موارد استفاده از مگنت تراپی جهت تسکین درد مفاصل و بافت آسیب دیده

مگنت تراپی

مگنت تراپی نوعی روش درمانی است که شامل بکارگیری میدان مغناطیسی ایستا جهت درمان بیماری‌های خاص است. برخی مطالعات حاکی از آن است که میادین الکترومغناطیسی آهن‌ربا  هنگامی که محدود به بخش‌هایی از بدن می‌شوند می‌توانند تاثیرات سودمندی در بهبود وضعیت فرد ایجاد کنند.عقاید مختلفی درخصوص تاثیرپذیری مگنت در درمان درد وجود دارد اما تحقیقات نشان دادند که آهن‌رباها فرایند ترکیب با اکسیژن و جریان خون را افزایش می‌دهند. همانطور که می‌دانید این امر در بهبود و تسکین درد نقش به‌سزایی ایفا می‌کند.

افرادی که دچار استرس هستند می‌توانند از مزایای مگنت تراپی بهره ببرند. در مواردی که فرد به تورم مبتلا باشد می‌توان  تسمه‌های مغناطیسی را روی ناحیه تحت درمان قرار داد و بعد از مدتی شاهد رفع تورم بود.از آن‌جایی که آهن‌ربا به تنظیم جریان خون کمک می‌کند بنابراین افرادی که از مشکلات گردش خون رنج می‌برند می‌توانند با روی آوردن به این نوع درمان شاهد تاثیرات مثبت آن باشند.خانم‌هایی که در طول قاعدگی دچار گرفتگی عضلات می‌شوند می‌توانند با استفاده از مگنت تراپی با این مشکل مقابله کنند.دکتر فرخانی در صورت لزوم پس از تشخیص نوع بیماری و شدت درد بیماران، از روش درمانی کم خطر و موثرمگنت تراپی در کنار سایر درمان‌ها بهره می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

انواع مگنت تراپی


مگنت یا آهن‌رباها اغلب برای انواع مختلف دردها نظیر درد پا و کمردرد ناشی از آرتروز و فیبرومیالژیا  به فروش می‌رسند. مگنت‌ها که از فلز یا آلیاژ ساخته شده‌اند دارای قدرت متفاوتی هستند.مگنت‌های مخصوص درد معمولا در بسته‌بندی قرار داشته یا در یک محصول فروخته می‌شوند. این مگنت‌ها باید روی پوست و نزدیک به ناحیه درد قرار بگیرند. انواع مختلف مگنت‌ها جهت درمان درد مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 • مگنت‌های ایستا یا همیشگی : این آهن‌رباها دارای میادین مغناطیسی هستند که تغییر نمی‌کنند. فعالیت الکترون‌ها در فلز مگنت موجب خاصیت مغناطیسی آن می‌شود. این مگنت‌ها قوی نیستند و اغلب در محصولاتی نظیرکفی کفش‌ها، سربندها، النگو و موارد دیگر بکار می‌روند.
 • الکترومگنت: این نوع آهن‌رباها با قرار دادن یک هسته فلزی درون یک سیم‌پیچ حامل جریان بوجود می‌آید. تجهیزاتی که حاوی الکترومگنت هستند معمولا جهت اهداف درمانی فروخته می‌شوند.

مطالعات تحقیقاتی، استفاده از مگنت‌های ایستا را برای تسکین هیچ نوع دردی حمایت نمی‌کنند.الکترومگنت‌ها ممکن است به درمان استئوآرتریت کمک کنند اما مشخص نیست که آیا این نوع آهن‌رباها قادرند با تسکین کافی درد به بهبود کیفیت زندگی و عملکرد روزانه بیمار کمک کنند یا خیر. برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت، جهت انتقال میادین مغناطیسی به کل بدن یا مفاصل خاص از ماشین‌های کوچک یا تشک‌های مخصوص استفاده می‌شود.تاثیر استفاده از الکترومگنت‌های قوی جهت تحریک سلول‌های عصبی در مغز  و درمان میگرن اثبات شده است. این فرایند به تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌‌ای (TMS) معروف است. روش تحریک مغناطیسی مغز ممکن است در درمان دردهای دیگر نیز موثر باشد.

