علاج گرفتگی و اسپاسم با چرخش ناگهانی، تنگی کانال نخاع و دیسک

گرفتگی‌های قسمت پایین کمر می‌توانند ناگهانی پدیدار شوند و عمرشان کوتاه است، اما پایین‌تر دردناک هستند، و برای بسیاری از افراد می‌توانند مزمن باشند. حدود 80 درصد از مردم در طول زندگی خود درد کمر را تجربه خواهند کرد و برای بعضی از آنها، به صورت اسپاسم کمر پدیدار می‌شود.

اسپاسم یا گرفتگی پایین کمر یک انقباض غیر ارادی در عضلات در ناحیه پایین کمر، نزدیک ریشه‌های عصب برجسته در داخل طناب نخاعی یا خارج از آن است. این می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. بعضی افراد ناراحتی خفیف و نادر تجربه می‌کنند در حالی که برخی دیگر مستعد ابتلا به درد شدید هستند که باعث می‌شود حرکت آنها بسیار سخت شود. در برخی موارد، درد تنها خودش از بین می‌رود، اما شرایطی وجود دارد که در آن مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز است.

اگر تا به حال با آسیب یا دیگر محدودیت‌های فیزیکی به کمر خود مواجه شده‌اید، می‌دانید که چقدر می‌تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد. کمر شما به عنوان یک نقطه مرکزی برای بقیه بدنتان عمل می‌کند. درد کمر می‌تواند حرکت کردن، به طور راحت ریلکس شدن و انجام بسیاری از کارها را دشوار ‌کند. گرفتگی‌های بالای کمر یک مثال ساده از این ناراحتی هستند. نه تنها آنها می‌توانند به طور کلی به کمر شما آسیب برسانند، بلکه می‌توانند بر توانایی شما در راه رفتن، نشستن و یا دراز کشیدن نیز تاثیر بگذارند. ممکن است با اسپاسم بالای کمر، هر حرکتی برایتان دشوار شود.

دکتر فرخانی پس از معاینه‌ی فیزیکی و تشخیص علل خشکی و گرفتگی عضلات کمر، روش‌های درمانی مناسبی را برای کاهش درد به بیماران مبتلا به این عارضه توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382  تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث اسپاسم‌های پایین کمر می‌شود؟


گرفتگی‌های پایین کمر می‌توانند به سادگی ناشی از کشش یا آسیب به عضلات، تاندون‌ها، و رباط‌ها باشند. به عنوان مثال، بلند کردن چیز سنگین یک علت شایع است. ورزش‌هایی مانند فوتبال و گلف می‌توانند منجر به گرفتگی‌هایی در ستون فقرات ‌شوند زیرا آنها نیاز به چرخش ناگهانی زیاد و چرخاندن کمر دارند. در صورتی که عضلات شکمی ضعیفی دارید، عضلات کمرتان نیز آسیب پذیر هستند.

مشکلات کمر همچنین می‌توانند ناشی از عارضه‌های پزشکی باشند. به عنوان مثال، آرتریت یا دیسک پاره شده در ستون فقرات می‌تواند منجر به درد پایین کمر شود. دیسک پاره شده یا برآمده در استخوان‌های مهره می‌تواند فشار زیادی روی عصب‌ها قرار دهد، که منجر به درد می‌شود.

دلایل دیگر

در اینجا لیستی از عارضه‌های زمینه‌ای دیگر وجود دارد که می‌توانند باعث بروز گرفتگی پایین کمر شوند:

 • استئوآرتریت مفصل فاست
 • بیماری دیسک دژنراتیو
 • تنگی کانال نخاعی
 • فتق دیسک کمر

در بسیاری از این موارد، بدن با درد و التهاب واکنش نشان می‌دهد. مردم اغلب نه فقط برای درمان درد، بلکه برای اصلاح عارضه زمینه‌ای به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

چه چیزی باعث گرفتگی‌های کمر در حاملگی می‌شود؟


چند توضیح مختلف وجود دارد که چرا اسپاسم بر زنان باردار تاثیر می‌گذارد. دلیل اول شاید واضح‌ترین دلیل است: افزایش وزن. بارداری می‌تواند باعث افزایش وزن قابل توجه زنان بخصوص در ناحیه شکمی شود. این مرکز جاذبه زن را تغییر داده و حالت ایستادن و نشستن را تنظیم می‌کند.

