متخصص ستون فقرات و ارتوپد: درمان و تشخیص درد در اندام وستون فقرات

هر کدام از متخصصینی که مشکلات ستون فقرات را درمان می‌کنند یک مهارت و تخصص خاص داشته و نقش مهمی در مراقبت از بیماران ایفا می‌کنند. برخی متخصصین ستون فقرات، پزشک و برخی غیرپزشک هستند. تعیین متخصص هر نوع درمان به نوع و شدت مشکل بستگی دارد. مشکلات ستون فقرات ممکن است از بافت نرم (عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها)، عصب‌ها یا استخوان‌ها شروع شوند. اگر مشکلات ستون فقرات پیچیده باشند یا بهبود نیابند، ممکن است شما برای مشورت، تشخیص و درمان به یکی از متخصصین زیر ارجاع داده شوید.

از آنجا که هر بسیاری از متخصصین در درمان کمر درد و گردن درد تخصص دارند، مرکز ستون فقرات برای تأمین مراقبت‌های درمانی یکپارچه تأسیس شده است. متخصصین در این مرکز در تیم‌های چند رشته‌ای با هم کار می‌کنند که بر هماهنگی درمانی، راحتی بیمار و کیفیت استاندارد مراقبت‌های درمانی تمرکز دارد.

 

دکتر فرخانی با انجام معاینات دقیق و تصویربرداری‌های لازم از نواحی آسیب دیده و دارای درد و سپس با معرفی روش‌های درمانی اثر بخش به بیماران مبتلا به صدمات ستون فقرات کمر و گردن کمک می‌کند. در صورت تشخیص پزشک، ممکن است بیمار به جراح و یا متخصص مغز و اعصاب نیز ارجاع داده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382
تماس حاصل فرمایید.

 چه کسی مشکلات ستون فقرات را درمان می‌کند؟


مشکلات ستون فقرات و بیماری‌ها توسط متخصصین زیر درمان می‌شوند:

 جراحی مغز و اعصاب (جراح ستون فقرات)

جراحی مغز و اعصاب نوعی تخصص پزشکی است که بر تشخیص و درمان‌های جراحی و غیر جراحی بیماری‌ها و اختلالات مغزی، نخاعی و سیستم عصبی تمرکز دارد.

در جراحی مغز و اعصاب، بیماری‌ها یا آسیب‌دیدگی‌های مغزی و عصبی به روش‌های جراحی و غیر جراحی تحت درمان قرار می‌گیرد.

بیشتر جراحان ستون فقرات، جراحان ارتوپدی یا جراحان مغز و اعصابی هستند که برای درمان مشکلات ستون فقرات نیز آموزش دیده‌اند.

انواع بیماری‌هایی را که جراحان مغز و اعصاب می‌توانند تحت درمان قرار دهند عبارتند از:

برخی مشکلات مرتبط با مغز و اعصاب عبارتند از تنگی کانال نخاع، اسپوندیلولیستز، فتق دیسک کمر، انحراف ستون فقرات، عفونت‌های ستون فقرات، بیماری‌های عروقی (مانند بیماری عروق کارتوئید، آنوریسم)، سندرم تونل کارپال، سر درد، آسیب‌دیدگی‌های نخاعی، صرع، تومورهای مغزی یا ستون فقراتی، نورولوژی عصب سه قلو، اختلالات حرکتی، کمر درد یا گردن درد مزمن و... . برخی جراحان در درمان یک قسمت خاص (ستون فقرات، عروق، تومورها، صرع، تروما) تخصص دارند.

جراحان مغز و اعصاب از بسیاری از ابزارهای مشابه برای تشخیص و درمان بیماری‌های مغزی و عصبی و جراحی استفاده می‌کنند. تکنولوژی‌های جراحی عبارتند از کیفوپلاستی، لامینکتومی، فیوژن ستون فقرات، آندوسکوپی، لیزر، استنت گذاری، شانت، رادیوسرجری و روش‌های دیگر جراحی برای سر، ستون فقرات، بیماری‌های اعصاب محیطی.

جراحی ارتوپدی (جراحی ستون فقرات)

ارتوپدی یک تخصص پزشکی است که بر تشخیص، درمان‌های جراحی و غیر جراحی، توان‌بخشی و جلوگیری از بروز اختلال در سیستم عضلانی اسکلتی (استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها، عصب‌ها و پوست) تمرکز دارد.

