لیزرتراپی: تسکین درد، تقویت سیستم ایمنی و کلاژن سازی مفصل آسیب دیده

درمان با لیزر کم توان یا LLLT استفاده از نور قرمز و نزدیک مادون قرمز در برابر آسیب یا زخم‌ها جهت بهبود زخم و ترمیم بافت نرم، کاهش التهاب و تسکین درد حاد و مزمن است.

نور قرمز و نزدیک مادون قرمز (600 تا 1000 نانومتر) که معمولاً در لیزر کم توان استفاده می‌شود می‌تواند توسط لیزر یا LED های قوی تولید گردد. شدت لیزر کم توان و LED ها مانند لیزر جراحی بالا نیست. اثر گرمایی نیز وجود ندارد.

اثرات لیزر کم توان فتوشیمیایی (مانند فتوسنتز در گیاهان) است. هنگامی که شدت و زمان درمان به طور صحیح مورد استفاده قرار می‌گیرد، نور قرمز و نزدیک مادون قرمز باعث کاهش استرس اکسیداتیو و افزایش ATP می‌شود. این امر باعث بهبود سوخت و ساز بدن و کاهش التهاب می‌گردد. این اثرات را می‌توان با پالس‌ها افزایش داد، با این حال زمانی که نیاز به کاهش درد است، یک مکانیسم دوم وجود دارد که در هنگام استفاده از یک پرتو قوی به صورت مداوم به نحو بهتری عمل خواهد کرد.

لیزر کم توان به طور گسترده‌ای برای درمان آسیب‌های بافت نرم، مشکلات مفصل، درد نوروپاتیک، زخم‌های بهبود نیافتهٔ پا و زخم‌های تحت فشار استفاده می‌شود.

لیزر کم توان یک گزینه درمان مناسب برای کسانی است که به دنبال جایگزینی برای درمان تهاجمی توسط اکثر پزشکان هستند. لیزر کم توان کمک می‌کند تا درد تسکین یابد و به روند بهبود سرعت می‌بخشد. لیزر کم توان درمانی بسیار جذاب و محبوب است زیرا می‌تواند درد را بدون استفاده از جراحی یا دارو کاهش دهد.

بسته به میزان گستردگی آسیب‌های شما، درمان‌های لیزر کم توان در هر ناحیه از دوازده تا بیست و پنج بار یا بیشتر انجام می‌شوند. درمان لیزر کم توان معمولاً هر 2 تا 4 بار در هفته ارائه می‌شود.

دکتر فرخانی با بررسی نوع بیماری و شدت درد، از لیزر درمانی در کنار سایر مدالیته ها در فیزیوتراپی برای تسکین درد و ترمیم بافت و مفاصل آسیب دیده بیماران استفاده می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

لیزر کم توان چگونه عمل می‌کند؟


درمان با لیزر کم توان (LLLT) اثر فتوشیمیایی دارد (مانند فتوسنتز در گیاهان). یکی از مکانیسم‌های اصلی عمل در میتوکندری (نیروگاه سلولی گیاهی درون هر سلول) رخ می‌دهد. اثر آن بستگی به کاربرد صحیح طول موج و تراکم نوری دارد که در یک دوره زمانی مناسب (معمولاً بین 30 تا 60 ثانیه) به بافت هدف منتقل می‌شود. پالس‌ها می‌توانند بافت را ترمیم کنند و اثر ضد التهابی دارند، بهتر است اثر ضد دردی را با یک پرتو که به طور مداوم تابیده می‌شود ایجاد کرد.

ترمیم بافت و اثرات ضد التهابی


اثر اولیه زمانی رخ می‌دهد که نور در سیتوکروم سی اکسیداز که یک پروتئین در میتوکندری است، جذب می‌شود.

وقتی که سلول‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند (شاید به علت بیماری، آسیب و یا پیری)، میتوکندری اکسید نیتریک (NO) تولید می‌کند. اکسید نیتریک به صورت رقابتی اکسیژن را از سیتوکروم سی اکسیداز خارج می‌کند و در نتیجه کاهش ATP (یک مولکول انرژی سلولی داخل سلولی ضروری و مولکول سیگنالینگ خارج سلولی) می‌گردد و باعث تولید بیش از حد اکسیژن واکنش پذیر (ROS) و ایجاد استرس اکسیداتیو می‌شود. استرس اکسیداتیو منجر به التهاب و مرگ سلول از طریق عامل ژن رونویسی NF-Kb می‌شود.

