گردنبند طبی:افزایش عملکرد عضلات گردن،تسکین درد و جلوگیری از آسیب

گردن بندهای طبی با عنوان بریس طبی گردن نیز نامیده می‌شوند، که در واقع رایج‌ترین بریس‌های ستون فقرات هستند. اگر شما نیاز به عمل جراحی ستون فقرات گردن دارید یا اگر دچار هر نوع آسیب یا ضربه شده‌اید که منجر به درد گردن شده است، ممکن است نیاز به گردن بند طبی داشته باشید.

هدف اصلی گردنبند طبی برای جلوگیری یا کاهش حرکت ستون فقرات گردنی و کاهش درد گردن است. به غیر از این، گردنبند طبی سر را در حالت راحت و تراز مناسب نگه می‌دارد، به عنوان مثال سر روی شانه‌ها نگه داشته می‌شود و گوش‌ها به طور مستقیم روی هر شانه است.

تروما، آسیب یا درد، برای بهبودی نیاز به زمان و توجه دارند. اگر تا به حال هرگونه آسیب، ضربه یا درد مزمن در گردن تجربه کرده‌اید، ممکن است نیاز به پوشیدن گردنبند طبی داشته باشید. انواع مختلفی از گردنبندهای طبی وجود دارند که برای تعدادی از اهداف بکار گرفته می‌شوند. پزشکان می‌توانند تشخیص دهند که کدام نوع برای عارضه شما مناسب است. توصیه می‌شود که از بریس‌های گردنی بدون اجازه پزشک استفاده نکنید. دکتر فارخانی می‌تواند شما را در صورت داشتن هر گونه سوال راهنمایی کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

مزایا و معایب گردنبندهای طبی


در صورتی که مبتلا به اختلال ستون فقرات، بدشکلی، یا مشکل بالقوه تشخیص داده شده‌اید که می‌تواند از طریق استفاده از حمایت ساختاری خارجی به آن کمک شود، پزشک شما ممکن است استفاده از گردنبند یا بریس گردنی را توصیه کند. بریس‌ها اغلب برای درمان درد پایین کمر، ضربه، عفونت‌ها، ضعف عضلانی، عارضه‌های گردنی و پوکی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها زمانی که عارضه‌ای وجود دارد و نیاز به درمان شدن دارد ستون فقرات را ثابت کرده و از آن حمایت می‌کنند. گردنبندهای طبی بسته به مدلی که استفاده می‌شود، می‌توانند ستون فقرات را در موقعیت بی‌طرف، عمودی، بیش از حد گسترش یافته، خم شده، یا به طرفین خم شده قرار دهند.

 • بریس‌های فقراتی به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند- برای کنترل درد، کاهش احتمال آسیب بیشتر، امکان بهبودی، جبران ضعف عضلات، و جلوگیری یا اصلاح بدشکلی.
 • آنها یک راه امن و غیر تهاجمی برای جلوگیری از مشکلات آینده و یا کمک به بهبودی از شرایط فعلی ارائه می‌دهند.
 • اگرچه اثرات استفاده از بریس عمدتا مثبت هستند، اما مي‌توانند باعث كاهش عملكرد عضلات ناشي از عدم فعاليت شوند.
 • استفاده از بریس گاهی اوقات می‌تواند منجر به اعتیاد روانی شود، به طوری که حتی زمانی که فرد بهبود می‌یابد و آماده است تا بریس را از پشت خود بردارد، احساس وابستگی به حمایت فیزیکی دارد.
 • استفاده از بریس‌ به طور گسترده پذیرفته شده است. آنها ابزار موثر در درمان اختلالات ستون فقرات هستند. در حقیقت، بیش از 99 درصد پزشکان ارتوپدی از استفاده از آنها طرفداری می‌کنند.
 • بریس‌ها جدید نیستند- آنها در واقع برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بیش از 30 نوع تکیه‌گاه پشت برای اختلالات ستون فقرات وجود دارد. برخی از رایج‌ترین انواع به شرح زیر می‌باشند:

انواع مختلف گردنبند طبی برای بهبودی درد گردن


در این بخش جاری، در مورد انواع مختلف گردنبند‌های طبی که در انواع سبک‌های پشتیبانی و عملکردهای متنوع هستند صحبت خواهد شد.