تحریک مغناطیسی مغز چگونه عمل می‌کند؟

تحریک مغناطیسی مغز نوعی تحریک مغزی است که به نورومدولاسیون معروف است. این نوع روش با استفاده از میادین الکترومگنت و تحریک مغز به‌طور کاملا غیرتهاجمی افسردگی را درمان می‌کند.در طول درمان، یک وسیله که میدان مغناطیسی را تولید می‌کند برای ایجاد جریان الکتریکی در مغز بکار می‌روند. این وسیله روی نقاط مهم سر قرار گرفته و میدان مغناطیسی با پالس‌های بسیار کوتاه ایجاد می‌شود. در این روش دقیقا بخشی از مغز که خلق و خوی را تنظیم می‌کند مورد هدف قرار می گیرد.درمان تحریک مغناطیسی مغز روش سرپایی است و معمولا در مطب انجام می‌شوند. در طول درمان بیمار روی صندلی درمان نشسته و در تمام مراحل کاملا  بیدار وهوشیار می‌باشد.بیماران بلافاصله بعد از درمان می‌توانند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازند. دوره‌های درمان اولیه شامل درمان‌های روزانه در یک دوره 4 تا 6 هفته‌ای است و به‌طور متوسط 20 تا 30 درصد از کل درمان را شامل می‌شود. هر جلسه درمان حدودا 40 دقیقه طول می‌کشد.

استفاده از مگنت‌های درمانی جهت بیماری‌های شایع


اکثر افراد ممکن است درخصوص خاصیت مگنت در درمان علائم آرترزو و درد مفاصل چیزهایی را شنیده‌ باشند اما لازم به ذکر است که افراد زیادی از  تاثیر مگنت تراپی در درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها مطلع نیستند.در این بخش درمورد بیماری‌های متعددی که با مگنت به‌موفقیت درمان می‌شوند و همینطور نحوه درمان بیماری هر فرد با مناسب‌ترین تجهیزات مغناطیسی صحبت می‌کنیم.

 

آرتروز

اختلالات روده

سندروم خستگی مزمن(M.E)

دیابت

فیبرومیالژیا

فشارخون بالا

بی‌خوابی

میگرن

پوکی استخوان

تورم ضعیف (P.V.D)

آسیب عصب مکرر (R.S.I)

سیاتیک

اسپوندیلوزیس

نقرس

کمردرد

درد آرنج (تنیس البو)

تجهیزات مگنتی درمانی کاربردهای زیادی در پزشکی دارند اما اغلب آن‌ها برای افراد عموم و پزشکان کمترشناخته شده می‌باشند.با وجود این‌که در لیست فوق استفاده از مگنت جهت درمان علائم شایع‌ترین بیماری‌ها  مورد تاکید قرار گرفته‌است اما باید خاطرنشان کرد که این  یک لیست کامل نیست.بسیاری از بیماری ها  ازجمله افسردگی، استرس، اضطراب، بیماری‌های روحی، اگزما، پسوریازیس، درماتیت، مالتیپل اسکلروز، صرع و اختلال عصبی نادر موسوم به سندروم خشکی با مگنت‌های پزشکی درمان می‌شوند.

تاثیرات مگنت تراپی


در این قسمت به معرفی فواید مگنت تراپی می‌پردازیم:

 • بهبود گردش خون به اندام‌ها
 • تسریع روند التیام شکستگی‌های استخوانی تا 40 درصد
 • افزایش جذب اکسیژن از ریه
 • مقاومت بیشتر بدن نسبت به عفونت و سرماخوردگی
 • تسریع بهبود عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های پاره‌شده
 • کاهش کبودی و تورم
 • کمک به کاهش درد و بهبود تحرک مفاصلی که دچار آرترزو شدند
 • کاهش گرفتگی عضلات وسرمازدگی
 • تعدیل فشارخون
 • بهبود اسکارهای ناشی از جراحی
 • ترویج و بهبود کیفیت خواب
 • تسریع بازسازی عصب و بهبود عملکردی

