درمان کیست مینیسک زانو با/بدون جراحی :فیزیوتراپی ،آرتروسکوپی

کیست-مینیسک-زانو

کیست‌های منیسک اغلب با یک پیچیدگی خاص در مورد پارگی مینیسک به نام پارگی افقی، معمولا از لبه جانبی و به ندرت منیسک میانی می‌باشد. با این حال، کیست‌های جدا شده بدون آسیب شناسی مینیسکی گزارش شده است. از نظر بالینی، کیست‌های منیسکی مانند یک توده کوچک، معمولا در سطح خط جانبی مشترک هستند. اندازه توده اغلب به سطح فعالیت و مزمن بودن و پیچیدگی پارگی منیسک مربوط می‌شود. این توده‌ها کپسول دار، دارای ساختار فتق مانند هستند و حاوی مایع مفصلی چسبنده هستند و اغلب ساختاری ژل مانند دارند. مایع جمع شده که از طریق منیسک پاره شده به زیر پوست نفوذ می‌کند و تجمع می‌یابد. نظریه‌های متعددی در مورد علل کیست، از جمله ریشه‌های تروماتیک و دژنراتیو ارائه شده است. بافت شناسی کیست نشان دهنده تشکیل یک کیست مینیسکی است که از طریق نفوذ مایع سینوویال از طریق پارگی‌های میکروسکوپی در سطح مینیسک ایجاد می‌شود. پارگی مینیسکی به صورت افقی و همچنین یک حالتی که تبادل بین مایع بین مفصلی و کیست را فراهم می‌کند نیز اغلب دیده می‌شود. کیست‌های مینیسک اغلب چند وجهی هستند و با بافت اندوتلیومی سینوویال پوشش داده می‌شوند.

درمان علت کیست بسیار مهم است تا از بازگشت کیست به حالت قبلی جلوگیری شود. به عنوان یک قاعده کلی، اگر کیست به حال خود رها شود و درمانی صورت نگیرد، تنها هنگامی که علت اصلی آن درمان شود، از بین می‌رود. دکتر فرخانی با بررسی دقیق مینیسک زانو در تصویربرداری‌های انجام شده و تشخیص کیست در اثر آسیب مینیسک، روش‌های درمانی مناسبی از جمله فیزیوتراپی را برای درمان به کار می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

عملکرد مینیسکی


منیسک برای انتقال بار و وزن در زانو مهم است. مینیسک سطح تماس زانو را افزایش می‌دهد و شکاف‌های بین سطوح مختلف را تشکیل می‌دهد، غضروف‌های فمورال گرد، سطح تیبیال نسبتا صاف در طرف میانی و سطح تیبیال محدب در طرف جانبی.

  • از بین رفتن مینیسک باعث افزایش فشار تماس بین استخوان ران و سطوح مفصلی تیبیال می‌شود و ممکن است به آرتریت زودرس منجر شود.
  • در طرف میانی، بار به طور مساوی بین مینیسک میانی و سطح مفصلی به اشتراک گذاشته می‌شود. با این حال، مینیسک جانبی باید بیشترین انتقال بار جانبی را به تنهایی انجام دهد. به نظر می‌رسد تغییرات دژنراتیو پس از منیسکتومی جانبی بیشتر از مینیسکتومی جزئی جانبی میانی است.
  • نشان داده شده است که مینیسک نقش مهمی در انتقال بار در مفصل زانو دارد. مطالعات بیومکانیکی نشان داده است که حداقل 50٪ از حجم فشاری مفصل زانو از طریق مینیسک در کشش منتشر می‌شود و 85٪ بار در 90 درجه کشش منتقل می‌شود. در زانوی فاقد مینیسک سطح تماس حدود 50٪ کاهش می‌یابد که باعث آسیب غضروف مفصلی می‌شود. منیسکتومی جزئی نیز نشان داده شده است که باعث افزایش فشار تماسی قابل توجهی می‌شود.
  • پیشنهاد شده است که یکی دیگر از نقش‌های مینیسک جذب شوک است، هرچند به نظر می‌رسد که مینیسک در جذب شوک نقش قابل توجهی ایفا نمی‌کند. همچنین اعتقاد بر این است که منیسک به خصوص در زانوهایی که کمبود ACL دارند، به ثبات مفصل کمک می‌کند. در نهایت، مینیسک ممکن است به عنوان ساختارهای پیشگیرانه ای عمل کنند که مکانیسم بازخورد را برای احساس موقعیت مفصل فراهم می‌کند.

