سردرد تنشی ناشی از فشار عصبی و استرس با ورزش پی در پی و فیزیوتراپی

سردرد تنشی

از آن جایی كه فقط تعداد كمی از مطالعات به بررسی سردرد تنشی پرداخته‌اند دقیق نمی‌دانیم كه این سردردها چگونه‌اند. بعضی از مطالعات ثابت كرده‌اند كه یكی از هر سه نفر فرد بالغ سردردهای تنشی مزمن دارد، به این معنا است كه، آن‌ها بیشتر از نصفی از روز را به مدت سه ماه یا حتی بیشتر سردرد دارند. اگرچه ممكن است كه بعضی از این افراد که از دارو استفاده كرده‌اند، دچار سردردهایی به دنبال مصرف دارو ( سردرد القا شده با دارو) شوند كه نتیجه سردرد تنشی آن‌هاست. بنابراین سخت است كه مشخص كنیم مشكل اصلی آن‌ها چیست.  مزمن به معنی  دائمی است؛ نه شدید. شدت سردرد ها می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. به دلیل طبیعت دائمی بودن سردرد،البته كه این وضعیت اغلب كاملاً ناتوان كننده و ناراحت كننده است، بیشتر مردم از درمان‌های پیشگیری كننده استفاده می‌كنند.

اگر فكر می‌كنید كه سردرد تنشی مزمن دارید، بهتر است به پزشك مراجعه كنید، زیرا كه درمان در اغلب موارد كمك كننده است. استرس در بعضی از مردم كه سردرد تنشی دارند، آغازگر سردرد می‌باشد. از شرایط پر استرس در حد امكان دوری كنید. گاهی اوقات یك شغل یا شرایط پراسترس  قابل اجتناب نیست. دکتر فرخانی پس از انجام گفتگو با بیمار و تشخیص سردرد تنشی با روش‌های درمانی موثر مانند ورزش، فیزیوتراپی و بیوفیدبک به بهبودی سریع و کاهش درد بیماران کمک می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث سردردهای تنشی مزمن می‌شود؟


این وضعیت بیشتر در افرادی كه سردرد تنشی با افزایش تكرار آن شروع می‌شود، ایجاد می‌شود. هرچند كه علت سردرد تنشی همیشه واضح نیست و می‌تواند بیشتر از یك عامل باشد. ممكن است به دلیل تنش در عضلات پشت سر و گردن ایجاد شود، اما اكنون می‌دانیم كه همیشه علت این نمی‌باشد. سایر علت‌ها كه توسط بیماران گزارش شده شامل: استرس، خستگی، گرسنگی، و فشار به چشم می‌باشد. بسیاری از سردردهای تنشی مزمن بدون علت آشكاری ایجاد می‌شوند. كار كردن پشت كامپیوتر در ساعات طولانی ممكن است آغازگر سردرد عصبی یا تنشی باشد. بعضی از مردم در صورتی كه بیش از حد كافئین بنوشند، به اندازه كافی آب ننوشند، یا بین وعده‌های غذایی فاصله طولانی بیاندازند و خسته و گرسنه باشند، دچار سردرد تنشی می‌شوند. بعضی از اوقات سردرد تنشی به علت دید ضعیف، خصوصاً حین مطالعه در نور كم به مدت طولانی ایجاد می‌شود. بعضی از سردردهای تنشی ممكن است به دنبال ناراحتی‌های محیطی مانند گرما، سرما، نور یا باد آغاز شوند. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند كه آرایش ژنتیكی شما نیز ممكن است یك عامل باشد. به این معنا است كه بعضی از افراد ممكن است استعداد ابتلا به سردردهای تنشی بیشتر از دیگران هنگامی كه پر استرس یا مضطرب هستند را به ارث ببرند. با این تعریف، سردردهای تنشی توسط وضعیت‌های دیگر ایجاد نمی‌شود. بنابراین اگر شما سردرد تنشی مزمن دارید، معاینه پزشك جدای از درد ملایمی كه در عضلات اطراف سر حین لمس كردن توسط پزشك وجود دارد نرمال خواهد بود. هر تست دیگری كه ممكن است انجام شود نیز نرمال خواهد بود.

