روش‌ها تنها نیاز به یک باندپیچی کوچک دارند. معمولاً بیماران در مدت کوتاهی پس از تکمیل عمل جراحی با کمی یا بدون ناراحتی قادر به راه رفتن هستند.

جراحی لیزر برای فتق دیسک


جراحی لیزر برای دیسک فتق ممکن است التهاب را کاهش دهد. این ممکن است باعث کاهش درد و کمک به کاهش جریان عصب به قسمت‌های بدن شود و میزان بافت اسکار ناشی از جراحی تهاجمی کاهش یابد. جراحی لیزر ممکن است رشد مویرگی را افزایش دهد که باعث افزایش اکسیژن در منطقه جراحی می‌شود. این اتفاق بافت‌های پاره شده را ترمیم می‌کند و میزان فتق دیسک را کاهش می‌دهد. درنهایت، دیسک ممکن است قوی‌تر شود.
جراحی لیزر تاکنون توسط چند میلیون بیمار انتخاب‌شده است. این روشی است که در ورزش حرفه‌ای برای درمان ورزشکاران استفاده می‌شود و در بسیاری از رشته‌های پزشکی مختلف استفاده می‌شود. جراحی لیزر به‌خصوص در یک روش شناخته‌شده به‌عنوان عمل جراحی لیپومنیزله ای مفید است. این جراحی بافت چربی را که بر روی نخاع قرار دارد برمی‌دارد.

جراحی لیزر ستون فقرات در مقابل جراحی ستون فقرات


در دنیای وسیع علم و پزشکی هیچ مطالعه بالینی بلندمدت وجود ندارد که نشان دهد این روش امن یا مؤثر است. این ادعایی بیش نیست و چنین ادعاهایی درنهایت نادرست و گمراه‌کننده هستند. جراحی لیزر ستون فقرات می‌تواند هر نوع جراحی ستون فقرات باشد: لامینکتومی، دیستککتومی یا حتی همجوشی ستون فقرات. جراحی لیزر ستون فقرات به‌طور قابل‌توجهی از جراحی ستون فقرات متمایز است، اما این اختلاف هنوز ازنظر ابزار مورداستفاده برای انجام عمل جراحی جداسازی می‌شود و در غیر این مورد هدف و نحوه عمل جراحی یکسان است. لیزر، که یک پرتو متمرکز نور است، برای برش انجام می‌شود تا جراح بتواند به ستون فقرات دسترسی داشته باشد. برش لیزر بسیار کوچک‌تر از برش‌هایی است که در عمل جراحی ستون فقرات معمولی ایجاد می‌شود. همچنین در جراحی لیزر ستون فقرات ، لیزر برای قطع کردن یا تغییر شکل دیسک مورداستفاده قرار می‌گیرد، به‌این‌ترتیب موجب کاهش فشار و کاهش درد می‌شود.

با این حال، این عمل جراحی لیزر ستون فقرات روش اثبات‌شده نیست. علاوه بر این، تقریباً هیچ مؤسسه پزشکی مهم مربوط به مسائل ستون فقرات، توصیه به استفاده از عمل لیزر ستون فقرات نمی‌کند.

خطرات جراحی لیزر ستون فقرات


جراحی لیزر ستون فقرات توسط بسیاری از افراد به‌عنوان ایمن‌ترین و مؤثرترین روش غیرتهاجمی عمل می‌کند که بر روی ستون فقرات عمل می‌کند. پزشکان گزارش دادند که این روش در تحقیق کنترل‌شده‌ای موردبررسی قرار نگرفته است و هیچ شاهد علمی بر اثربخشی آن وجود ندارد. آن‌ها همچنان گزارش می‌دهند که اکثر جراحان از عمل جراحی لیزر ستون فقرات استفاده نمی‌کنند، زیرا هیچ مزیت مشخصی نسبت به تکنیک‌های جراحی ستون فقرات ندارند. کسانی هم که این عمل را انجام می‌دهند به بیماران از خطرات ذاتی جراحی لیزر ستون فقرات هشدار می‌دهند.

عفونت

همانند هر عمل جراحی، بیمارانی که عمل لیزر ستون فقرات را انجام می‌دهند، خطر ابتلا به عفونت در محل برش را دارند. طرفداران این روش ادعا می‌کنند که خطر در مقایسه با روش باز کاهش می‌یابد، زیرا برش بسیار کوچک است. خطر این روش ازنظر عفونت‌های زخم و ستون فقرات است که می‌تواند به‌شدت بالا باشد زیرا این روش به‌صورت سرپایی در اتاق‌های درمان انجام می‌شود که در مقایسه با تسهیلات ضدعفونی‌کننده روش رایج ناچیز است.

