کایروپراکتیک (درمان دستی):کاهش درد درمفاصل و ستون فقرات آسیب دیده

کایروپراکتیک (درمان دستی)

درمان کایروپراکتیک و منوال تراپی واژه‌های کلی است که به درمان دستی بدن اشاره دارد، که برای آرامش و کاهش درد بدن به کار گرفته می‌شود. ماساژ یک نمونه شناخته شده از منوال تراپی است.

ایده‌ای که کایروپراکتیک براساس آن ایجاد شده، این است که افراد  به دلیل فشار ناشی از آسیب یا استرس یا به دلیل عادت نادرستی که یاد گرفته‌اند، به شکل غیرطبیعی حرکت کرده یا بدن‌شان را نگه ‌دارند. این کار موجب ناراحتی شده و منجر به مشکلاتی برای سلامتی فرد می‌شود.

هدف از مراقبت‌های کایروپراکتیک این است که ساختار بدن را دوباره  تراز کرده و در موقعیت اصلی خود قرار داده شود، تا حرکت طبیعی و ظریف خود را دوباره بازیابد. درمان کایروپراکتیک همراه با شناسایی علل احتمالی حرکت و حالت غیرطبیعی بدن ، به منظور کاهش فشار روی بدن و رفع درد است.

هنگامی که درمان دستی توسط یک پزشک متخصص و باتجربه انجام شود، می‌تواند یک روش مطمئن درمانی باشد. قبل از شروع هر برنامه درمانی برای بدن با پزشک صحبت کنید ، بنابراین می‌توانید مناسب‌ترین شکل درمان را برای شرایط خاص خود انتخاب کنید.

دکتر فرخانی پس از انجام معاینات دقیق و بررسی علل آسیب های عضلانی، از درمان دستی به عنوان یک روش درمانی موثر برای کاهش درد و استرس در کمک به بیماران استفاده می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

انواع درمان دستی


برای یک متخصص کایروپراکتیک، درمان دستی شامل دستکاری فیزیکی بافت نرم ، مفاصل و- مهم‌تر از همه –ستون فقرات است.

  • یک نوع از درمان دستی- درمان نقاط ماشه‌ای- تشخیص می‌دهد که درد ممکن است جایی نباشد که علت ایجاد کننده درد قرار دارد. به عنوان مثال، گره عضله یا دیگر نقاط حساس ممکن است یک تریگرپوینت یا نقطه ماشه‌ای باشد، که باعث درد در جای دیگری از بدن می‌شود، که ممکن است به نظر برسد هیچ ارتباطی با آن نقطه ماشه‌ای ندارد.یک متخصص خبره کایروپراکتیک ارتباط بین نواحی مختلف بدن را می داند و مطلع است که با درمان نقاط ماشه‌ای، محل دردناک که در ناحیه‌ای دیگر از بدن قرار دارد، می‌تواند تسکین یابد.
  • نوع دیگری از درمان دستی (روش نقطه ماشه ای تنوس گیرنده عضله ) مشکلاتی را درمان می‌کند که اغلب ناشی از آسیبی است که شامل هجوم تعداد زیادی از ضربات به نخاع است که منجر به اسپاسم عضلانی حاد می‌شود. اگر این مشکل بدون درمان رها شود، آسیب‌های بیشتری به بدن وارد می‌کند. با اعمال فشار با مدل‌های توصیه شده، نقاط ماشه‌ای که باعث ایجاد اسپاسم می‌شوند- و خود اسپاسم- می‌تواند کاهش یافته و برطرف شود.

روش انجام درمان دستی


در طول جلسه درمان کایروپراکتیک، از دست‌ها برای انجام حرکات درمانی در نواحی کامل اطراف ستون فقرات و دیگر نواحی بدن استفاده می‌شود. این نوع از درمان دستی چندین هدف را دنبال می‌کند. ماساژ جریان خون را در نواحی خاصی  تحریک کرده و بالا می‌برد و حرکت و انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهد.  درمان دستی همچنین می‌تواند با اعمال کشش بر بدن ، بطور موقت فشار را کاهش داده و روند بهبودی را سرعت بخشد.

