زانو بند طبی برای مشکلات عضلانی، آسیب های حاد و حتی درد مزمن زانو

زانو بند طبی برای مشکلات عضلانی، آسیب های حاد و حتی درد مزمن زانو

مشکلات زانو یکی از شایع‌ترین مشکلات در افراد مختلف است. زانو یکی از مکان‌های آسیب‌پذیر در بدن شما است، زیرا آن‌ها دائماً وزن ناشی از حرکات روزانه را تحمل می‌کنند. احتمال آسیب زانو در ورزشکاران و افراد بسیار فعال زیاد است.
زانودرد همچنین در میان افراد سالمند رایج است زیرا زانوها در طول زمان دچار تحلیل می‌شود. آسیب زانو می‌تواند از فعالیت‌های شدید مانند ورزش و دویدن ایجاد شود یا ممکن است به علت مشکلات وزن یا سن آسیب ببیند. صرف‌نظر از منبع مشکل زانو، زانوبند به حمایت از زانو کمک می‌کند و آن را تا حد ممکن قوی نگه می‌دارد.
از زانوبند می‌توانید برای درمان آسیب استفاده کنید یا اگر در معرض آسیب زانو هستید می‌توانید به‌طور منظم برای پیشگیری از آسیب استفاده کنید.
زانوبندها به شکل‌های مختلف و اندازه‌های مختلف بسته به نیازهای فردی موجود می‌باشند. بریس زانو در موارد آرتروز، مشکلات عضلانی، آسیب‌های حاد و حتی درد مزمن زانو برای کمک به‌زانو استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که استفاده از بریس های زانو به‌طور گسترده متداول است، گزینه‌های زیادی در بازار برای نیازهای مختلف مردم وجود دارد.

بدون شک زانوبندها در درمان آسیب یا پیشگیری از آسیب مهم هستند اما انتخاب یکی از آن‌ها ممکن است کار سخت و دشواری باشد. با دانستن بیشتر در مورد چگونگی انتخاب بهترین بریس زانو برای نیازهای فردی خود، با استفاده از راهنمای پشتیبانی زانو می‌توانید این روند را لذت‌بخش‌تر کنید.
دکتر فرخانی متناسب با شدت درد و آسیب زانو،مناسب‌ترین زانوبند طبی را به بیماران توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های

03132367465 و 03132330382

تماس حاصل فرمایید.

مزایای بریس زانو


مزایای استفاده از زانوبند دو قسمت است. برای کسانی که از آسیب زانو رنج می‌برند، بریس زانو به درمان مناسب زانو کمک می‌کند. بدون حمایت زانوبند، آسیب ممکن است در مدت‌زمان طولانی‌تر بهبود یابد و یا حتی به‌طور قابل‌توجهی شدیدتر می‌شود.
همچنین برای کسانی که زانوهایشان آسیب‌ندیده است اما نیاز به حمایت بیشتری دارند، ساده‌ترین روش برای جلوگیری از آسیب استفاده از زانوبند است. زانوبند بسیار سودمند است زیرا اجازه می‌دهد بدون اینکه نگران آسیب زانو باشید، به انجام کارهایی که دوست دارید ادامه دهید.

سطح محافظت


هنگام انتخاب زانوبند، به دنبال سطوح حفاظت از 1 تا 3+ باشید.

  • بریس سطح 1: حداقل مقدار پشتیبانی را ارائه می‌دهد اما انعطاف‌پذیرترین نوع است. بهترین حالت برای تسکین درد است و اگر همیشه استفاده شود پشتیبانی خفیف تا متوسط ​​دارد.
  • بریس سطح 2: نسبت به زانوبند سطح 1 حفاظت بیشتری ارائه می‌دهد اما به انعطاف‌پذیری آن نیست اگرچه همچنان اجازه می‌دهند که طیف وسیعی از حرکت را داشته باشید. در موارد درد ناشی از ناپایداری لگن و تاندونیت از حمایت خفیف تا متوسط ​​زانو برای تسکین درد برخوردار خواهید شد.
  • بریس سطح 3: این نوع زانوبند بیشترین حمایت اما محدودیت حرکات دارد. این نوع بریس همچنین عموماً سنگین‌تر است. این نوع زانوبند برای بهبودی بعد از جراحی بیشترین مزیت را دارد زیرا حرکت زانو را محدود می‌کند تا مانع از آسیب مجدد شود. همچنین بریس های سطح 3+ نیز برای حداکثر حفاظت وجود دارد. این سطح برای کمک به تسکین درد و حمایت از ناپایداری‌ها و مشکلات متوسط ​​تا شدید بهتر است.