گردنبندهای طبی نرم و سفت برای گردن درد

بر اساس انعطاف پذیری و مواد مورد استفاده، گردنبندهای طبی می‌توانند نرم و یا سفت باشند.

 • گردنبندهای طبی نرم به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند و از فوم لاستیکی پلی یورتن ساخته شده‌اند. این گردنبندهای طبی برای قرار گرفتن در اطراف گردن و فک قالب‌گیری شده‌اند. گردنبندهای طبی نرم معمولا پس از استفاده از گردنبندهای طبی سفت برای مدت زمان مشخصی استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که گردنبندهای طبی نرم، گردن را به طور کامل ثابت نمی‌کنند، اما حرکت را محدود می‌کنند و معمولا برای حرکت بیش از حد، استفاده از آن به بیمار یادآوری می‌شود.
 • با این حال، گردنبندهای طبی سفت، سخت هستند و از مواد سخت‌تر، پلکسی گلاس، ساخته شده‌اند. این گردنبندهای طبی اندازه‌های مختلف دارند و می‌توانند به روشی مناسب درخور بیمار باشند. آنها یک تکیه‌گاه برای گردن ایجاد می‌کنند و به بهبودی از انواع مختلف گردن درد به شیوه‌ای شگفت‌انگیز کمک می‌کنند. اسپاندیلوز گردنی (اسپاندیلوز)، گردن درد حاد و سایر عارضه‌های فقراتی می‌توانند با استفاده از گردنبندهای طبی سفت کاهش یابند.

گردنبندهای طبی فیلادلفیا

گردنبند فومی سفت از 2 قطعه ساخته شده است که با ولکرو در کناره‌ها چسبانده شده‌اند، که با عنوان گردنبندهای طبی فیلادلفیا شناخته می‌شود. در اینجا قسمت فوقانی گردنبند طبی فک پایینی را پشتیبانی می‌کند و گردنبند برای پوشاندن ستون فقرات قفسه سینه فوقانی دارای کشش رو به پایین است. گردنبند طبی فیلادلفیا تا حد زیادی به محدود کردن بیشتر حرکات شما کمک می‌کند.

دستگاه Sterno-Occipital- Mandibular immobilization device یا گردنبند طبی SMOI

دستگاه SOMI یا Sterno-Occipital-Mandibular Immobilization یک نوع گردنبند سفت است که گردن بیمار را در تراز عمودی و راست با ستون فقرات قرار می‌دهد. این دستگاه با محافظت کردن از سر و گردن در برابر حرکت کمک می‌کند که به ساختارهای آسیب دیده در گردن برای میزان سریع‌تر بهبودی کمک می‌کند. گردنبند طبی دارای یک صفحه قفسه سینه در جلو با میله‌هایی روی شانه است. گردنبند با بندها در میله‌ها که به طرف‌های مقابل جلوی گردنبند طبی صفحه قفسه سینه وصل هستند محافظت می‌شود. جدا از قفسه سینه، یک قطعه چانه سفت و کلاه اختیاری برای پشتیبانی بهتر نیز وجود دارد. بیماران مبتلا به درد گردن ناشی از عارضه‌های مزمن مانند آرتریت روماتوئید معمولا از این نوع گردنبند طبی بعد از عمل جراحی گردن بهره‌مند می‌شوند.

دستگاه Halo یا گردنبند طبی Halo

یک شکل از کشش ستون فقرات با عنوان Halo bracing شناخته می‌شود. در اینجا کشش ستون فقرات شما را در دو جهت مختلف می‌کشد که باعث ایجاد فشار می‌شود که به نوبه خود منجر به کاهش انحنای غیر طبیعی در ارتباط با برخی از عارضه‌های ستون فقرات می‌شود، مانند اسکولیوز. یک دستگاه Halo یا گردنبند طبی Halo یک گردنبند سفت است که دارای حلقه فلزی است که با کمک پین‌های فلزی از سر بیمار حفاظت می‌کند. این حلقه به 4 میله متصل به جلیقه سنگین متصل است. یک دستگاه halo یا یک گردنبند halo سخت‌ترین نوع گردنبند برای درد گردن است.