درمان با لیزر کم توان (LLLT) با طول موج و چگالی صحیح، NO را جدا کرده و اجازه می‌دهد اکسیژن مجدداً وارد سلول شود، بنابراین ATP ترمیم می‌شود و استرس اکسیداتیو کاهش می‌یابد. هنگامی که عملکرد طبیعی میتوکندری با استفاده از لیزر کم توان بازیابی می‌شود، متابولیسم سلولی بهبود می‌یابد و بیمار سریعتر به سلامتی خود دست می‌یابد.

مزایای لیزر کم توان چیست؟


لیزر کم توان درمانی غیر تهاجمی است و نیازی به ایجاد برش جراحی ندارد. هنگام درمان با لیزر کم توان هیچ زمان بهبودی طولانی وجود ندارد. این درمان شامل مصرف هر دارویی نیست و عوارض جانبی جدی را چنان چه به درستی توسط یک پزشک انجام شود به وجود نخواهد آورد. لیزر کم توان مزایای سلامتی زیادی دارد و به دلیل موارد زیر یک درمان شناخته شده است:

 • کاهش درد حاد
 • کاهش درد مزمن
 • ایجاد بافت عضلانی و کلاژن
 • تسهیل‌ترمیم بافت
 • بهبود گردش خون
 • افزایش متابولیسم سلولی
 • کاهش آدم
 • کاهش التهاب
 • تحریک عملکرد عصب
 • بهبود روند التیام زخم
 • پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن
 • التیام زخم
 • بهبود صدمات تاشی از تمرینات ورزشی

لیزر کم توان همچنین به عنوان یک درمان مناسب برای مشکلات جدی عصبی مانند آسیب ضربه‌ای مغزی (TBI)، سکته مغزی، آسیب نخاعی و بیماری دژنراتیو سیستم عصبی مرکزی در نظر گرفته می‌شود.

چه شرایطی را می‌توان با لیزر کم توان درمان کرد؟


لیزرهای کم توان می‌توانند تمام انواع سلولها شامل اعصاب، لیگامنت ها، عضلات و غضروف را تحریک کنند. در نتیجه، لیزر کم توان می‌تواند درد ناشی از طیف گسترده‌ای از شرایط، از جمله موارد زیر را کاهش دهد:

·        درد آرنج

·        درد ناشی از آرتروز

·        کمردرد

·        سندرم تونل کارپال

·        درد ناشی از فیبرومیالژیا

·        زانو درد

·        سردرد میگرنی

·        گردن درد

·        نوروپاتی

·        آسیب‌های استرسی تکراری

·        آسیب‌های بافت نرم

·        کشیدگی عضله

·        فشارها

·        تاندونیت

·        التیام زخم

·        علاوه بر درمان صدمات اسکلتی عضلانی، لیزر کم توان برای درمان ریزش مو و مشکلات دندانی نیز استفاده می‌شود.

·        لیزر کم توان همچنین برای درمان صدمات اسکلتی-عضلانی استفاده می‌شود

لیزر طب سوزنی و نقاط ماشه‌ای


لیزرهای کم توان با نقاط متمرکز کوچک می‌توانند برای تحریک نقاط طب سوزنی با استفاده از قواعد انتخاب نقاط همانند آن چه که در طب سوزنی معمول چینی استفاده می‌شود، مورد کاربرد قرار گیرند.

طب سوزنی با لیزر ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سوزن‌ها برای هر شرایطی در طول دوره درمان استفاده شود.

نقاط ماشه‌ای به عنوان نقاط پرخطر در عضلات اسکلتی تعریف شده‌اند که با گره‌های قابل لمس در باندهای ضخیم از الیاف عضلانی همراه هستند. این نقاط همچنین ممکن است در رباط‌ها، تاندون‌ها و پری استئوم یافت شوند. دوزهای بالاتر از لیزر کم توان ممکن است برای غیر فعال کردن نقاط ماشه‌ای استفاده شوند.