مزایای کایروپراکتیک


یکی از رایج‌ترین علت‌های مراجعه به متخصص کایروپرکتیک، تسکین کمردرد است. هنگامی که درمان‌های سنتی ادعا می‌کنند که در درمان مشکلات این ناحیه موفقیت زیادی داشته‌اند، جلسات درمان دستی کایروپراکتیک برای بسیاری از افراد بیش از روش‌های پزشکی سنتی، باعث راحتی ، کاهش و بهبود کمر درد بوده است. برای افرادی که از آسیب شلاقی گردن، گردن درد، یا سر درد ضربان‌دار رنج می‌برند، درمان دستی پس از رفع درد، تسکین طولانی مدت را برای این مشکلات فراهم می‌کند.

بدون توجه به مشکلی که دارید- کمردرد، گردن درد، یا حتی خشکی کلی یا ضعف- با بکار گیری قدرت درمان دستی، مراجعه به متخصص کایروپراکتیک می‌تواند تغییرات اساسی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند.

کایروپراکسی، نیمه دررفتگی مهره ستون فقرات و درمان دستی


کایروپراکسی

چون نیمه دررفتگی مهره ستون فقرات می‌تواند ناشی از فعالیت ظاهراً طبیعی بدن باشد و لزوماً به دلیل ضربه یا حادثه‌ای حاد نباشد، یک متخصص کایروپراکتیک ممکن است نیاز داشته باشد تا ارزیابی مناسب علائم و درد را انجام دهد. هنگامی که درباره تجربه و احساس روزانه شما پرسیده می‌شود، ممکن است به این نتیجه برسید که برخی از چیزهایی که شما حس می‌کنید، را نمی‌توان به یک روز بد نسبت داد، بلکه می‌تواند علائم مشکلات نهانی بزرگتری باشد.

اگر شغل چالش برانگیز فیزیکی دارید، بخصوص اگر حرکات غیرطبیعی بدن را می‌طلبد، اصلاحات منظم کایروپراکتیک می‌تواند توانایی بدن شما را برای عملکرد شما در شغل‌تان بهبود بخشیده و همچنین از مشکلات پیش از اینکه رخ دهند، جلوگیری کند. مراجعه به متخصص کایروپراکتیک برای آتشنشانان و امدادرسانان، کارگران کارخانه که در حین انجام کار حرکات تکراری زیادی را انجام می‌دهند، منشی‌ها و افراد دیگر که تمام طول روز در حالت ایستاده کار می‌کنند- حتی کارمندان ادارات که تمام روز در حالت نشسته کار می‌کنند- که ممکن است دچار بی‌حسی، درد یا خشکی بدن و علائم دیگر باشند، در رفع این علائم مؤثر باشد.

هر کدام از این مشکلات می‌تواند بیان کننده این مسئله باشد که نیمه دررفتگی مهره، ریشه در حرکت آزادانه سیستم  واکنش عصبی دارد، و یک درمان دستی ممکن است تاثیر شگفت‌انگیزی بر محدوده حرکتی، سطح درد و حتی حالت فیزیولوژیکی بدن داشته باشد.

کمر درد و درمان کایروپراکتیک

کمر درد و درمان کایروپراکتیک

هنگامی که متخصص کایروپراکتیک علت اصلی کمردرد (به دلیل عصب سیاتیک، ستون مهره، لگن یا ساختار استخوان دنبالچه و دیسک کمر) را مشخص می‌کند، آنها طرح درمانی را که شامل گرما درمانی با پد، حمام داغ یا جکوزی است، پیشنهاد می‌دهند.

ماساژ درمانی یکی از گزینه‌های معروف است چون نه تنها به بهبود عضلات و بافت نرم کمک می‌کند، بلکه از نظر روانی نیز باعث آرامش شخص می‌شود. ورزش نیز برای درمان کمردرد توصیه می‌شود.

در گذشته افراد برای کاهش درد کمر، فعالیت‌های فیزیکی خود را کاهش داده و در رختخواب استراحت می‌کردند. اما اکنون متخصص کایروپراکتیک می‌داند که ورزش یکی بهترین راه‌ها برای بهبود قدرت عضلات کمر و افزایش انعطاف‌پذیری آن است. اما مهم است که روش مناسب را یاد گرفته تا از بدتر شدن مشکل جلوگیری شود. انتخاب سبک زندگی نیز مهم است: کاهش وزن اضافی نیز فشار بر کمر را کم کرده ، متوجه باشیم که نشستن طولانی برای بدن مضر است؛ و زنان باید استفاده از کفش‌های پاشنه بلند را کاهش دهند.