علائم سردرد تنشی چیست؟


 • به طور معمول، درد شبیه به سفتی دراطراف پیشانی است بعضی از افراد در سر خود احساس فشار می‌كنند.
 • معمولاً در هر دو طرف اتفاق می‌افتد و اغلب به سمت پایین گردن انتشار می‌یابد یا به نظر می‌رسد كه از گردن منشا می‌گیرد ، گاهی اوقات فقط در یك طرف است.
 • درد معمولا متوسط یا خفیف است. سردردهای تنشی می‌تواند باعث اختلال در تمركز شود اما معمولاً آن قدر شدید نیستند كه شما را به رخت خواب بفرستند. اكثر مردم اگر واقعا لازم باشد، می‌توانند حتی با سردرد تنشی نیز كار كنند.
 • سردرد عصبی یا تنشی می‌تواند از ٣٠ دقیقه تا ٧ روز طول بكشد، اغلب چند ساعت طول می‌كشد.
 • سردرد معمولاً در طول روز ایجاد می‌شود و در انتهای روز بدتر می‌شود.
 • معمولاً علائم دیگری ندارد.
 • بعضی از مردم هنگامی كه سردرد تنشی دارند به نور زیاد یا صدای بلند علاقه‌ای ندارند و خیلی غذا نمی‌خورند.
 • سردرد تنشی هرچه از روز می‌گذرد بیشتر می‌شود و اغلب صبح‌ها خفیف‌تر است.
 • استثنا این مورد سردردی است كه به دنبال بد خوابیدن ایجاد می‌شود و باعث گردن درد، یا ایجاد درد در صورت و فك به دلیل فشار دندان‌ها می‌شود.
 • گاهی اوقات میگرن به جای سردر تنشی اشتباه گرفته می‌شود.
 • شما معمولاً دچار علائمی مانند بیزاری از نور و یا صدای بلند، اختلالات بینایی مانند خطوط زیگ زاگ نمی‌شوید. این‌ها بیشتر نشان دهنده میگرن هستند.
 • ممكن است كمی احساس تهوع داشته باشید خصوصاً اگر مقدار زیادی مسكن مصرف كرده باشید، هرچند كه علامت تهوع نیز بیشتر نشانه میگرن می‌باشد.

سردردهای تنشی مزمن به صورت مكرر ایجاد می‌شوند. در بعضی از موارد، سردرد دائمی به نظر می‌رسد و به سختی از بین می‌رود، یا فقط تسكین می‌یابد اما هیچ وقت به طور كامل از بین نمی‌رود.

چگونه مطمئن شوید كه سردرد از نوع جدی‌تر نمی‌باشد؟


در سردردهای تنشی، شما در فواصل بین سردردها حالتان خوب است و علامت دیگری ندارید. پزشكان از توصیفی كه از سردرد می‌شود، سردردهای تنشی را تشخیص می‌دهند. علاوه بر آن چیز غیر طبیعی دیگری در معاینه یافت نمی‌شود (به جز مقداری احساس درد در عضلات اطراف سر حین سردرد).  نیازی به انجام تست‌ها نیست مگر آن كه علائم غیر معمول داشته باشید و یا به چیز دیگری غیر از سردرد تنشی مشكوك باشیم. یك نكته ویژه آن است كه سردردهای ناشی از مصرف زیاد دارو را باید رد كنیم زیرا كه اغلب با سردرد تنشی مزمن اشتباه گرفته می‌شوند. در مقایسه با میگرن، سردرد تنشی معمولا شدتش كمتر است، بیشتر دائمی و ثابت است تا ضربانی. همچنین حملات میگرنی معمولاً سردرد یك طرفه ایجاد می‌كند و بسیاری از مردم با سردرد میگرنی احساس تهوع یا استفراغ دارند. بعضی از مردم هم حملات میگرنی هم سردردهای تنشی را در زمان‌های مختلف تجربه می‌كنند. علاوه بر آن، بعضی از افراد متوجه می‌شوند  كه یكی از انواع سردردها به دنبال دیگری ایجاد می‌شود،
شاید خستگی و درد ایجاد شده توسط سر درد اول، باعث ایجاد سردرد دوم می‌شود.

درمان سردردهای تنشی مزمن چیست؟


مسکن برای سردرد تنشی

شما ممكن است از ضد دردهایی مانند پاراستامول، آسپیرین، ایبوپروفن و غیره به خوبی استفاده كنید. مهم است كه بیشتر از چند روز در یك دوره برای برطرف كردن سردرد از مسكن استفاده نكنید. همچنین، به طور متوسط، از مسكن‌ها بیشتر از دو روز در هفته استفاده نكنید. اگر بیشتر از این مقدار از مسكن‌ها مصرف كنید ممكن است دچار سردرد ناشی از دارو شوید. از ضد دردها در جهت پیشگیری از سردرد استفاده نكنید و فقط وقتی كه سردرد می‌گیرید مسكن بخورید، استفاده از مسكن در روز قبل از شروع سردرد بسیار بد است. ضد دردهای اپیوئیدی مانند كدئین، دی هیدروكدون و مورفین به طور طبیعی برای سردرد‌های تنشی پیشنهاد نمی‌شود. این‌ها شامل قرص‌های تركیبی هستند كه شامل پاراستامول و كدئین می‌باشند مانند كو كودامول. علت این امر این است كه ضد دردهای اپیوئیدی باعث خواب آلودگی شما می‌شوند. آن‌ها همچنین شایع‌ترین نوع داروهایی هستند كه در صورت مصرف منظم، سردرد ناشی از مصرف دارو ایجاد می‌كنند.