در حالی که گرفتگی‌های کمر اغلب ناراحتی‌های بی‌ضرر هستند، آنها همچنین می‌توانند حاکی از برخی عوارض اضافی باشند. گاهی اوقات درد ارجاع شده از انقباضات رحمی به عنوان درد کمر و اسپاسم‌های کمر بد تعبیر می‌شود. انقباضات رحم می‌توانند باعث بروز درد در کمر شوند.

تعیین اینکه آیا درد کمر به دلیل انقباض رحم است یا نه، مهم است. انقباضات رحمی می‌توانند نشانه‌ای از زایمان پیش رس باشند.

در صورتی که انقباضات رحمی در طول 1 ساعت 6 بار یا بیشتر با یا بدون علائم هشدار اضافی رخ دهند، به دنبال کمک پزشکی باشید. در هنگام زایمان واقعی انقباضات طولانی‌تر، قوی‌تر و نزدیکتر می‌شوند. گاهی اوقات، انقباضات تنها در پایین کمر هستند، به این معنی که دردی که تجربه می‌کنید ممکن است انقباضات باشد. آنها را زمان بندی کنید.

سیاتیک، که درد ناشی از عصب سیاتیک است که پایین کمر را به هر پا از طریق مفاصل ران متصل می‌کند، همچنین می‌تواند به عنوان اسپاسم‌های کمر به اشتباه تشخیص داده می‌شود.

گرفتگی کمر چه حسی دارد؟


اسپاسم کمر می‌تواند احساسی شبیه به سفت شدن، کشیدن یا جمع شدن عضلات در کمرتان داشته باشد. با برخی از گرفتگی‌های عضلانی، عضله نسبت به لمس سخت می‌شود یا جمع شدگی قابل رویتی را نشان می‌دهد.

شدت و مدت هر اسپاسم عضلانی می‌تواند متفاوت باشد.

اسپاسم کمر که شامل عضله پیریفورمیس در قسمت پایین کمر است نیز ممکن است به درد پا منجر شود که سیاتیک (درد به سمت یک یا هر دو پا به علت فشار روی عصب سیاتیک متشعشع می‌شود) نامیده می‌شود.

اسپاسم‌های عضلانی چگونه تشخیص داده می‌شوند؟


پزشک شما ممکن است یک اشعه ایکس برای ارزیابی علائم آرتریت یا شکستگی استخوان، توصیه کند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) ممکن است برای بهتر دیدن عضلات و دیگر بافت‌های نرم باشد. یک آزمایش ام آر آی یا سی تی اسکن همچنین می‌توانند به شناسایی مشکلات احتمالی با دیسک‌ها یا جریان خون در منطقه آسیب دیده کمک کند.

شما می‌توانید با تشریح جزئیات علائم خود، به تشخیص دقیق پزشک کمک کنید. برای بحث در مورد موارد زیر آماده باشید:

 • شدت درد کمر،
 • هر چند وقت یکبار عود می‌کند،
 • چه چیزی درد را تسکین می‌دهد،
 • چه زمانی درد شروع شده است.

در صورت شروع اسپاسم پس از یک آسیب ورزشی یا بعد از فعالیت‌های جسمانی مانند حرکت دادن وسایل، مطمئن شوید که پزشک خود را در جریان قرار دهید. این ممکن است به تعیین اینکه آیا اسپاسم توسط آسیب عضلانی ایجاد شده است یا نه کمک کند.

درمان برای اسپاسم کمر


شما آن اسپاسم‌های بالای کمر را تجربه کرده‌اید و خیلی دوست دارید از شر آنها خلاص شوید. ممکن است تعدادی درمان وجود داشته باشد که به متوقف کردن گرفتگی‌ها کمک می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد تا به زندگی خود بازگردید.