آسیب مینیسکی


آسیب-مینیسکی

چرخش یا حرکت زانو ممکن است سبب پاره شدن مینیسک شود. هنگامی که بخش پاره شده متحرک است، باز و بسته شدن زانو می‌تواند قسمت پاره شده را از موقعیت عادی خود جا به جا کند. علائم معمول و نشانه‌های پارگی، صدا دادن، گرفتن زانو  است. افیوژن زانو ممکن است باشد یا نباشد، اما اکثر بیماران دارای حساسیت مشترکی هستند. حرکت نا به جا و قفل شدن زانو نیز از نشانه‌های آسیب به مینیسک است. پارگی‌های دسته‌ای سطحی که معمولا با کمبود ACL همراه می‌شوند، باعث می‌شود که زانو در هنگام حرکت قفل شود. درد ناحیه ای با بلوک مکانیکی نسبت به رفلکس‌های کششی نشان دهنده یك پارگی سطحی یا پارگی ACL (پارگی رباط صلیبی) است. پارگی‌های مینیسکال میانی اغلب نسبت به پارگی‌های جانبی مینیسکی علامت دار است. اکثر پارگی‌ها در ناحیه خلفی و قسمتی که وزن بدن تحمل می شود، ایجاد می‌شود و باعث درد و افیوژن می‌شوند. درد در قسمت یک سوم قدامی ناشی از پارگی مینیسک نیست، زیرا در آن قسمت هیچ تحمل وزنی صورت نمی‌گیرد و پارگی‌های قدامی میانی بسیار نادر است. با این حال، بیماران مبتلا به پارگی منیسک سطحی جابجا شده ممکن است از درد مزمن با یک بلوک مکانیکی در برابر حرکت زانو گله مند باشند که اغلب به دنبال یک افیوژن است. تشخیص زودهنگام بالینی و MRI و درمان مناسب پارگی مینیسک، به ویژه در افراد بالای 40 سال، برای افزایش طول عمر مفصل زانو بسیار مهم هستند. کیست‌های مینیسکی جانبی بالینی به مراتب شایع‌تر از انواع میانی هستند. با این حال، تصویربرداری MR یک الگوی متفاوت را نشان می‌دهند. کیست‌های مینیسکی اغلب در قسمت میانی تقریبا دو برابر قسمت‌هایی مانند نواحی جانبی رخ می‌دهند! پارگی‌های میانی و جانبی نیز با همان الگو اتفاق می افتند.

علل کیست‌های مینیسکی


کیست‌های مینیسک اغلب با پارگی‌های مینیسک دیده می‌شوند، و عمدتا حاصل یک تغییر شکل در زانو هستند. اگر چه ارتباط بین پارگی‌های مینیسکی ترومایی با کیست‌ها شناخته شده است، کیست‌های همراه غیر معمول هستند. عوامل خطر ابتلا عبارتند از:

  • جراحات چرخشی که مینیسک را می‌توانند پاره کنند.
  • آسیب قبلی زانو
  • آسیب‌های همراه زانو، به ویژه آسیب‌های رباطی
  • افزایش سن، که در آن پارگی‌های مینیسک دژنراتیو بیشتر اتفاق می‌افتد.

علائم


علائم-آسیب-مینیسک-مفصل-زانو

به دنبال ساز و کار معمول آسیب، درد شدید در مفصل زانو و محدودیت در انجام حرکات فعال و غیر فعال (قفل شدن مفصل) وجود دارد. تلاش برای حرکت در آن، به خصوص در جهت حرکت رو به جلو، به شدت درد را افزایش می‌دهد.

معرفی بالینی کیست‌های منیسک


سابقه سک ضربه قبلی می‌تواند وجود داشته باشد. بیمار ممکن است به طور کامل بدون علامت باشد و کیست در MRI زانو که به یک دلیل دیگر انجام شده باشد، یافت شود . بیماران دارای علائم ممکن است از درد موجود در قسمت جانبی یا قدامی یا پشت زانو شکایت کنند. ناراحتی ناشی از قفل شدن و صدا دادن زانو نیز ممکن است وجود داشته باشد. بیمار ممکن است سابقه تورم زانو را با تأخیر یا به طور متناوب نشان دهد. بررسی‌ها می‌توانند یک توده پاپلیتیال را نشان دهند، که به خوبی زمانی که زانو در حال کشیدگی است، مشخص می‌شود. سفتی خط مفصلی نیز می‌تواند مشاهده شود.

