درمان کمردرد در بارداری با ماساژ، طب سوزنی و ورزش

کمردرد بارداری

کمردرد در بارداری بسیار رایج است. بین نیم تا سه چهارم زنان باردار در یکی از مراحل بارداری خود کمردرد را تجربه می‌کنند.با این حال، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا این احساس ناراحتی را کاهش دهید و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. برخی از زنانی که قبل از اینکه باردار شوند مبتلا به کمردرد، در دوران بارداری متوجه می‌شوند که دردشان کاهش یافته است. ورزش منظم می‌تواند از کمردرد پیشگیری کند، اما اگر شما در حال حاضر فرزندی داشته باشید، ممکن است وقت گذاشتن برای رژیم ورزشی منظم برایتان سخت باشد. کار شدید و سابقه قبلی کمردرد یا درد لگن نیز می‌تواند احتمال ابتلا به کمردرد در دوران حاملگی را افزایش دهد.

یکی از بیماری‌های شایع در دوران بارداری، کمردرد است که به دلایل زیادی به وجود خواهد آمد. از طرف دیگر مادر باردار برای محافظت از جنین خود بایستی از استفاده خودسرانه از بسیاری از داروهای مسکن اجتناب کند. در صورتی که در دوران بارداری قرار دارید و به کمردرد مبتلا شده‌اید بهتر است به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید تا شما را در زمینه درمان این بیماری یاری کند.متخصص طب فیزیکی با استفاده از روش‌های درمان و توانبخشی مانند ماساژ، طب سوزنی و معرفی ورزش‌های مناسب برای درمان کمردرد، به شما کمک خواهد کرد تا این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید. متخصصین ما در کلینیک توانبخشی دکتر فرخانی پس از بررسی بیمار بهترین روش‌ها را برای درمان کمردرد در دوران بارداری به او ارائه خواهند داد. به منظور رزرو نوبت و یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03132367465 و 03132330382 تماس بگیرید.

انواع کمردرد در دوران حاملگی


بسیار زیاد احتمال دارد که شما در قسمتی که پایین کمر به لگن متصل می‌شود احساس درد کنید. این درد به راحتی با درد لگن اشتباه گرفته می‌شود بنابراین مفید است که انواع درد را به دو قسمت تقسیم کنید:

درد قسمت پایین کمر

اگر شما قبلا در قسمت پایین کمر خود احساس درد نکرده‌اید، این یک درد خسته کننده است که شما هنگامی که به جلو خم می‌شوید احساس می‌کنید. این درد توانایی شما را برای حرکت دادن بخش پایینی یا کمری ستون فقرات محدود می‌کند.

درد در ناحیه تحتانی کمر (PGP)

درد قسمت تحتانی کمر در نتیجه شل شدن رباط‌ها و یا تحلیل مفاصل در لگن شما رخ می‌دهد. ممکن است شما در قسمت پشت لگن، یعنی در ناحیه‌ای که مفصلی در ستون فقرات بین استخوان خاصره و استخوان دنبالچه وجود دارد، احساس درد کنید. این مفصل، مفصل خاجی خاصره‌ای یا ساکروایلیاک نامیده می‌شود. این درد ممکن است به صورت ضربه زدن، تیر کشیدن، گرفتگی یا سوزش باشد و ممکن است درد یک لحظه ایجاد شود و مجدد از بین برود. درد PGP ممکن است به قسمت پشت ران شما نیز منتشر شود. به همین دلیل است که برخی از پرستاران ممکن است این بیماری را با سیاتیک اشتباه بگیرند.چه شما تنها کمردرد داشته باشید یا تنها PGP داشته باشیم یا ترکیبی از هر دو پزشک روی شما کار خواهد کرد. پزشک با توجه به اینکه شما یکی یا هر دوی این دردها را دارید درمان مناسب را اتخاذ می‌کند و به شما تمریناتی را برای کار در منزل پیشنهاد می‌کند.اگر درد در ناحیه استخوان شکم یا اطراف آن احساس می‌شود، ممکن است دچار اختلال سمفیز پوبیس (SPD)، یک بیماری مرتبط با رباط‌ها در لگن، شده باشید.