کمتر نشستن و بیشتر استراحت کردن 

گاهی اوقات پیشگیری راه حل است و قطعا می‌تواند برای درد پایین کمر انجام شود. درد پایین کمر بسیاری از افراد می‌تواند تا حد زیادی ناشی از میزان نشستن آنها در هر روز باشد. 86 درصد مردم 13 ساعت در روز می‌نشینند. این مقدار نشستن خیلی زیاد است، و اگر به طور شانسی شما به همین میزان طولانی بنشینید، تاکید می‌کنم که هر چقدر که می‌توانید استراحت کنید.

حالت ایستادن و نشستن خود را بهبود ببخشید

حالت نشستن یا ایستادن شما ممکن است طی سالها عادت تحمیل شده باشد. گفته می‌شود که اصلاح حالت نشستن و ایستادن شما می‌تواند منافع زیادی برای بدن شما، بخصوص کمرتان داشته باشد.

سرما یا گرما درمانی

گرم کردن عضلات بالای کمر می‌تواند به گردش خون کمک کند و ماهیچه‌ها را آرام کند. این آرامش ممکن است به متوقف کردن برخی اسپاسم‌های عضلانی بالای کمر شما کمک کند. کیسه‌های آب گرم یا دوش آب گرم می‌تواند کمک خوبی باشد.

سرما درمانی می‌تواند نسبت به گرما درمانی، به رهایی از گرفتگی‌های کمر به روش‌های مختلف کمک کند، زیرا می‌تواند به خنک شدن عضلات کمک کند، به ویژه اگر آسیب دیده باشند، و به بهبودی‌شان کمک می‌کند. عضلات بهبود می‌یابند و اسپاسم کمر ممکن است متوقف شود.

مقدار زیادی مایعات بنوشید

از آنجایی که گرفتگی‌های کمر اغلب با کم آبی بدن و از دست دادن الکترولیت همراه هستند، مهم است که آب به اندازه کافی مصرف شود. در صورتی که در محیط گرم زندگی می‌کنید یا یک بیماری همراه با تب و استفراغ دارید، در مورد مصرف آب مراقب باشید.

دارو 

داروهایی مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) و آرامبخش‌های ماهیچه‌ای ممکن است به کاهش علائم در حالی که عضلات بهبود می‌یابند، کمک کند. تزریقات داروهای ضد التهابی (کورتیزون) نیز ممکن است کمک کند. اما عوارض جانبی بالقوه همراه با هر دارو وجود دارد. از پزشک خود درباره خطرات و مزایای این تزریقات سوال کنید.

ماساژ

شما ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که مشکلاتتان شما با اسپاسم‌های عضلات بالای کمر بتواند به راحتی با ماساژ اصلاح و تعمیر شود. این می‌تواند شامل یک ماساژ ساده شانه تا یک ماساژ کامل کمر باشد. ماساژ ممکن است به شل کردن عضلاتی که دارای گرفتگی هستند کمک کند.

فیزیوتراپی 

پس از تسکین اولیه گرفتگی کمر، فیزیوتراپی می‌تواند دراز مدت برای کشش و تقویت عضلات برای جلوگیری از وقوع‌های آینده استفاده شود.

فعالیت‌های فیزیوتراپی برای کاهش گرفتگی کمر عبارتند از:

 • درمان دستی
 • شاک ویو تراپی
 • لیزر درمانی
 • طب سوزنی
 • اولتراسوند
 • درمان تحریک الکتریکی
 • مگنت تراپی (مگنت تراپی)

تمرینات و کشش‌ها

در موارد پیشگیری، تعدادی از تمرینات درد بالای کمر و کشش‎هایی که می‌توانید به منظور شل کردن عضلات خود و کمی انعطاف پذیرتر کردن آنها انجام دهید وجود دارند. کشش قبل از ورزش کمر می‌تواند از آسیب‌هایی که باعث ایجاد اسپاسم کمر می‌شوند جلوگیری کند. ورزش دادن بالای کمر می‌تواند به تقویت عضلات کمر، و همچنین جلوگیری از آسیب کمک کند.

میز وارونه

میزهای وارونه یک قطعه عالی از تجهیزاتی هستند که به کشش کمر به نوع دیگری از سطح شما کمک می‌کند. آنها از کشش جاذبه برای کمک به کشش ستون فقرات استفاده می‌کنند. در صورتی که هرگونه درد گرفتگی کمر دارید، انجام یکی از این موارد ممکن است درمان درد شما باشد.