مگنت‌ها چگونه عمل می‌کنند؟


هنوز هم تحقیقات و مناظره‌های فراوانی درخصوص نحوه تاثیرگذاری آهن‌رباها  وجود دارند. تولیدکنندگان مگنت‌ها نظریه‌های خاصی را ارائه داده‌اند اما هیچ کدام اثبات نشدند.نظریه‌های متعارفی که درخصوص نحوه عملکرد مگنت‌ها ارائه شده عبارتند از:

 • عقیده اکثریت قریب به اتفاق این است که افزایش جریان خون به ناحیه تحت تاثیر میدان مغناطیسی یکی از نتایج اولیه درمان با مگنت است.
 • حرکت میادین مغناطیسی از طریق عضلات و مفاصل یا بافت‌های دیگر موجب افزایش جریان خون مویرگی می‌شود. این شرایط به نوبه خود موجب تخلیه سموم و عوامل التهابی از بافت می‌شود. طبق شواهد و مدارک هنگامی که فیبرهای عصبی درمعرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند مکانیسم مهار درد رخ می‌دهد.
 • هنگامی که مگنت روی بدن قرار می‌گیرد، عضلات کشش یافته و شل می‌شوند، امواج مغناطیسی از بافت عبور کرده و جریان‌های ثانویه القاء می‌شوند. برخورد جریانات ثانویه با امواج‌های مغناطیسی موجب گرم شدن الکترون‌های موجود در سلول‌های بدن می‌شوند. این گرمای تاثیرگذار موجب کاهش تورم و درد عضلات می‌شود.
 • در هنگامی که فیبرهای عضلانی درمعرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند طبق شواهد مکانیسم انسداد درد رخ می‌دهد. محققان توانستند با استفاده از تکنولوژی NORSO Dynamag پتانسیل استراحت سلول‌های عصبی در آزمایشگاه را تا 25% تغییر دهند. (افزایش محرک موردنیاز برای درد)
 • مگنت‌ها قادرند سیگنال‌های عصبی را تحت تاثیر قرار دهند. مگنت‌های بسیار قوی می‌توانند از طریق یک قانون در فیزیک موسوم به اثر هال موجب بیهوشی شوند.

عوارض جانبی مگنت تراپی


عوارض جانبی خفیف مگنت تراپی

ناحیه‌ای که با مگنت در تماس است ممکن است گرم شود که این شرایط کاملا طبیعی است. مگنت به بهبود جریان خون کمک می‌کند و این امر در نهایت موجب احساس گرما در ناحیه تماس می‌شود. در بیشتر موارد این عوارض ظرف چند روز به خودی‌خود برطرف می‌شوند.طبق گزارش، بسیاری از بیماران در حین درمان با  مگنت احساس گزگز شدن پیدا می‌کنند. این مورد نیز به افزایش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده مرتبط می‌باشد. برخی افراد ممکن است دچار سرگیجه خفیف شوند. عادت کردن بدن به افزایش جریان خون مستلزم زمان است.در موارد نادر، برخی افراد در نقاطی از بدن که با مگنت در ارتباط است به بثورات و سرخی پوست مبتلا می‌شوند. از آن‌جایی که مگنت‌ها فاقد دارو و موادشیمیایی هستند هیچ دلیل واضحی وجود ندارد که چرا فرد باید به بثورات پوستی مبتلا شود.از آن‌جایی که بیشتر افراد از مگنت تراپی می‌ترسند به همین دلیل بیشتر پزشکان علت بروز مشکلات پوستی ناشی از درمان را به موضوع روانشناختی ربط می‌دهند. برخی بیماران ممکن است بعد از درمان درد بیشتری را تجربه کنند.