هنگامی که افراد استرس دارند، عضلات گردن، شانه‌ها و کمر را سفت می‌کنند. اینکار باعث می‌شود که رگ‌های خونی نزدیک به این نواحی منقبض شده و می‌تواند بر عصب‌ها فشار وارد کند، این دو اتفاق باعث ایجاد درد می‌شود. ماساژ  ناحیه کمر گردش خون را بهبود می‌بخشد که می‌تواند درد را تسکین دهد. اما محققین دریافتند که ماساژدرمانی نیز تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی را که اندروفین نامیده می‌شوند افزایش می‌دهد، اندروفین به عنوان مسکن طبیعی عمل کرده و نیز احساسات خوب را بهبود بخشیده که باعث کاهش استرس بدن می‌شود. ماساژ درمانی نیز تولید کورتیزول را که هورمون شناخته شده در ایجاد استرس است، محدود می‌کند.

کایروپراکتیک در درمان دیسک کمر


کایروپراکتیک در درمان دیسک کمر

یک روند درمانی استاندارد برای فتق دیسک (گردن (دیسک گردن)و کمر )وجود ندارد، از این رو متخصص کایروپراکتیک درمان را بر اساس مشکل هر فرد و فاکتورهایی مانند اینکه چه مدت این مشکل وجود دارد، چقدر درد بیمار شدت دارد و سن و سلامت عمومی بیمار تعیین می‌کند.

گرچه بطور طبیعی درمان با روش‌های کم‌تهاجمی که شامل فیزیوتراپی ، تزریقات، درمان دستی یا داروهای تجویزی است، شروع می‌شود. اگر مشکل بیمار کمی تسکین یافته اما همچنان ادامه یافت، سپس ممکن است جراحی انجام شود.

تشخیص و درمان رادیکولوپاتی


تشخیص و درمان رادیکولوپاتی

رادیکولوپاتی معمولاً نسبت به درمان کایروپراکتیک واکنش خوبی نشان می‌دهد. که می‌تواند شامل داروهای ضدالتهاب تجویز شده، فیزیوتراپی یا درمان دستی کایروپراکتیک باشد. بطور کلی، این مشکل بین شش تا دوازده هفته بهبود می‌یابد. اگر رادیکولوپاتی ادامه یابد، درمان‌های تهاجمی‌ ممکن است بکار گرفته شود، مانند تزریق استروئید ، یا در موارد بسیار شدید، جراحی نیز لازم است.

گرچه هیچ تضمینی در پیشگیری از رادیکولوپاتی وجود ندارد، اما ورزش، خودداری از هر فعالیتی که بر ناحیه آسیب‌دیده فشار وارد کند، و حفظ وزن مناسب می‌تواند خطر پیشرفت رادیکولوپاتی را به حداقل برساند.

کایروپراکتیک و سردرد


کایروپراکتیک و سردرد

درمان کایروپراکتیک بخصوص برای درمان سردردها بویژه سردردهای میگرنی و سردردهای تنشی مؤثر هستند.

درمان سردردهای میگرنی

بسیاری از افرادی که دچار سردردهای میگرنی هستند، دارو مصرف می‌کنند. هنگامی که این بیماران مسکن مصرف می‌کنند، علائم آنها از بین می‌رود ، اما علت اصلی ناراحتی آنها (میگرن) همچنان بدون درمان باقی می‌ماند.

بیمارانی که دچار میگرن هستند بیان کردند که با درمان‌های منظم کایروپراکتیک تعداد حملات میگرن آنها کاهش یافته است. چون اکثر سردردها به مشکلات بیومکانیکی در ستون مهره‌های گردنی ارتباط دارد، درمان توسط متخصص کایروپراکتیک می‌تواند این مشکلات را از طریق درمان دستی ستون مهره اصلاح کرده که باعث کاهش احتمال شروع سردرد می‌شود.