لیزر پرتوان برای چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


تکنولوژی لیزر پر توان بالا بر اساس اصل اثبات شدهٔ درمان با لیزر کم توان (LLLT) است. قدرت بالا تا 12 وات اجازهٔ نفوذ عمقی به بافت مورد نظر برای درمان درد نامحدود را می‌دهد. حداکثر قدرت آن بیش از 50 برابر درمان با لیزر سرد است. لیزر پرتوان درمان بسیار مؤثر طیف گسترده‌ای از علائم بالینی شامل آسیب‌های عضلانی و تاندونوپاتی تا اختلالات مفصلی دژنراتیو را امکان پذیر می‌سازد.

دستگاه‌های لیزر پر توان قابل حمل، با صفحه نمایش لمسی و مجهز به پروتکل‌های درمان اتوماتیک برای کار آسان و مؤثر است.

ویژگی‌های اصلی تکنولوژی لیزر پر توان به شرح زیر است:

·        نفوذ عمقی به بافت با قدرت تا 12 وات در حالت مداوم

·        حداکثر اثر درمانی با طول موج 1064 نانومتر

·        حالت پالس برای از بین بردن فوری درد

·        تعریف دقیق از منطقه درمان

·        کالیبراسیون خودکار منبع لیزری

·        پروتکل‌های از پیش تعیین شده برای استفاده آسان

·        راهنمای درمانی

·        رابط صفحه نمایش لمسی رنگی 5.7

·        عملیات پیمایشگر ایمن

موارد منع مصرف لیزرها چیست؟


چشم

لیزر دارای پرتوهای واگراست، اما اگر به طور مستقیم و از فاصله کمتر از 1.1 متری مشاهده شود، به بالقوه خطرناک است. هنگامی که لیزر در حال استفاده است، بیماران، پزشکان و ناظران باید عینک ایمنی لیزر داشته باشند.

آل ای دی‌های THOR بی ضرر هستند و حتی ممکن است برای درمان بعضی از بیماری‌های چشم در حالی که چشم‌ها بسته هستند، مفید باشند.

سرطان

از لیزر کم توان برای هر گونه ضایعات بدخیم شناخته شده استفاده نکنید مگر اینکه:

·        برای تسکین درد در مراحل پایانی بیماری، تنها با اجازه پزشکان باشد.

·        برای درمان عوارض جانبی درمان سرطان (به عنوان مثال موکوزیت دهانی، درماتیت تابشی و غیره)، تنها با اجازه پزشکان باشد.

بارداری

هیچ گونه شواهدی مبنی بر آسیب دیدن جنینی که متولد نشده وجود دارد، اما در عین حال نیز هیچ آزمایش ایمنی وجود ندارد، به همین علت پزشکان توصیه می‌کنند که به طور مستقیم از انجام درمان بر روی جنین در حال رشد اجتناب نشود. از لیزر ممکن است در زنان باردار برای درمان کمردرد و غیره استفاده شود.

تیروئید

هیچ گونه شواهدی مبنی بر آسیب وجود ندارد و برخی از شواهد در مورد درمان التهاب تیروئید هاشیموتو با استفاده از لیزر کم توان وجود دارد. همانند بسیاری از چیزها در زندگی، میزان بیش از حد آنچه که برای ما مفید است ممکن است مضر باشد و بنابراین قابل تصور است که درمان مستقیم تیروئید (به طور موقت) با استفاده از لیزر پر توان باعث تحریک (یا مهار) فعالیت‌های غدهٔ تیروئید می‌شود. توصیه می‌کنیم لیزرها را به طور مستقیم بر روی تیروئید به کار نبرید. درمان THOR LED نسبتاً با شدت کم هستند و به مراتب کمتر احتمال وقوع رویدادهای نامطلوب را در هنگام درمان ناحیه گردن و غذهٔ تیرویید ایجاد می‌کند.

آیا درمان با لیزر سرد برای شما مناسب است؟


استفاده از لیزر سرد برای موارد درمانی در پزشکی معمول و به عنوان مکمل یا جایگزین برخی درمان‌ها در حال افزایش است. درمان با لیزر سرد چنان چه تحت مراقبت پزشک یا پزشک واجد شرایط انجام شود، روشی ایمن است. علاوه بر این، این عمل غیر تهاجمی و بدون درد است و نیازی به دارو یا آماده سازی دیگر نیست. به طور کلی عوارض جانبی وجود ندارند و همچنین عوارض جانبی گزارش نشده‌اند.