عوارض‌جانبی اصلی مگنت تراپی

بیمارانی که در بدن خود  دستگاه تنظیم ضربان قلب دارند باید قبل از اقدام به درمان با مگنت با پزشک مشاوره کنند. چراکه میدان مغناطیسی ممکن است موجب اختلال در سیگنال‌های بین قلب و دستگاه تنظیم ضربان قلب شوند.زنان باردار باید از کاربرد محصولات مغناطیسی خودداری کنند چراکه گفته شده میدان مغناطیسی رشد سلول را تحریک کرده و درنتیجه موجب افزایش رشد سلولی جنینی می‌شود که در بدن در حال رشد است.در طول شیمی درمانی و پرتودرمانی نباید از محصولات مغناطیسی استفاده نمود. سرطان بیماری است که به دلیل رشد غیرطبیعی سلول‌های مختلف در بدن رخ می‌دهد. ما شاهد آن بودیم که مگنت تراپی موجب رشد سلول‌های جدید در بدن می‌شود. به عبارت دیگر، مگنت درمانی پاسخ منفی نسبت به شیمی درمانی و پرتودرمانی ایجاد می‌کند.

آیا حتی درصورت عدم نیاز می‌توان از محصولات مغناطیسی قوی‌تر استفاده نمود؟


بله. درحقیقت استفاده از محصولات مغناطیسی قوی موجب می‌شود درد سریع‌تر تسکین یابد. بنابراین اگر قصد دارید از محصولات بهتری استفاده کنید و مگنت‌های حفظ تعادل را به مگنت‌های پلاتینیوم تغییر دهید ویا از پدهای مغناطیسی قدرت بالا استفاده کنید باید گفت که انتخاب درستی است.

آیا می‌توان همراه با مگنت‌تراپی از پتوهای برقی استفاده نمود؟


این مورد توصیه نمی‌شود. درواقع  پتوهای برقی و یا پدهای گرمایشی با روشن شدن موجب تداخل درمان با مگنت شده و مانع دریافت خاصیت و مزایای کامل محصول Therion می‌شوند.خبر خوب این است که بسیاری از افرادی که از تشک‌های مغناطیسی Therion استفاده می‌کنند بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسند که دیگر نیازی به پتوهای برقی ندارند. درمان با مگنت  موجب بهبود جریان خون شده و به همین دلیل طبیعتا  ممکن است بیمار در شب احساس گرما کند.

آیا درصورت تعویض لگن یا زانو می‌توان از مگنت‌ها استفاده نمود؟


بله. اگر فردی به تازگی جراحی تعویض مفصل انجام داده باید قبل از استفاده از مگنت  در ناحیه آسیب دیده باید منتظر باشد تا جراحات ناشی از جراحی کاملا بهبود یابد.

مگنت تراپی چقدر به آسیب کمک می‌کند؟


درمان با مگنت به دلیل بهبود جریان خون کمک فراوانی به تسریع روند بهبود می‌کند. این نوع درمان موجب کاهش درد و تورم شده و برای ترمیم بافت آسیب دیده اکسیژن و موادمغذی بیشتری را به بدن می‌رساند.

چقدر طول می‌کشد تا احساس بهتری بیابید؟


این موضوع به نوع کاربرد مگنت بستگی دارد. به عنوان مثال، کشیدگی و یا رگ به رگ شدن‌هایی که اخیرا رخ داده معمولا چند روز بعد از درمان بهتر می‌شوند اما بیماری‌های مزمن تخریب مفصل ممکن است چندین هفته طول بکشند. حساسیت فردی در بین افراد متفاوت می‌باشد. معمولا افراد بالای 50 سال و مسن‌تر سریع‌تر از افراد جوان شاهد بهبود خود می‌شوند.

آیا کارکردن مگنت‌ها را احساس خواهید کرد؟


عده کمی از افراد وقتی برای اولین بار با مگنت درمان می‌شوند احساس گرما، تعریق و گزگز می‌کنند. دلیل این موضوع همانطور که قبلا اشاره کردیم افزایش گردش خون است و امری کاملا طبیعی است. این احساس معمولا ظرف 48 ساعت بعد از استفاده از مگنت برطرف می‌گردد.هنگام استفاده از مگنت در نواحی متورم شده، به برخی افراد احساس پارگی یا جاری‌شدن مایع دست می‌دهد. درواقع در طول درمان مایع اضافی از این نواحی تخلیه شده و تورم کاهش می‌باید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."