بیشتر جراحان ستون فقرات، جراحان ارتوپدی یا جراحان مغز و اعصابی هستند که برای درمان بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات آموزش دیده‌اند.

برخی بیماری‌هایی که توسط جراح ارتوپدی مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران مبتلا به مشکل در هر قسمت از سیستم عضلانی اسکلتی. به عنوان مثال، افرادی که دچار شکستگی استخوان، دررفتگی، کمر درد، انحراف ستون فقرات یا ناهنجاری‌های اندام تحتانی، پارگی رباط‌ها و آرتروز شده‌اند. برخی جراحان ارتوپد برای درمان یک قسمت خاص (پاها، دستان، ستون فقرات، تروما) تخصص دیده‌اند. جراحان ستون فقرات می‌توانند اختلالاتی مانند اسکلروز، پوکی استخوان، فتق دیسک کمر، تنگی کانال نخاع، آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات، شکستگی مهره‌های ستون فقرات، انحراف ستون فقرات، تومورها، عفونت‌ها و ناهنجاری‌های مادرزادی را تحت درمان قرار دهند.

جراحان ارتوپدی در تشخیص آسیب‌دیدگی‌ها یا اختلالات، درمان‌های جراحی و غیر جراحی و توان‌بخشی متبحر هستند. برخی درمان‌های جراحی عبارتند از دیسککتومی، لامینکتومی، کیفوپلاستی، فیوژن ستون فقرات، آندوسکوپی، لیزر درمانی، تعویض مفاصل، آرتروسکوپی و ... .

متخصص فیزیوتراپی (طب فیزیکی و توان‌بخشی)

فیزیوتراپی یک تخصص پزشکی ست که بر تشخیص، درمان‌های غیر جراحی و توان‌بخشی بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی‌های مزمن و اختلالات عضلانی اسکلتی تمرکز دارد. طب فیزیکی و توان‌بخشی، بیمار را برای بهبود کیفیت زندگی، کاهش مشکلات فیزیکی، روانی و عاطفی در دوره توان‌بخشی تحت درمان قرار می‌دهد. در این روش به بیمار برای دست‌یابی با بالاترین ظرفیت عملکردی کمک می‌شود.

برخی انواع بیماری‌های که توسط متخصص فیزیوتراپی مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران مبتلا به سکته مغزی یا بیماری‌های مزمن، آسیب‌دیدگی‌های مغزی یا نخاعی، دردهای حاد و مزمن (مانند کمر درد) و آسیب‌دیدگی‌های عضلانی اسکلتی (مانند آسیب‌دیدگی‌های ورزشی یا شغلی). متخصص فیزیوتراپی به بیماران مبتلا به دردهای حاد و مزمن و مشکلات عضلانی اسکلتی کمک کرده و می‌تواند نیازهای توان‌بخشی مورد نیاز برای مراقبت‌های بلند مدت (مانند مراقبت‌های پس از سکته مغزی یا آسیب‌دیدگی‌های نخاعی) را هماهنگ کند.

متخصص فیزیوتراپی تیم توان‌بخشی را هدایت می‌کند. آنها از الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی برای ارزیابی عملکرد عضلات و عصب‌ها استفاده می‌کنند. طب فیزیکی و توان‌بخشی از عوامل فیزیکی و طبی از جمله ماساژ درمان، درمان‌های فیزیکی یا شغلی، حرکت درمانی، تزریق استروئید اپدورال و ... استفاده می‌کنند.

متخصص درمان‌های فیزیکی

متخصص درمان‌های فیزیکی بر حرکات ورزشی طبی و آموزش عملکردی برای بازیابی، ارتقا و حفظ سلامت عمومی تمرکز دارد. حرکات و عملکردها، چگونگی تأثیر مشکلات عصبی عضلانی و عضلانی اسکلتی بر سلامت در این روش درمانی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

برخی بیماری‌هایی که توسط متخصص درمان‌های فیزیکی مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرد عبارتند از:

بیمارانی که به متخصص درمان‌های فیزیکی مراجعه می‌کنند افرادی هستند که مشکلات عضلانی اسکلتی یا مغزی و عصبی مانند درد مزمن، سکته مغزی، گردن درد یا کمر درد، آسیب‌دیدگی، آرتروز، بیماری‌های تحلیلی دیسک کمر و... دارند. افراد مبتلا به کشیدگی‌های عضلانی، رگ به رگ شدن یا شکستگی و آسیب‌دیدگی‌های شغلی و ورزشی به این متخصصین مراجعه می‌کنند.