گردنبند طبی آسپن

بریس‌ طبی گردن آسپن از نظر طراحی و استفاده شبیه به گردنبندهای فیلادلفیا و Miami-J است. تنها تفاوت در نوع مواد مورد استفاده برای لایه‌گذاری است. بریس‌های گردنی طبی آسپن در مقایسه با دیگر انواع گردنبندهای طبی از مواد لایه گذاری راحت‌تر برای تنفس استفاده می‌کنند. برای انجام تراکئوستومی یک مرکز سوراخ در مرکز وجود دارد.

گردنبندهای طبی نوع توماس

این نوعی بریس طبی گردنی است که کمتر استفاده می‌شود. این بریس از پلاستیک وینیل ساخته شده و دارای حفره‌های کوچک برای تهویه است. طراحی این نوع بریس شبیه به گردنبند طبی نرم است. تنها نقطه تمایز استفاده از مواد سخت است. این حمایت سخت‌تر از گردن را فراهم می‌کند. این از لایه‌ فومی در پایین و بالای بریس‌ها تشکیل شده است. این به جلوگیری از فشار زخم‌ها کمک می‌کند.

گردنبند طبیCervical Thoracic Orthosis  (CTO)

گردنبند طبی CTO یا Cervical Thoracic Orthosis برای درمان شکستگی‌ها در ستون فقرات گردن و قسمت فوقانی پشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها در مقایسه با گردنبندهای طبی سفت، پشتیبانی و پایداری بیشتری ارائه می‌دهند. آنها برای ارائه پشتیبانی و کنترل در سطوح تراز مختلف مانند چرخش، قدام و خلفی، و میانی و جانبی طراحی شده‌اند. این نه تنها سر شما را ثابت می‌کند بلکه خمیدگی و کشش را محدود می‌کند. هدف از بریس طبی گردن CTO برای نگه داشتن سر و گردن در موقعیت طبیعی است که به نوبه خود بهبودی را افزایش داده و از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند. بریس‌های طبی گردنی CTO بیشتر در سبک‌های مختلف موجود می‌باشند که برای اهداف متفاوت بکار گرفته می‌شوند. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید چیزی را پیدا کنید که به درستی نیازهایتان را برآورده می‌کند.

گردنبند طبی Cervical Thoracic Orthosis شامل یک قطعه جلویی و قطعه پشتی است، که هر دو آنها با بند به هم متصل هستند. قفسه سینه پایینی و کلاه پشتی به باقی چانه جلویی به کمک بندها متصل هستند. پزشک به شما کمک خواهد کرد که این بریس طبی گردن را بپوشید. شما می‌توانید چندین فعالیت طبیعی را خودتان یا با کمک انجام دهید.

چیزهایی که در مورد استفاده مناسب و مراقبت از گردنبند طبی باید بدانید


حال، به راه‌هایی بپردازیم که در مورد چگونگی استفاده و مراقبت از گردنبند طبی است، در زیر به برخی از نکات مهم برای یادداشت اشاره شده است.

 • گردنبند طبی که استفاده می‌کنید باید به اندازه کافی راحت باشد تا نتوانید سرتان را تکان دهید و همچنین چانه شما نباید به داخل لغزیده شود و نباید روی گردنبند طبی جلو بیاید.
 • اگر موهای بلند دارید و یا ریش دارید، باید توجه داشت که موهای شما باید خارج از بریس یا گردنبند طبی باشند.
 • گردنبند طبی باید تمیز باشد به ویژه پدهای گردنبند که پوست را لمس می‌کنند. تنها از صابون خفیف استفاده کنید و از استفاده از پاک کننده‌های قوی یا هرگونه از محصولات ساینده برای تمیز کردن گردنبند طبی خودداری کنید.
 • باید در نظر داشته باشید که شما باید پوست خود را در زیر گردنبند طبی تمیز و بسیار خشک نگه دارید. از استفاده از پودر یا لوسیون که می‌تواند به پدهای گردنبند طبی شما آسیب برساند، خودداری کنید.
 • همیشه گردنبند طبی را برای هرگونه تحریک پوست بررسی کنید. به منظور درمان هرگونه تحریک پوستی ناشی از استفاده از گردنبند طبی، به دنبال درمان‌های مناسب باشید.