متخصص کایروپراکتیک همچنین از ماساژ درمانی – که همچنین ماساژ بافت عمقی نامیده می‌شود- استفاده می‌کند که عضلات تحت فشار را شل کرده و آرام می‌کند.در افرادی که دچار اسپاسم عضلانی شده، که منجر به سردردهای میگرنی یا بدتر شدن آن می‌شود، ماساژ با شل کردن عضلات نواحی آسیب‌دیده برای کاهش درد بکار می‌رود.

با انجام منظم درمان دستی توسط متخصص کایروپراکتیک، جریان خون مناسب در بدن بازسازی و حالت بدن بهبود می‌یابد، و در کاهش تعداد حملات میگرن بسیار مؤثر است.

آسیب‌های ستون مهره و درمان دستی


آسیب‌های ستون مهره و درمان دستی

درمان دستی به عنوان راهی طبیعی برای رفع درد  و کمک به بهبود کیفیت زندگی بیمار به شدت توصیه می‌شود. یک متخصص کایروپراکتیک، درمان دستی ستون مهره را انجام می‌دهد و بر این باور است که به دلیل منظم نبودن مهره‌ها، درد زیادی از این آسیب ایجاد می‌شود. با این حال، علاوه بر درمان دستی ستون مهره‌ها، متخصص کایروپراکتیک ممکن است از ماساژ بافت عمیق نیز برای کمک به افزایش شل شدن عضلات ، اولتراسوند، و برخی دستگاه‌های تحرکی الکتریکی استفاده کند.

دسته‌بندی‌ها : درمان دستی، تحریک الکتریکی


درمان دستی، تحریک الکتریکی

دردهای مزمن مفصلی همراه با دیگر مشکلات استخوانی عضلانی مانند آرتروز و پوکی استخوان در میان افراد بسیار شایع است.تحریک الکتریکی می‌تواند بافت جای زخم و دردهای عضلانی را در ناحیه بالا و پایین کمر ، گردن و شانه‌ها درمان کند. پزشکان درمان تحریک الکتریکی را بخصوص در درمان بیماری‌های مختلف کارآمد می‌دانند. با وجود بسیاری از انواع درمان‌های تحریک الکتریکی موجود، اولتراسوند و  تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) جزو متداول‌ترین روش‌های درمانی در دسترس برای بیماری‌های مانند سندرم تونل کارپال (CTS) است.

سندرم تونل کارپال عمدتاً در افرادی که تمام طول روز با کامپیوتر کار می‌کنند یا در مشاغلی که نیاز به حرکات تکراری دست دارد (مانند مکانیکی، یا خواربار فروشی) رخ می‌دهد. اولتراسوند به کاهش ورم مچ، شل شدن عضلات در ناحیه آسیب‌دیده ، افزایش سوخت و ساز ناحیه‌ای و انعطاف‌پذیری بیشتر بافت همبند، کمک می کند. مهم است که اولتراسوند را قبل از انجام درمان بافت نرم بکار گرفته شود، زیرا گرمای تولید شده توسط اولتراسوند، عضلات تحت تاثیر را شل می‌کند.

علاوه بر درمان سندرم تونل کارپال، اولتراسوند می‌تواند در درمان مشکلات دیگر نیز بکار رود. این درمان همچنین برای آسیب‌های حاد که حین ورزش رخ می‌دهد و همچنین برای پیچ‌خوردگی مچ پا ، درد پایین کمر، بافت‌های تاندون و مفاصل ، مشکلات جای زخم ، اسپاسم عضلانی و حتی برای مشکلات ادراری زنان توصیه می‌شود.

بارداری و کایروپراکتیک


بارداری و کایروپراکتیک

پزشکان زیادی ارزش کایروپراکتیک را برای زنان باردار تصدیق کردند. آنها حتی درمان دستی را در ماه‌های اول بارداری پیشنهاد می‌کنند. درمان دستی منظم به شما کمک می‌کند تا تعادل لگن را افزایش داده، که می‌تواند باعث کاهش فشار در ناحیه لگن خاصره شود. اگر شما دچار درد کمر ناشی از بارداری هستید، درمان دستی منظم می‌تواند آن را برطرف کند.