یکی از معایب ممکن است زمان باشد. در حالی که هر جلسه فقط چند دقیقه طول می‌کشد، قبل از اینکه بتوانید اثربخشی آن را بسنجید، ممکن است مجبور باشید یک سری از درمانها را انجام دهید.

بازار خانگی برای دستگاه‌های لیزر سرد پررونق است. این محصولات برای استفاده در درمان دردهای کلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر قصد خرید یک دستگاه برای استفاده در منزل دارید، چند نکتهٔ مهم را باید در نظر بگیرید.

اولین نکته این که لیزرها در خروجی خود متفاوت هستند و برخی ممکن است خروجی را که ادعا می‌کنند نداشته باشند. بعضی از آنها در واقع لامپ نوری غیر لیزری یا LED هستند.

دوم این که، برخی از محصولات لیزر سرد که برای استفاده در منزل فروخته می‌شوند ادعاهای جسورانه درباره آنچه که می‌توانند انجام دهند، دارند. برخی از آنها ادعا می‌کنند که برای کمک به کاهش وزن، ترک سیگار یا رشد مو مناسب هستند. برخی دیگر نیز ادعا می‌کنند که می‌توانند میگرن، فشار خون بالا، چین و چروک‌ها یا مشکلات دیگر را درمان کنند. برخی از این ادعاها ممکن است غیرقابل اثبات باشند.

تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی لیزر سرد در حال انجام است. اگر علاقه مند به درمان با لیزر سرد هستید، با پزشک، متخصص فیزیوتراپی یا سایر متخصصان پزشکی صحبت کنید تا متوجه شوید آیا درمان با این نوع لیزر برای شما مناسب است یا خیر.

مقایسه لیزر با سایر روش‌های معمول


برای سالیان طولانی، درمان‌های توانبخشی - از جمله اولتراسوند، جریان اینترفرنشیال، TENS و غیره - برای درمان درد و تحریک روند بهبودی به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. بر خلاف لیزر، تا به حال اثرات درمانی این نوع از درمان‌ها ناامید کننده بوده است، زیرا فقط علائم را درمان می‌کنند. در مقابل، لیزر قادر است به طور مستقل پاتولوژی را در سطح سلولی تحت تأثیر قرار دهد و منجر به ایجاد فواید درمانی شود که عمیق‌تر و بسیارترمیم کننده هستند. در بهترین حالت، درمان‌های جایگزین به عنوان ضد تحریک کننده عمل می‌کنند و باعث ایجاد یک تأثیر گذرا و آزاد شدن اندورفین‌ها می‌شوند، و تنها کاهش موقت علائم را فراهم می‌کنند. سیستم لیزر التهاب را از بین می‌برد، یک منبع خون جدید را برای منطقه آسیب دیده فراهم می‌کند و به میزان قابل توجهی انرژی سلولی را افزایش می‌دهد. کلیهٔ این روندها برای فراهم نمودن یک درمان کامل لازم است.

مشاهدهٔ نتایج چه مدت زمان طول می‌کشد؟


پس از اولین درمان ممکن است احساس بهبودی در وضعیت خود (معمولاً کاهش درد) را احساس کنید. همه به لیزر درمانی پاسخ نمی‌دهند و نتیجه نمی‌تواند تضمین شود. هر درمان تجمعی است و نتایج اغلب پس از 2 تا 4 جلسه مشاهده می‌شوند. درمان فقط چند دقیقه طول می‌کشد، اما اثرات درمانی هنوز هم پس از اتمام جلسه و ترک کلینیک ادامه خواهند داشت تا عمل‌ترمیم و بهبودی انجام گردد.

آیا نتایج طولانی مدت هستند؟


لیزر درمانی جهت بهبود است و به معنای پوشش دادن یک مشکل نیست. هنگامی که پس از انجام این درمان احساس بهبودی دارید... تنها این به این دلیل است که شما بهبود یافته‌اید. بنابراین اثر حاصل از نتایج به دست آمده بسیار طولانی خواهند بود.

آیا می‌توان لیزر را همراه با سایر روش‌های درمانی استفاده کرد؟


بله لیزر درمانی حتی در در صورت ترکیب با سایر روشهای درمانی، از جمله کایروپراکتیک، موبیلیزاسون بافت نرم، تمرینات غیرفعال و تغذیه مناسب، موثرتر خواهد بود.