نوشتن سوابق سردرد

اگر سردردهای مكرر دارید نوشتن سوابق آن به شما كمك می‌كند. زمان، مكان و میزان شدت سردرد خود و این كه چقدر هر سردرد طول می‌كشد را بنویسید. همچنین هر چیزی كه ممكن است باعث آن شده باشد را ذكر كنید. ممكن است الگویی شكل بگیرد و شما عوامل آغاز كننده سردرد خود را بیابید و از آن‌ها اجتناب كنید. برای مثال، گرسنگی، فشار به چشم، پوسچر و وضعیت بد، استرس، عصبانیت و غیره. بعضی از پزشكان ارزیابی رژیم غذایی را پیشنهاد می‌كنند. لیستی از غذاهایی كه می‌تواند آغازگر سردرد در بعضی از افراد باشد شامل: نوشیدنی‌های كافئین دار، شكلات و پنیر است. سایر پزشكان تمركز بر تهیه رژیم غذایی سالم و متعادل متشكل از غذاهایی كه به آهستگی انرژی آزاد می‌كنند) در وعده غذایی‌های كوچك با فواصل منظم مصرف می‌شوند) و کم کردن مصرف شكر تصفیه شده را پیشنهاد می‌دهند.

طب سوزنی

طب سوزنی برای درمان سردرد تنشی

شواهدی مبنی بر آن كه طب سوزنی در تركیب با درمان‌های پزشكی برای درمان سردردهای مزمن روزانه مفید است، وجود دارد.

درمان رفتاری شناختی (CBT)

درمان رفتاری شناختی برای سردرد تنشی

CBT می‌تواند به درمان‌های سردرد مزمن روزانه اضافه شود. درمان‌های رفتاری بر روی كاهش و یا حذف استرسی كه در ایجاد سردردهای تنشی مزمن نقش دارد كار می‌كند. بعضی از بیماران علاقه‌ای به درمان از طریق صحبت كردن ندارند، زیرا احساس  می‌كنند كه پزشك علت سردرد آن‌ها را افسردگی می‌داند. هرچند كه شواهد خوبی مبنی بر آن كه این روش كمك كننده است وجود دارد. احتمالاً به این علت است كه درد مزمن به خودی خود استرس زا است و CBT و سایر روش‌های درمانی صحبت كردن كمك می‌كند كه این سیكل استرس- سردرد- استرس شكسته شود.

بیوفیدبك

بیوفیدبك برای سردرد تنشی

ابزار بیوفیدبك، تنشی كه باعث درد در عضلات می‌شود را ثبت می‌كنند  و سطح آن‌ها را به بیمار نشان می‌دهند. بیمار یاد می‌گیرید كه بین سطوح واقعی از تنش با احساس در عضلات ارتباط برقرار كند، بنابراین عضلات به طور مناسبی در حالت استراحت نگه داشته می‌شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی سردرد تنشی

فیزیوتراپی می‌تواند برای سردرد عصبی از طریق آموزش دادن تكنیك‌های آرام شدن و تمرینات تنفسی كمك كننده باشد. همچنین می‌تواند از طریق شناسایی و تغییر عادات فیزیكی از جمله وضعیت نامناسب كه ممكن است در ایجاد سردرد نقش داشته باشند نیز كمك كننده باشد. بیماران باید در این درمان نقش فعالی داشته باشند و تمرینات خود را به صورت منظم انجام دهند تا نتیجه آن را ببینند. در درمان‌های فیزیوتراپی پزشكان سر و گردن را نیز برای از بین بردن سردرد تنشی ماساژ می‌دهند.