تصویربرداری

تصویربرداری-آسیب-مینیسک

نتایج اشعه ایکس طبیعی است. تست MRI  بیشترین حساسیت تشخیصی برای کیست مینیسک زانو و پارگی آن دارد. MRI کیست را با سیگنال T2 مشخص می کند. تشخیص توسط ام آر آی تایید می‌شود، که نشان دهنده هردو کیست و پارگی مینیسک است. سونوگرافی همچنین می‌تواند به تجسم کیست و راهنمایی در آسپیراسیون آن کمک می‌کند. سونوگرافی عضلانی اسکلتی با وضوح بالا می‌تواند بسیار حساس باشد و معمولا ضایعه ناخوشایند یا به طور کلی ضعف عملکردی را با توجه به ماهیت ضایعه کیست نشان می‌دهد. تشخیصی آرتروسکوپی یکی از مهمترین اقدامات تشخیصی است، اما ام آر آی به عنوان یک روش حساس تر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان کیست مینیسک زانو


بیشتر آسیب‌های مینیسکی به غیر از مواردی که پارگی‌های قابل جابجایی که باعث مشکلات مکانیکی مکرر می شوند، از جمله قفل شدن زانو، نیاز به درمان ندارند. در جوانان، اگر تشخيص زودهنگام و قبل از آسيب ساختاري انجام شود، پارگی‌های مینیسکی در ناحيه عروق مي‌توانند با آرتروسکوپی به صورت بسيار موفقيت آميز درمان شوند. تشخیص زودرس MRI و درمان مناسب مینیسکی، به جای برداشت جزیی مینیسک، بسیار مهم هستند.

درمان اولیه

درمان-اولیه-مینیسک

اگر تشخیص تصادفی یا حداقل علامت دار باشد، درمان ممکن است نیاز به استراحت، یخ درمانی و یا داروی ضد التهابی داشته باشد. این درمان بدون انجام جراحی به عنوان خط اول درمان برای کیست‌های پریمینیسکال کوچک و کیست پارامینیسکال به ویژه در افرادی که دارای پارگی دژنراتیو دارند، نشان داده شده است.

آسپیراسیون و تزریق استروئید

آسپیراسیون-و-تزریق-استروئیدکیست ممکن است با استفاده از بی حسی موضعی و یک سوزن کوچک برای آسپیره کردن کیست‌ و حذف آن از بدن، استفاده می‌شود. در بعضی از روش‌ها از مقدار اندک استروئید برای حذف کیست کمک می‌گیرند. با استفاده از سونوگرافی می‌توان دقت این روش را افزایش داد.

درمان فیزیکی

فیزیوتراپی-مینیسک-زانو

تمرین‌های منظم و ملایم ممکن است به افزایش چرخش و حرکت زانو و تقویت عضلات اطراف زانو کمک کنند. عصا می‌تواند به کاهش درد کمک کند. شما همچنین می‌توانید با استفاده از بستن و فشرده کردن زانو یا قرار دادن یخ روی مفصل، درد را کاهش دهید.

کاشت مینیسک

کاشت-مینیسک

ایمپلنت منیسک نوع جدیدی از جراحی زانو است که منیسک آسیب دیده بیمار با ایمپلنت مصنوعی ساخته شده از پلیمرهای مصنوعی (پلاستیک) جایگزین می‌شود. این روش برای بعضی از بیماران به عنوان بخشی از یک کارآزمایی بالینی ارائه شده است که به بررسی اثربخشی روش در کاهش درد و بازگرداندن عملکرد زانو می‌پردازد. منیسک مصنوعی به وسیله یک برش کوچک (دو تا سه اینچ) به زانو بیمار وارد می‌شود. از آنجا که طراحی خاص آن شامل یک لبه ضخیم و یک مرکز نازک تر است، منیسک مصنوعی دقیقا در جای خود قرار می گیرد (حتی هنگام ضربه زدن) بدون اتصال به استخوان یا بافت اطراف دیگر از جای خود جابه جا نمی‌شود. با گذشت زمان، ایمپلنت خود را با بیمار تطابق می دهد، و یک شرایط ایمن و راحت برای جذب شدن در زانو ایجاد می‌کند. این طرح یک پیشرفت قابل توجهی به نسبت روش‌های مشابه است که از یک دستگاه فلزی استفاده می‌کنند که به علت سختی آن، جذب و یا تطابق آناتومیک با بیمار انجام نمی‌شود. بیماران تقریبا یک هفته پس از انجام این عمل جراحی، بریس زانو می‌پوشند، اما در طول این مدت می‌توانند کل وزن خود را روی زانو قرار دهند. پس از برداشتن بریس، درد و تورم همچنان به روند کاهش خود ادامه می‌دهد، و در عرض چهار تا شش هفته، زانو برای فعالیت‌های روزمره آماده می شود. با این حال، بدست آوردن کامل قدرت حرکتی، ممکن است تا سه ماه نیز طول بکشد.

عمل جراحی کیست مینیسک زانو

جراحی-مینیسک

جراحی آرتروسکوپیک زمانی که یک پارگی منیسک ارتباطی وجود دارد انجام داده می‌شود. اگر هیچ پارگی مینیسکی وجود نداشته باشد، جراحی باز لازم است. جراحی نیاز به برش، فشردن کیست و برداشت منیسک دارد.