شانه‌ی خشک و یخ زده: درمان با فیزیوتراپی و کورتیزون

شانه ی خشک و یخ زده درمان با فیزیوتراپی و کورتیزون

شانه‌ی یخ زده با نام کپسولیت چسبنده و  بعضاً خشکی شانه نیز شناخته می‌شود. ازجمله علائم شایع شانه‌ی یخ زده می‌توان به درد و گرفتگی پیشرونده در شانه اشاره کرد که درنهایت منجر به دشواری در حرکت دادن این مفصل خواهند شد. اکثر موارد یخ زدگی شانه به صورت خود به خودی بهبود پیدا می‌کنند ولی به چندین ماه زمان نیاز خواهند داشت. با این حال ممکن است این عارضه ماه‌ها یا سال‌ها ادامه پیدا کند و شما به درمان پزشکی نیاز داشته باشید.

در عارضه یخ زدگی شانه، شانه‌های شما دچار گرفتگی شده و حرکت دادن آن‌ها سخت می‌گردد. تخمین زده می‌شود که 70 درصد از افراد مبتلا به این عارضه را خانم‌های بالای 40 سال تشکیل می‌دهند. عواملی مثل آسیب‌های فیزیکی، عمل جراحی و دیابت می‌توانند خطر بروز این عارضه را افزایش داده و یا علائم آن را تشدید کنند. کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فرخانی پس از بررسی عوامل دخیل در ایجاد شانه‌ی منجمد (یخ زده)، روش‌های درمانی مناسبی را برای درمان سریع و رفع خشکی شانه به بیماران توصیه می‌کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت معاینه و درمان با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی سبب یخ زدگی شانه می‌شوند؟


علت بروز این عارضه به درستی مشخص نیست ولی تصور می‌شود که نوعی بافت اسکار درون کپسول مفصل شانه تشکیل می‌شود. کپسول بافت نازکی است که مفصل شانه را در بر گرفته و از آن محافظت می‌کند. بافت اسکار باعث ضخیم شدن کپسول، انقباض آن و درنتیجه محدودیت‌های حرکتی مفصل خواهد شد. علت تشکیل بافت اسکار واضح نیست. یخ زدگی شانه بعضاً پس از آسیب‌های فیزیکی به این مفصل ایجاد می‌شود. با این حال این موارد شایع نیستند و در بسیاری از موارد این عارضه بدون داشتن دلیل خاصی رخ می‌دهد.

مراحل یخ زدگی شانه


سندرم شانه‌ی منجمد دارای سه مرحله‌ی اصلی می‌باشد.

 • انجماد: در طی این مرحله درد به آرامی شروع شده و با گرفتگی بیشتر شانه، درد نیز تشدید می‌شود.
 • یخ زدگی: ممکن است در این مرحله درد کاهش پیدا کرده باشد ولی شانه همچنان دچار گرفتگی بوده و حرکت دادن آن دشوار خواهد بود.
 • ذوب: در طول این مرحله‌ی نهایی بهبودی، دامنه‌ی حرکتی شانه افزایش پیدا می‌کند.

علائم شانه‌ی منجمد


ازجمله علائم یخ زدگی شانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد مبهم در شانه‌ی آسیب دیده که ممکن است تشدید شود. درد معمولاً به صورت تدریجی ایجاد شده و زمانی که شانه خود را حرکت می‌دهید تشدید می‌شود. ممکن است درد در هنگام شب شدیدتر بوده و مانع از خوابیدن شما بر روی شانه‌ی آسیب دیده شود.
 • احساس گرفتگی در اطراف مفصل شانه که ممکن است مانع از حرکت شانه در دامنه‌ی حرکتی طبیعی آن شود. این مشکل ممکن است کارهای روزمره مثل رانندگی و لباس پوشیدن را برای شما دشوار سازد.

تشخیص یخ زدگی شانه


در صورتی که فکر می‌کنید به عارضه‌ی شانه‌ی یخ زده مبتلا هستید به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد علائم و آسیب‌های قبلی که ممکن است شانه‌ی شما را تحت تأثیر قرار داده باشند از شما سؤال خواهد کرد. او شانه‌ی شما را معاینه می‌کند تا ببیند چقدر می‌توانید آن را در هر جهت حرکت دهید و همچنین شانه‌ی آسیب دیده را با شانه‌ی سالم مقایسه می‌کند. همچنین ممکن است عکس برداری با اشعه‌ی ایکس و یا اسکن MRI از شانه لازم باشد.

درمان یخ زدگی شانه


درمان شانه‌ی یخ زده به مرحله‌ی کنونی عارضه بستگی خواهد داشت. درمان زودهنگام این عارضه ممکن است باعث کوتاه شدن دوره‌ی درمان و علائم شود.

استراحت

در مرحله‌ی اولیه‌ی انجماد پزشک به شما توصیه خواهد کرد که شانه‌ی خود را در جهاتی که منجر به ناراحتی می‌شوند حرکت ندهید. ممکن است اطلاع دادن بیماری به محل کار شما مفید باشد تا افراد بتوانند محیط را با نیازهای شما منطبق سازند. همچنین ممکن است لازم باشد تا فعالیت‌های تفریحی خود را در صورتی که باعث تشدید علائم عارضه می‌شوند تا مدتی متوقف کنید. با این حال مهم است که در طول فعالیت‌های روزانه شانه‌ی خود را به طور منظم حرکت دهید و کاملاً این مفصل را بدون تحرک نگه ندارید. ممکن است متوجه شوید که تغییرات کوچک در سبک زندگی مثل پوشیدن لباس‌هایی که در جلوی خود دکمه دارند و یا خوابیدن با بالش‌های مخصوص تا حد زیادی به شما کمک می‌کنند.