متخصص درمان‌های فیزیکی برای آموزش‌های عملکردی و ارائه حرکات درمانی طبی آموزش دیده است. آنها مفصل را دستکاری کرده یا عضلات را برای بهبود توانایی‌های حرکتی و عملکردی ماساژ می‌دهند. متخصصین طب فیزیکی همچنین از اولتراسوند و سرما درمانی و گرما درمانی استفاده کرده و به بیماران، نحوه مراقبت از خودشان را آموزش می‌دهند. آنها روش‌های تناسب اندام و حال خوب داشتن را نیز به بیماران آموزش می‌دهند.

پرستاران

پرستاری نوعی عمل حرفه‌ای پرستاری در یک حوزه مشخص (مانند خانواده، بزرگسالان، مراقبت بیماری‌های حاد، اطفال) متمرکز است. همکاری با پزشکان، آگاهی نسبت به جوانب مختلف مراقبت از بیمار، کمک به آموزش و معاینه‌های فیزیکی از وظایف پرستاران است.

برخی انواع بیماری‌ها که توسط متخصص طب فیزیکی مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران ممکن است برای تشخیص و مدیریت شایع‌ترین و بیماری‌ها به پرستاران مراجعه کنند. پرستاران در همکاری با پزشکان، پیشروی درمانی بیماران مبتلا به مشکلات ستون فقرات را تحت نظر قرار می‌دهند.

پرستاران با همکاری با پزشکان به تشخیص و درمان بیماری‌ها، اختلالات و تفسیر آزمایش‌های تشخیصی (مانند آزمایش خون، عکس‌های گرفته شده با اشعه ایکس و تجویز دارو به بیماران کمک می‌کنند. پرستاران به بیماران مشاوره داده و در برخی موارد مراقبت‌های درمانی از پیش از انجام عمل تا زمان ترخیص بیمار را از بیمارستان هماهنگ می‌کنند.

پزشکان کایروپرکتیک

درمان‌های دستی یک روش درمانی اولیه و طبیعی است که با بازیابی ساختار و عملکرد ستون فقرات و مفاصل دیگر به ارتقا سلامت بیمار کمک می‌کند. هدف از به کارگیری این روش‌های درمانی، بازیابی توانایی‌های حرکتی، کاهش درد و گرفتگی عضلانی و حفظ سلامت دیسک‌های ستون فقرات است.

برخی بیماری‌هایی که توسط پزشک کایروپرکتیک تشخیص داده شده و تحت درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران مبتلا به دردهای عضلانی و سندرم‌های ناشی از استفاده بیش از حد. بیماران مبتلا به مشکلات عصبی عضلانی (مانند سر درد، گردن درد، کمر درد، درد مفاصل، تونل کارپال) و علائم غیر عضلانی عصبی (مانند آلرژی‌ها و آسم)

پزشکان کایروپرکتیک ساختار و عملکرد ستون فقرات، مفاصل و عضلات آسیب دیده را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در این روش درمانی از انواع مختلف روش‌های دستی استفاده می‌شود. ماساژ، اولتراسوند، تحریک الکتریکی عضلات، سرما درمانی، گرما درمانی، درمان نقاط ماشه‌ای و ورزش درمانی، طب سوسنی و توصیه‌های تغذیه‌ای از روش‌هایی هستند که پزشکان کایروپرکتیک به کار می‌گیرند.

 متخصص ماساژ درمانی

ماساژ یک هنر شفا بخش است که بر بافت نرم (عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها) برای تأثیرگذاری مثبت بر سلامتی، بهبود گردش جریان خون و مایعات لنفاوی، دفع مواد زائد متابولیکی از عضلات متمرکز است.

برخی بیماری‌های که توسط متخصص ماساژ درمانی تحت تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران مبتلا به دردهای عضلانی، کمر درد، گردن درد، استرس و سندرم‌های ناشی از استفاده بیش آر حد. ورزشکاران قبل و بعد از ورزش کردن. افرادی که می‌خواهند ریلکس کرده و حال خوب داشته باشند و جریان انرژی در بدن آنها افزایش یابد.