ورزش منظم

ورزش منظم

بسیاری از افراد كه سردردهای مكرر دارند می‌گویند كه اگر به صورت منظم ورزش كنند كمتر سردرد می‌گیرند. اگر شما زیاد ورزش نمی‌كنید ارزش آن را دارد كه فعالیت‌های منظم از جمله، تند راه رفتن، دوی آهسته، دوچرخه سواری، شنا و غیره انجام دهید ( علاوه بر آن فواید سلامتی دیگری نیز دارند). این كه چگونه ورزش كردن اثر می‌گذارد كاملا مشخص نیست. شاید به این دلیل است كه ورزش باعث كاهش استرس و تنش می‌شود كه تاثیر زیادی بر روی كاهش سردردهای تنشی دارد. علاوه بر آن ممكن است به این خاطر باشید كه ورزش عضلات مركزی و پشتی را قوی می‌كند و باعث اصلاح وضعیت بدن می‌گردد. به این معنی است كه در حین نشستن احتمال این كه حالت خمیده به خود بگیرید كمتر می‌شود و تنش كمتری به پشت و گردن وارد می‌شود. همچنین می‌تواند به خاطر اثر افزایش ضربان قلب، تنفس و جریان خون به سمت قسمت فوقانی بدن و تامین اكسیژن برای عضلات باشد.

انواع داروهای پیشگیری برای سردردهای تنشی

نقش و انواع دارو های پیشگیری برای سر دردهای تنشی

آمی تریپتیلین دارویی است كه به طور شایعی برای درمان سردردهای تنشی مزمن استفاده می‌شود. این دارو، ضد درد نیست، بنابراین در صورتی كه سردرد پیشرفت كند باعث بهبودی آن نمی‌شود. آمی تریپتیلین یك داروی ضد افسردگی است و شما باید هر روز آن را به هدف پیشگیری از سردرد مصرف كنید(یكی از اثرات بعضی از دارو های ضد افسردگی، تسكین درد و جلوگیری از سردرد حتی در افرادی كه افسرده نیستند می‌باشد، بنابراین، اگرچه كه امی تریپتیلین به عنوان داروهای ضد افسردگی طبقه بندی می‌شود، در اینجا به قصد درمان افسردگی استفاده نمی‌شود). در ابتدا با دوز كم شروع می‌شود و ممكن است كه لازم باشد دوز آن را به مرور زمان افزایش دهیم. این دارو اهسته اثر می‌گذارد. شروع با دوز كم به این علت است كه شما بتوانید دارو را راحت‌تر تحمل كنید. اگر دوز زیاد مصرف آن را شروع كنید ممكن است دچار خواب آلودگی و خستگی شوید. بنابراین ممكن است چند ماه طول بكشد تا دارو به دوز بالا برسد و اثر بگذارد. زمانی كه سردرد به مدت ٤ الی ٦ ماه كاهش یافت، می‌توان مصرف آمی تریپتیلین را قطع كرد.در صورتی كه سردردها مجدد برگشتند می‌توان درمان را دوباره شروع كرد. گاهی اوقات هنگامی كه آمی تریپلین مناسب نباشد یا اثر نكند داروهای دیگر امتحان می‌شوند. از جمله توپیرامات ( اغلب در جهت پیشگیری از میگرن استفاده می‌شود)، گاباپنتین (بیشتر برای درمان دردی كه به دنبال التهاب عصب ایجاد شده است استفاده می‌شود) و تیزانیدین (اغلب به عنوان درمان اسپاسم عضله استفاده می‌شود) . مهاركننده‌های انتخابی مدرن بازجذب سروتونین (SSRI)، ضد افسردگی‌هایی مانند فلوكستین (پروزاك) به نظر می‌رسد كه در درمان سردرد تنشی مزمن زیاد كمك كننده نیستند. هدف از درمان‌های پیشگیرانه كاهش تعداد سردردها و یا كاهش شدت آنها یا هر دو، می‌باشد. بنابراین به دنبال درمان، سردردها به طور كامل از بین نمی‌روند، اما اغلب كمتر و یا با شدت كمتری ایجاد می‌شوند. هر سردردی كه در طی درمان با داروهای پیشگیری كننده ایجاد می‌شود ممكن است بهتر از قبل كه از ضد دردها استفاده می‌كردید تسكین یابد. با نگاهی بر گذشته، اغلب دشوار است كه بگوییم درمان‌های پیشگیری كننده چقدر تاثیر خوبی داشته‌اند. بنابراین بهترین كار نوشتن خاطرات روزانه سردرد به مدت چند هفته یا بیشتر، قبل از شروع درمان‌های پیشگیری كننده است. این به معنی ثبت كردن زمان، شدت هر سردرد و همچنین میزان تسكین آن پس از مصرف مسكن می‌باشد. سپس نوشتن این علائم را حتی در زمانی كه داروهای پیشگیری كننده مصرف می‌كنید ادامه دهید تا ببینید چه تاثیری در بهبودی داشته است. احتمال آن كه سردردها به طور كامل از بین بروند كم است، اما نوشته‌های روزانه شما ممكن است نشان دهنده بهبودی بارزی باشند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"