دارودرمانی

دارودرمانی

در صورتی که در مرحله‌ی اولیه‌ی یخ زدگی شانه نیاز به تسکین درد دارید می‌توانید از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه استفاده کنید. ازجمله این داروها می‌توان به پاراستامول و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن اشاره کرد.

تزریق به مفصل

تزریق به مفصل

در صورتی که درد شانه‌ی شما در حال تشدید بوده و یا با کمک دارو و استراحت تسکین پیدا نکرد ممکن است پزشک تزریق آستروئید به مفصل را پیشنهاد دهد. این کار می‌تواند درد را تسکین دهد درنتیجه شما می‌توانید راحت‌تر در برنامه‌های فیزیوتراپی شرکت کنید.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی تا حد زیادی برای درمان یخ زدگی شانه مؤثر است چرا که جریان خون به منطقه‌ی آسیب دیده را تقویت کرده و سرعت تشکیل بافت اسکار را کاهش می‌دهد. ماساژ درمانی منظم برای کاهش گرفتگی‌های عضلانی نیز مؤثر است. درد و گرفتگی معمولاً پس از چند جلسه‌ی ماساژ درمانی از بین خواهند رفت.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

پزشکان با استفاده از فیزیوتراپی به شما تمرینات مناسبی را نشان می‌دهند که با هدف بهبود عملکرد و حرکات شانه طراحی شده‌اند. همچنین ممکن است پزشک خود شانه‌ی شما را حرکت دهد تا به بازیابی حرکات آن کمک کند. به این کار تحرک بخشی می گویند. در زیر اطلاعات بیشتری در مورد تمرینات ورزشی آمده است. پزشکان بعضاً از دیگر روش‌های درمانی مثل تحریک الکتریکی اعصاب (TENS) و طب سوزنی و همچنین ورزش درمانی استفاده می‌کنند. در روش تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS) تکانه‌های الکتریکی به بافت‌ها فرستاده شده و درد را کاهش می‌دهند.

شاک ویو تراپی (SWT)

شاک ویو تراپی (SWT)

شاک ویو تراپی یک روش درمانی بی خطر برای افراد دیابتی است که به یخ زدگی شانه مبتلا هستند. تحقیقات نشان می‌دهند که شاک ویو تراپی می‌تواند یک روش مؤثر، آسان و قابل تحمل باشد و درنتیجه به عنوان جایگزین مناسبی برای تزریق آستروئید در درمان یخ زدگی شانه در نظر گرفته می‌شود.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر کم توان – که با نام لیزر سرد نیز شناخته می‌شود – یک نوع لیزر بدون درد با کاربرد پزشکی است که به طور موثری برای کاهش التهاب، بهبودی بافت‌ها و کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثرات قدرتمند ضد التهاب و ضد درد لیزر کم توان می‌توانند به افراد مبتلا به یخ زدگی شانه کمک کنند تا کیفیت زندگی خود را بالا ببرند. لیزر درمانی کم توان گردش خون را تقویت کرده و سلول‌ها و بافت‌های آسیب دیده را برای ترمیم و بهبودی تحریک می‌کند تا به عملکرد عادی خود بازگردند. با درمان مشکل اصلی، درد نیز از بین خواهد رفت.

ورزش درمانی برای شانه منجمد

ورزش یک درمان مؤثر برای تسکین و بهبود خشکی شانه‌ها محسوب می‌شود. ازجمله تمرینات مناسب برای یخ زدگی شانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کشیدن شانه در عرض بدن

کشیدن شانه در عرض بدن

برای انجام این ورزش:

 • بنشینید یا بایستید. با استفاده از دست سالم خود آرنج دست آسیب دیده را گرفته و آن را تا رأی سینه بالا بیاورید. حال با اعمال فشار ملایمی، شانه‌ی خود را بکشید.
 • این حالت را به مدت 15 تا 20 ثانیه حفظ کنید. این تمرین را روزانه 10 تا 20 مرتبه تکرار کنید.

کشیدن شانه از زیر بغل

کشیدن شانه از زیر بغل

برای انجام این ورزش:

 • با استفاده از دست سالم خود، دست دیگر را بالا آورده و آن را روی یک قفسه یا میز با ارتفاع سینه‌ی خود قرار دهید.
 • به آرامی زانوهای خود را خم کنید تا زیر بغل شما باز شود.
 • به آرامی خمیدگی زانوها را بیشتر کنید و به آرامی زیر بغل خود را بکشید. سپس به حالت ایستاده بازگردید.
 • با هر بار خم کردن زانو مقداری کشش را افزایش دهید ولی به خود فشار وارد نکنید.
 • این تمرین را روزانه 10 تا 20 مرتبه تکرار کنید.

چرخش به خارج

چرخش به خارج

برای انجام این ورزش:

 • آرنج‌های خود را با زاویه‌ی 90 درجه خم کرده و دست‌ها را در کنار بدن خود قرار دهید و یک کش ورزشی را با دست‌های خود بگیرید.
 • دست آسیب دیده را 5 تا 10 سانتیمتر به طرف خارج کشیده و این حالت را به مدت 5 ثانیه نگه دارید.
 • این تمرین را روزانه 10 تا 15 مرتبه تکرار کنید.

چرخش به داخل

چرخش به داخل

برای انجام این ورزش:

 • کنار یک در بسته بایستید و یک سر کش ورزشی را به دسته‌ی در ببنید.
 • سر دیگر کش را با دست آسیب دیده خود گرفته و آرنج دست را با زاویه‌ی 90 درجه خم کنید.
 • کش را 5 تا 10 سانتیمتر به طرف بدن خود کشیده و این حالت را به مدت 5 ثانیه حفظ کنید.
 • این تمرین را روزانه 10 تا 15 مرتبه تکرار کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."