بهترین گردنبند طبی برای استفاده در شب هنگام خواب چیست؟


این سوالی است که اغلب از پزشکان پرشیده می‌شود. توصیه نمی‌شود که با گردنبند طبی بخوابید، با این حال، بسیاری از افراد از آنجایی که گردنبند طبی حرکت بیش از حد گردن را محدود می‌کند و احساس راحتی و و امنیت می‌دهد، خوابیدن با گردنبند طبی را امری تسکین دهنده می‌دانند. با توجه به عارضه‌های خاص پزشکی، یک پزشک ممکن است یک نوع گردنبند طبی سفت را برای استفاده در شب هنگام خواب تجویز کند. این دستورالعمل‌ها همیشه باید دنبال شوند. با این حال، بیشتر افراد به دنبال گردنبند طبی نرم و راحت هستند. در جستجوی بهترین گردنبند طبی برای استفاده در شب، باید نرم باشد، اما نه خیلی نرم، پشتیبان باشد، اما نه سفت و به اندازه کافی راحت باشد تا جایی که گرما را حفظ کند، اما نه گرمای بیش از حد. بنابراین، بهترین گردنبند طبی برای استفاده هنگام خواب باید بریس طبی گردن نرم قابل کنترل برای حرارت باشد. این بریس یا گردنبند محبوب‌ترین است و بسیار خوب ساخته شده است. این یک نوع گردنبند طبی ارزان قیمت نیست که به طور معمول در داروخانه‌ها یافت شود. این نوع گردنبندهای طبی برای ارائه هرگونه پشتیبانی خیلی سست هستند و ممکن است در طول فعالیت‌های روزمره به عنوان یادآوری برای محافظت از گردن به کار گرفته شوند. گردنبندهای طبی که پزشکان ارائه می‌کنند حرفه‌ای بوده و در آنها از مواد مدرن استفاده می‌شود که از افزایش دما جلوگیری کرده و استفاده از آنها در هوای گرم یا سرد راحت است. این گردنبندها در ۳ سایز وجود دارند که برای طیف وسیعی از ابعاد گردن قابل استفاده بوده و دارای یقه‌هایی بین حالت نرم و سفت هستند. این ویژگی‌های باعث می‌شوند این نوع گردنبند طبی بهترین نوع برای استفاده هنگام خوابیدن باشد. برای کسانی که به سطح متوسط حمایت نیاز ندارند، گرمکن گردن یک گزینه عالی برای ارائه گرما و سطح حمایت کم است.

آیا تمرینات برای درد گردن در کنار بریس‌ها می‌توانند استفاده شوند؟


البته که بله. هر تمرین را 10 تا 15 بار، یک بار در صبح و یکبار قبل از خواب، انجام دهید.

کج کردن گردن

سر خود را به سمت راست کج کنید، سعی کنید گوشتان شانه‌تان را لمس کند. سر خود را به آرامی با نوک انگشتان خود برای چند ثانیه نگه دارید. در قسمت چپ نیز این تمرین را تکرار کنید.

خم کردن گردن

سعی کنید چانه خود را به سمت قفسه سینه بکشید، و با هر خمیدگی گردن و عضلات پشت خود را شل کنید. چند ثانیه نگه دارید.

نتیجه


به یاد داشته باشید گردنبند طبی یک دستگاه موقت گردن است که می‌تواند به شما کمک کند که از درد گردن ناشی از آسیب، جراحت یا پس از جراحی ستون فقرات گردن بهبود یابید و می‌تواند حمایت بهتر، راحتی و بهبودی مناسب برای گردن درد فراهم کند. بنابراین، باید به شدت خاطر نشان کرد که استفاده و مراقبت از گردنبند طبی به شیوه‌ای مناسب بسیار ضروری است. اگر دچار هر گونه گردن درد هستید لطفا با پزشک خود برای انتخاب بهترین نوع گردنبند طبی مشورت کنید و از دستورالعمل‌های دقیق برای پوشیدن و مراقبت از گردنبند طبی خود مطلع شوید.