کشش کبری

کشش‌‌های کبری می‌توانند در هر جایی که احساس راحتی می‌کنید و دارای فضای زیادی است، انجام شوند. کشش‌های کبری دردهای کمر بسیار از افراد را تسکین داده‌اند و همچنان به کسانی که به دنبال تسکین هستند کمک می‌کنند. همیشه اطمینان حاصل کنید که پاهایتان کنار هم باشند و با شانه‌هایتان تا آنجا که می‌توانید بالا بروید.

چرخش پایین کمر

چرخش پایین کمر یک تمرین کشش آسان است. این چرخش‌ها با کشش به ماهیچه سرینی بزرگ و همچنین پایین کمر کمک می‌کنند.

هنگام انجام این کشش، اطمینان حاصل کنید که در حالی که شما یکی از پاهای خود را میان طرف دیگر بدن خود می‌آورید، هر دو شانه را از روی زمین جدا نکنید.

کشش پایین کمر به حالت دراز کشیده

کشش پایین کمر به حالت دراز کشیده یک کشش عالی برای ناحیه کمر است. از دستان خود استفاده کنید تا زانوی خود را در قفسه سینه خود بکشید. اگر پایین کمرتان از زمین بلند شد نگران نباشید. موقعیت خود را در بالا به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید، سپس رها شوید.

Fitness Ball Wrap

با استفاده از یک توپ فیتنس بزرگ، شما می‌توانید حرکت fitness ball wrap را انجام دهید. این تمرین به روش دیگری کمر شما را می‌کشد و به زودی متوجه خواهید شد که چقدر موثر است و به چه میزان به شما تسکین می‌دهد! تا جایی که می‌توانید روی توپ فیتنس بمانید.

بالا بردن پا به حالت دراز کشیده

تمرین بالا بردن پا به حالت دراز کشیده به وسیله‌ی قرار دادن فشار بیشتر روی کمر از نقطه عمودی، به پایین کمر کمک می‌کند. این تمرین بسیار راحت و تسکین دهنده است. اگر سر کار روز سختی داشته‌اید و کمرتان کمی درد می‌کند، به مدت 15 تا 20 دقیقه این تمرین را انجام دهید.

کشش عضلات سرینی

هنگامی که پای خود را زیر زانو پای دیگرتان می‌کشید، می‌توانید پس از آن هر دو پا را به سمت سینه خود بکشید. این به شما کمک می‌کند که در ناحیه سرینی و پایین کمر کشش بیشتر و بهتری داشته باشید. این موقعیت را به مدت 15 تا 30 ثانیه نگه دارید، سپس آن را رها کنید.

کرانچ شکم با طناب

گاهی اوقات درد پایین کمر ممکن است ناشی از اختلالات عضلانی در ناحیه هسته باشد. این نوع درد پایین کمر می‌تواند با تقویت عضلات ضعیف شکم تسکین داده شود، که برای خنثی کردن عضلات قوی در کمر بکار می‌روند. کرانچ‌ها و کرانچ با طناب بعضی از بهترین تمرین‌ها برای تقویت هسته و کمک به شروع حمایت از پایین کمر شما هستند.

حداکثر کشیدگی در توپ فیتنس

 

اگر شما عضو باشگاه نیستید و ترجیح می‌دهید این کشش را در خانه انجام دهید، یک توپ فیتنس بزرگ بگیرید و روی شکم خود دراز بکشید. با قرار دادن هر دو دست در پشت سر و پایین آوردن شانه‌های خود، شروع کنید. هنگامی که یک کشش کامل احساس می‌کنید، توقف کنید و سپس پایین کمر خود را درگیر کنید، دوباره به عقب برگردید. شما می‌توانید از این کشش به عنوان یک تمرین کمر استفاده کنید و همچنین بیشترش تکرار کنید.

کشش لگن

کامل از پشت روی زمین دراز بکشید. پاهایتان را خم کنید و کف پاهایتان را نزدیک عضلات عقب ران قرار دهید. پاها را به سمت بالا فشار دهید و لگن خود را بلند کنید. برای افزایش نیرومندی و سختی این تمرین، وزنه روی بالای ران‌هایتان قرار داده و نگه دارید.