انواع بریس زانو


انواع مختلفی از زانوبندها از قبیل آستین، پرانتز، پرانتز و تسمه موجود است که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

زانوبندهای محافظتی

زانوبندهای محافظتی

 
زانوبندهای محافظتی در اندازه‌های مختلف وجود دارند و شما می‌توانید آن‌ها را دقیقاً بر روی زانوی خود قرار دهید. آن‌ها باعث فشرده‌سازی زانو می‌شوند که به کنترل تورم و درد کمک می‌کند. زانوبندهای محافظتی اغلب هنگام درد کم زانو مؤثر هستند و بیشتر جنبه‌ی پیشگیری دارند و به کاهش آرتروز کمک می‌کنند. این زانوبندها راحت هستند و می‌تواند زیر لباس پوشیده شوند.

زانوبند مفصلی

 زانوبند مفصلی

 زانوبند مفصلی بیشترین تأثیر را برای ورزشکارانی دارد که از زانودرد خفیف تا متوسط رنج می‌برند و نسبت به زانوبند محافظتی مؤثرتر هستند. پوشیدن و درآوردن این بریس ها آسان است و می‌توانند در هنگام تمرین استفاده شوند و آن‌ها حجم و سنگینی کمتری نسبت به هینجدبریس دارند.

بریس آتل دار

هینجدبریس

  بریس آتل دارها اغلب بعد از جراحی، برای بیماران و ورزشکارانی که نیاز به حمایت بالایی دارند استفاده می‌شوند. این نوع زانوبند در هنگام خم شدن زانو هماهنگی مناسب، ایجاد می‌کند و برای کمک به بهبودی و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر مناسب است. پزشک شما ممکن است بلافاصله پس از عمل جراحی زانو بریس آتل دار را به شما پیشنهاد کند اما بعد از جراحی و در روند بهبودی نوع دیگری از بریس را تجویز کند. این نوع زانوبندها در دو نوع سخت و نرم موجود است که نوع نرم پشتیبانی کمتری فراهم می‌کند.

بریس بندی

بریس بندی

بریس بندی یک راه‌حل عالی است اگر از درد زانو ناشی از بیماری‌ زانو دونده یا تاندونیت پاتلا، اسگود شلاتر و سندرم پاتلا رنج می‌برید. این بریس می‌تواند زیر لباس قرار گیرد و باز و بسته کردن آن آسان است. استفاده از این نوع زانوبند بندی کمک می‌کند تا از آسیب پاتلا پیشگیری شود و با فشرده‌سازی تاندون پاتلار موجب کاهش درد زانو می‌شود.

بریس بسته و باز پاتلا

بریس بسته و باز پاتلا

بریس های پاتلای بسته و باز ممکن است گیج‌کننده باشد وقتی که شما بعضی از زانوبندها دارای سوراخی در مرکز و سایر آن‌ها بدون حفره هستند. بریس دارای پاتلای باز باعث کاهش فشار زانو و پشتیبانی اضافی از کشک زانو هنگام حرکت می‌شود. از سوی دیگر، بریس بسته فشردگی در ناحیه کشکک زانو و فشرده‌سازی مشابه در بقیه زانو و پشتیبانی اضافی را ارائه می‌دهد. اگر مطمئن نیستید که کدام گزینه برای نیازهای شما بهتر و مناسب‌تر است، از پزشک خود بپرسید.

زانوبند می‌تواند نیاز به جراحی را رفع کند


برای بعضی از بیماران جراحی یک روش ضروری برای بازگشت به زندگی است اما به‌عنوان یک روش تهاجمی، جراحی همیشه خطر بروز عوارض را به همراه دارد. پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که در موارد استئوآرتریت زانوی متوسط ​​تا شدید استفاده از زانوبند حقیقتاً به آن‌ها اجازه می‌دهد تا عمل جراحی را به تأخیر بیندازند و یا کاملاً از آن اجتناب کنند.
از آنجایی که استفاده از بریس زانو غیرتهاجمی است، شما می‌توانید (و باید) آن را با سایر روش‌های درمان ترکیب کنید. ورزش، کاهش وزن، مکمل گلوکزامین و فیزیوتراپی همه اجزای مهم برای کنترل آرتروز زانو هستند. با این حال، اگر شما از درد شدید رنج می‌برید پوشیدن زانوبند و تزریق به زانو تقریباً می‌تواند درد را به‌طور کامل از بین ببرد.

ویژگی زانوبند مناسب چیست؟


از آنجایی که زانوبندها در چنین طیف گسترده‌ای موجود هستند مشخص کردن ویژگی‌های اساسی جهانی یک زانوبند خوب دشوار است. بسته به نیازهای شما کیفیت و نوع خاصی از زانوبند برای شما مناسب خواهد بود. با این حال، آن‌ها برخی از ویژگی‌های کلی و رایج دارند که باید در جستجوی آن‌ها باشید.