متخصصین ماساژ درمانی از دست برای ماساژ بافت نرم استفاده می‌کنند. روش‌های ماساژ درمانی از ماساژ نرم تا ماساژ سخت را در برمی‌گیرد. انواع ماساژها عبارتند از ماساژ بافت‌های عمقی، شیاتسو، ماساژ سوئدی، ماساژ نقاط ماشه‌ای، ماساژهای ورزشی، ریکی، رولفینگ، ماساژ کرانیوساکرال و ... .

 متخصص درمان‌های شغلی

درمان شغلی یک روش درمانی تخصصی برای کمک به بیماران در افزایش استقلال در زمان ابتلا به بیماری‌هایی است که بر زندگی روزمره آنها تأثیر می‌گذارد. متخصص درمان‌های فیزیکی در مورد رشد انسانی و چگونگی تأثیر بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها بر بیمار مطالعه می‌کند.

برخی انواع بیماری‌ها که توسط متخصص درمان‌های شغلی مورد درمان و تشخیص قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران در زمان ابتلا به بیماری‌هایی که زندگی روزمره آنها را مختل می‌کند به متخصصین طب شغلی مراجعه می‌کنند. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از آسیب‌دیدگی‌های حاد و مزمن (مانند کمر درد) ف محدودیت‌های ناشی از سکته مغزی، آسیب‌دیدگی‌های نخاعی و مغزی، بیماری‌های مزمن (مانند آرتروز، آلزایمر، ام اس) و اختلالات رشدی و یادگیری.

متخصص طب شغلی مهارت‌های عملکردی را ارزیابی کرده، برنامه درمانی مناسب ارائه داده، ارزیابی‌های مقتضی در محل کار و منزل را انجام داده و نحوه استفاده از وسایل کمکی (مانند ویلچر و اسپلینت ها) را به بیمار آموزش داده و مراقبت‌کنندگان از بیمار را هدایت می‌کند. متخصص طب شغلی توانایی‌های پایه را به بیماران آموزش داده و اختلالات یادگیری آنها را کاهش می‌دهد.

متخصص مغز و اعصاب

نورولوژی یک تخصص پزشکی است که بر تشخیص و درمان‌های غیر جراحی اختلالات مغز و سیستم عصبی تمرکز دارد. متخصص مغز و اعصاب به بیماران مبتلا به اختلالات مغز و اعصاب کمک می‌کند.

برخی از بیماری‌هایی که توسط متخصص مغز و اعصاب یا نورولوژیست مورد تشخیص و ارزیابی قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران مبتلا به مشکلات مغز و اعصاب مانند سکته مغزی، صرع، سر درد، بیماری پارکینسون، تومور، تومورهای مغزی، درد، اسکلروزیس جانبی امیوتراپیک و اختلالات خواب به این متخصصین مراجعه می‌کنند.

متخصصین مغز و اعصاب سوابق پزشک بیمار را بررسی کرده و دستور انجام آزمایش‌های تشخیصی برای ارزیابی بینایی، قدرت، هماهنگی و تعادل و حسی بیمار را می‌دهند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از سی تی اسکن، ام آر آی، داپلر ترانسکرانیال، الکترومیوگرام، الکتروانسفالوگرام و پتانسیل تحریک.

 پزشکان مراقبت‌های اولیه

مراقبت‌های اولیه و پزشکی عمومی طیف وسیعی از دانش عمومی پزشکی را پوشش می‌دهد. اولین گام مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری‌های تشخیص داده نشده و همچنین ادامه مراقبت و ارجاع بیمار به متخصص مناسب است.

تخصص‌ها عبارتند از طب خانواده، گوش و حلق و بینی، اطفال و پزشک عمومی داخلی.

برخی بیماری‌هایی که توسط پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک عمومی مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از: بیماران مبتلا به علائم و نشانه‌ها یا نگرانی‌های تشخیص داده نشده. چک آپ، بهبود سلامتی و تشخیص و درمان بیماری‌های حاد و مزمن.

پزشکان عمومی دارای آموزش و توانایی‌های خاصی در ارائه مراقبت‌های اولیه و ادامه درمان هستند. آنها پزشکان عمومی هستند و برای درمان بیشتر بیماری‌ها آموزش دیده‌اند. آنها به بیماران در هماهنگی با سیستم سلامتی کمک می‌کنند بنابراین آنها متخصصین مشاوره و در صورت نیاز ارجاع به متخصص هستند.