اشتباهات

خطر بالایی وجود دارد که بیمارانی که جراحی لیزر ستون فقرات انجام می‌دهند نیاز به جراحی مجدد داشته باشند تا آسیب‌هایی را که در جراحی لیزر درمان نشده‌اند رفع کنند. جراحی آندوسکوپی ستون فقرات بیماران را به‌ویژه در معرض آسیب‌پذیری برای تکرار جراحی باز قرار می‌دهد. اگرچه لیزرها معمولاً با دقت آزمایش می‌شوند، هر مقدار انحراف از جایگذاری مناسب لیزر می‌تواند عوارض دیگری را ایجاد کند که می‌تواند بیماران را در وضعیت بدتر از قبل از انجام روش لیزر قرار دهد. اختلال در عملکرد لیزر یک علت شایع نگرانی برای بیمارانی است که جراحی لیزر در ستون فقرات را در نظر می‌گیرند. چراکه عمل جراحی لیزر بسیار تخصصی است و نیاز به آموزش فشرده دارد. بیماران اگر تحت عمل متخصص غیرحرفه‌ای قرار گیرند در معرض خطر پارگی غشای نخاعی یا آسیب عصب خواهند بود.

کمردرد

پزشکانی که عمل جراحی لیزر ستون فقرات را انجام داده‌اند موفقیت در انجام این روش را گزارش کرده‌اند. با این حال، آن‌ها به بیماران هشدار می‌دهند که عمل جراحی لیزر ستون فقرات خطرات بیشتری را در مقایسه با عمل جراحی ستون فقرات باز دارد. بیماران ممکن است این عمل را با درد مداوم یا اضافی تجربه کنند و نیاز به انجام عمل جراحی بیشتری داشته باشند. خطر ذاتی از نشت مایع نخاعی، بی‌حسی و بی‌ثباتی ستون فقرات وجود دارد. خونریزی هم می‌تواند یکی از خطرات انجام جراحی لیزر یا هر عمل جراحی ستون فقرات دیگری باشد. با استفاده از تجهیزات پیشرفته لیزر، هیچ گزینه‌ای برای برش استخوان در صورت لزوم در طول عمل جراحی وجود ندارد. لیزر تنها بافت را می‌برد.

آیا جراحی لیزر ستون فقرات توسط جراحان ستون فقرات آموزش‌دیده انجام می‌شود؟


متأسفانه، نه همیشه، اما برخی از گروه‌های جراح ستون فقرات اجازه می‌دهند تا پزشکانی که در جراحی ستون فقرات آموزش ندیده‌اند عمل لیزر ستون فقرات را انجام دهند و این کار غیرقانونی نیست. مشکل این است که در حالی که آن پزشک‌ها متوجه می‌شوند که چگونه عمل جراحی را انجام دهند، آن‌ها همیشه از مشکلات ستون فقرات به‌طورکلی نمی‌دانند - و اگر مشکلی پیش بیاید ممکن است قادر به حل آن نباشند.

بسیاری از مراکز جراحی ستون فقرات این جراحی را انجام می‌دهند چه واقعاً به شما کمک کند یا نه. اگر جراحی لیزر ستون فقرات نتواند به بهبود کلی وضعیت شما کمک کند، ممکن است احساس درد را برای چند روز (اثر پلاسبو)تسکین دهد یا هیچ تأثیری نگذارد و یا حتی ممکن است آسیب بیشتری به شما وارد کند. جراحی لیزر ستون فقرات ممکن است بتواند به وضعیت شما کمک کند اما شما باید قبل از جراحی خطرات آن را بدانید.

هزینه جراحی لیزر ستون فقرات


هنگامی‌که به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارید، بدترین بخش درمان ممکن است این باشد که نتوانید به دلیل هزینه‌های بالا آن را به دست آورید. خوشبختانه هزینه عمل جراحی ستون فقرات برای بیماران مبتلا به کمردرد مزمن معمولاً بسیار مقرون‌به‌صرفه است و برخی از شرکت‌های بیمه نیز اکثر هزینه‌ها را پوشش خواهند داد. علاوه بر این جراحی لیزر ممکن است مقرون به صرفه‌تر از جراحی باز سنتی باشد، زیرا روش‌های کم تهاجمی به حداقل رساندن هزینه‌ها کمک می‌کند.
قیمت هر جراحی شامل بسیاری از هزینه‌های مختلف است:

 • قرار معاینه قبل و بعد از عمل
 • هزینه اتاق عمل
 • پرداخت تمام کارکنان
 • وسایل جراحی
 • بیهوشی
 • فیزیوتراپی در صورت لزوم
 • بستری در بیمارستان در صورت لزوم
 • دارو بعد از جراحی

جراحی لیزر کمر به کاهش بسیاری از این هزینه‌ها کمک می‌کند. مدت‌زمان جراحی کوتاه است و معمولاً در بسیاری از موارد ممکن است بیهوشی عمومی موردنیاز باشد که به کاهش هزینه‌های مرتبط با جراحی کمک می‌کند. از آنجا که زمان بهبودی کوتاه‌تر و فرایند بهبودی آسان‌تر است بستری در بیمارستان نیاز نیست و چیزهایی مانند درمان فیزیکی و دارو برای مدت طولانی موردنیاز نخواهد بود. گرچه هزینه‌های فرم‌های جراحی تهاجمی‌تر ممکن است بیشتر باشد، اما وقتی‌که چنین جراحی‌ای ضروری است، مراقبت‌های پزشکی مناسب ارزش هر هزینه‌ای را دارد.