 

پشتیبانی مناسب 

اولین چیزی که از زانوبند خود می‌خواهید حمایت مناسب و خوب است. پوشیدن زانوبندی که بدون سیستم پشتیبانی درست طراحی‌شده باشد بی‌فایده است. اگر زانوبند به‌درستی طراحی نشده باشد یا با مواد باکیفیت بسیار پایین ساخته‌شده باشد نتایج مدنظر  متناسب با نیاز بیمار را ارائه نخواهد داد. این صرفاً به این معنی نیست که مواد کمتر به معنی کیفیت پایین‌تر است.
برخی از بریس های زانو مانند بریس بندی بسیار ساده هستند که زیر کشکک زانو قرار می‌گیرند و بسیار مؤثر هستند و زانوبندهای دیگری هستند که به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که کل قسمت‌های ساق پا را بپوشانند. بنابراین اگرچه اندازه زانوبند نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالا آن نیست اما نوع مواد استفاده‌شده و سطح پشتیبانی آن‌ها مقدار کیفیت را نشان می‌دهد.

راحتی

راحتی یکی دیگر از عوامل مهم در کیفیت مناسب زانوبند است. ازآنجاکه زانوبندها طوری طراحی می‌شوند که در فعالیت‌های آرام و شدید قابل‌استفاده باشند. زانوبند شما نباید فعالیت‌های خاصی را به علت ناراحتی محدود کند.
شما باید از بریس های زانو که باعث ایجاد خس‌خس می‌شود یا متناسب با پا نیستند اجتناب کنید زیرا تنها کارآیی آن‌ها را کاهش می‌دهد بلکه باعث ایجاد ناراحتی خواهد شد.

ظاهر

به‌طورکلی خوب است از زانوبندی استفاده کنید که ظاهر مناسب دارد. بسته به‌شدت آسیب زانو، مخفی کردن زانوبند زیر لباس همیشه گزینه‌ای مهم نیست اما اگر آسیب شدت کمتری دارد می‌توان از بریس زانویی استفاده کنید که به‌راحتی در زیر لباس پوشیده می‌شود و سودمند و مؤثر باشد.

از چه نوع زانوبندی دوری‌کنیم؟


ازآنجاکه پوشیدن بریس زانو بسیار رایج است، دانستن موارد احتیاط هنگام انتخاب زانوبند مناسب بسیار مهم است. اگر زانوبند پشتیبانی کافی از ماهیچه‌ها را ارائه نمی‌دهد، حتی اگر بسیار راحت باشد، اما بسیار بی‌اثر است.
مراقب زانوبندهای  ساخته‌شده با مواد باکیفیت پایین باشید زیرا آن‌ها ممکن است خسارت بیشتری نسبت به مزیت ایجاد کنند، و احتمالاً در هنگام فعالیت شدید، سریع‌تر پاره می‌شوند.
همچنین لازم است که نیازهای خود در مورد زانوبند مناسب را در نظر بگیرید. اگر فقط به دنبال پشتیبانی خفیف از زانو در طول بازی فوتبال هستید نباید زانوبندی سنگین و بزرگ خریداری کنید. همچنین اگر آسیب حاد یا شدید زانو دارید مطمئن شوید زانوبندی انتخاب می‌کنید که می‌تواند سطح بالایی از حمایت موردنیاز شما را فراهم کند.

عملکرد زانوبند چگونه است؟


 زانوبندهای مختلف با روش‌های متفاوت کار می‌کنند. برخی از بریس های زانویی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حدودی مانند گچ گیری عمل کنند. آن‌ها پشتیبانی بسیار محکم را ارائه می‌دهند و مقدار وزن وارده روی زانو را تا آنجا که ممکن است کاهش می‌دهند تا فرایند بهبود سریع‌تر شود. این نوع بریس های زانو معمولاً برای افرادی که در حال حاضر زانوی آسیب‌دیده دارند استفاده می‌شود.
دیگر زانوبندها کمی متفاوت عمل می‌کنند. زانوبندهای سبک برای کمک به مشکلات خفیف‌تر زانو طراحی‌شده‌اند. به‌عنوان مثال، اگر زانوهای ضعیف اما تمایل زیادی به تمرینات ورزشی شدید دارید، زانوبند سبک می‌تواند به حمایت بیشتر از زانوی خود برای جلوگیری از آسیب کمک کند.
در هر دو مورد، هدف از استفاده از  زانوبند کاهش فشار و وزن از روی زانو است.
برای افرادی که دچار صدمات هستند، کاهش وزن و فشار از روی زانو بهترین راه برای درمان و بهبودی زانو است. این به‌ویژه زمانی بیشترین اهمیت را پیدا می‌کند که فرد با پاهایش کارهای زیادی انجام می‌دهد. هنگامی‌که صندلی چرخ‌دار لازم نباشد اما عدم درمان نیز سبب آسیب بیشتر شود، گزینه ایدئال استفاده از بریس زانو است. برای کسانی که نیاز به کمی حمایت بیشتر از زانو برای  ادامه‌ی فعالیت‌های خود دارند بریس زانوی سبک‌وزن مناسب است.
با حمایت از مناطق خاصی از پا یا زانو، زانو تحت‌فشار و وزن کمتر قرار می‌گیرد و درنتیجه احتمال آسیب‌دیدگی کاهش می‌یابد.