انکولوژیست

انکولوژی یک تخصص پزشکی است که بر تشخیص و درمان سرطان تمرکز دارد و شامل سه تخصص پزشکی، پرتو درمانی و متخصص انکولوژی جراح می‌شود. آنها غالباً برای مدیریت مشکلات بیمار با هم کار می‌کنند. انکولوژی اطفال یک تخصص مستقل دیگر است.

برخی بیماری‌هایی که توسط متخصصین انکولوژی مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران سرطانی (مانند متاستاز مغزی، تومورهای نخاعی) باید با متخصص انکولوژی مشورت کنند. سرطان معمولاً با یک تیم از متخصصین در سه حوزه ذکر شده مدیریت می‌شود. بیماران ممکن است در این زمینه با یک فوق تخصص (مانند جراح مغز و اعصاب یا متخصص زنان) مشورت کنند.

انکولوژیست، مراحل بیماری را ارزیابی کرده و برنامه درمانی و مراقبت‌های تسکین‌دهنده را به بیماران ارائه می‌دهند. انکلوژیست طبی، سرطان را با دارو یا شیمی درمانی درمان می‌کند. انکولوژیست های جراح، بایوپسی، رزکسیون تومورها را انجام می‌دهد. انکولوژیست پرتو درمانی از پرتودرمانی طبی استفاده می‌کند.

 رادیولوژیست

رادیولوژی یک تخصص پزشکی است که از تابش الکترومغناطیسی و اولتراسونیک برای تشخیص و درمان بیماری‌ها و آسیب‌دیدگی‌ها استفاده می‌کند. رادیولوژیست داخل بدن بیمار را با کمک روش‌های تصویری مانند سی تی و ام آر آی و سونوگرافی می‌بیند. حوزه‌های تخصصی شامل تشخیص، رادیولوژی مداخله‌ای و پرتو درمانی می‌شود.

برخی از بیماری‌هایی که توسط رادیولوژیست مورد تشخیص و ارزیابی قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیمارانی که به مطالعات تصویری و فرایندهای رادیولوژیکی بیشتری نیاز دارند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به بیماری‌ها یا آسیب‌دیدگی‌های مغزی یا نخاعی، شکستگی استخوان، بیماری‌های عروقی (مانند آنوریسم، ناهنجاری‌های آرتروونئوس و بیماری عروق کاروتید)، سکته مغزی یا صرع می‌توانند از تخصص رادیولوژیست استفاده کنند.

رادیولوژیست از اشعه ایکس، منابع نوری پرانرژی (سی تی و ام آر آی)، سونوگرافی، آنژیوگرافی و ... استفاده می‌کند. آنها فیلم‌ها را خوانده و جراحی‌هایی کم تهاجمی را برای هدایت تصویربرداری انجام می‌دهند (رادیولوژی مداخله‌ای). این متخصصین نقش مهمی در هنگام انجام آنژیوپلاستی، کیفوپلاستی، استنت گذاری در عروق، عمل جراحی چاقوی گام، ترومبولیز رادیولوژیکی و لیناک دارند.

 روماتولوژیست

روماتولوژی یک تخصص پزشکی است که بر تشخیص و درمان آرتروز و بیش از 100 نوع بیماری مفصلی، عضلانی و استخوانی دیگر تمرکز دارد.

برخی از بیماری‌هایی که توسط متخصص روماتولوژیست مورد تشخیص و درمان قرار می‌گیرند عبارتند از:

بیماران مبتلا به آرتروز، بیماری‌های خود ایمنی، درد عضلانی اسکلتی و استئو آرتریت و روماتیسم مفصلی. افراد مبتلا به نقرس، کمر درد، فیبرومالاژی، التهاب تاندون، لوپوس، آرتروز و ... به این متخصصین مراجعه می‌کنند.

روماتولوژیست ها متخصصین اطفال یا متخصصین بیماری‌های داخلی هستند که در حوزه روماتولوژی آموزش‌های تخصصی دیده‌اند. آنها برای شناسایی و درمان این بیماری‌های دردناک و پیچیدگی آموزش دیده‌اند. آنها به پزشکان، پرستاران و روانپزشکان برای درمان مشاوره می‌دهند.