چه عواملی کمر درد در دوران بارداری را تشدید می‌کند؟


استخوان‌ها و مفاصل شما با بافت‌های سخت که لیگمان نام دارند به یکدیگر متصل می‌شوند. در حین بارداری هورمون ریلاکسین رباط‌های شما را شل می‌کند. این اتفاق از اوایل دوران بارداری رخ می‌دهد چرا که بالاترین سطح هورمون ریلاکسین در هفته دهم تا چهاردهم بارداری است.اگر شما در اوایل دوران بارداری به کمر‌درد مبتلا شوید، به احتمال زیاد ریلاکسین عامل آن است. درد قسمت پایین کمر در سه ماهه اول شایع است.همزمان با پیشروی بارداری شما تا سه ماهه دوم و سوم، افزایش وزن کودک شما و گسترش رحم، فشار بیشتری بر رباط‌ها و عضلات شما وارد می‌کند.عضلات شکم شما کشیده می‌شوند و نمی‌توانند مانند قبل ثبات نحوه قرار گرفتن شما را حفظ کنند. این به این معنی است که قسمت پایین کمر شما بیشتر تحت فشار است.همچنین اگر شما اضافه وزن داشته باشید یا از حالت تناسب اندام خارج شده باشید، بیشتر احتمال دارد که درد قسمت پایین کمر را در دوران بارداری خود تجربه کنید.

علائم کمردرد در دوران بارداری


ممکن است انجام امور زیر در هنگام ابتلا به کمردرد دشوار باشد:

  • بلند شدن از حالت نشسته
  • چرخیدن به پهلو در تخت خواب
  • لباس پوشیدن یا درآوردن لباس
  • راه رفتن برای مدت طولانی
  • بلند کردن و حمل وزنه‌های کوچک

ممکن است شما متوجه شوید که وقتی که به پایان روز نزدیک می‌شوید یا وقتی که برای مدت طولانی در حالت ایستاده قرار داشته‌اید، کمردرد شما افزایش می‌یابد. این به این دلیل است که با نزدیک شدن پایان روز عضلات شما خسته می‌شوند و رباط‌های شما در اثر وزن بدن شما و کودک شما کمی کشیده شده‌اند.

کمردرد بارداری چگونه درمان می‌شود؟


پیشنهادات زیر ممکن است به شما کمک کند:

نحوه‌ی نشستن چه تاثیری دارد؟

نحوه‌ی نشستن چه تاثیری دارد؟

سعی کنید در هنگام نشستن به یک سمت متمایل نشوید، یا در هنگام بلند کردن اجسام خم نشوید. سعی کنید از ایستادن در یک موقعیت ثابت برای مدت طولانی اجتناب کنید.صاف بایستید و راست بنشینید و به صورت دوره‌ای کمی به کمر خود قوس بدهید تا احساس راحتی داشته باشید. از استراحت‌های کوتاه بین فعالیت‌های مداوم خود بهره ببرید تا خیلی خسته نشوید.هنگام نشستن از یک پشتی طبی یا بالش مخصوص لومبار رول در قسمت پایین کمر خود استفاده کنید.

نحوه‌ی صحیح خوابیدن در دوران بارداری

نحوه‌ی صحیح خوابیدن در دوران بارداری

خوابیدن به پهلو با یک بالش موج-شکل در زیر شکم شما ممکن است کمک کند.اگر نمی‌توانید راحت باشید، بالش‌ها و بالشتک‌های طبی مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که چیزی پیدا کنید که برای شما مناسب است.

کیسه یخ یا دوش آب گرم برای درمان کمردرد بارداری

کیسه یخ یا دوش آب گرم برای درمان کمردرد بارداری

حمام گرم، یک بسته داغ یا یک جت آب گرم از یک سر‌دوش می‌تواند ناراحتی را کاهش دهد، یا بسته‌های سرد ممکن است تا حدی تسکین دهنده باشد.

آیا ماساژ در دوران بارداری جایز است؟

آیا ماساژ در دوران بارداری جایز است؟

ماساژ، خستگی و درد در عضلات را آرام می‌کند و ممکن است به تسکین درد کمک کند. به حالت برعکس روی یک صندلی بنشینید و رو به پشتی صندلی به سمت جلو خم شوید یا به پهلو دراز بکشید. یک پزشک می‌تواند به آرامی قسمت پایین کمر و عضلات شما را در جهت تسکین کمر شما، ماساژ دهد.

طب سوزنی چه کمکی به درمان کمردرد در بارداری می‌کند؟

طب سوزنی چه کمکی به درمان کمردرد در بارداری می‌کند

طب سوزنی ممکن است برای از بین بردن درد مفید باشد اما ضروری است که پزشکی را پیدا کنید که برای استفاده از طب سوزنی در حین بارداری آموزش دیده و تجربه کسب کرده باشد، زیرا از نقاط مخصوصی در حین حاملگی باید اجتناب شود.

ورزش‌های مناسب برای درمان کمردرد در بارداری کدامند؟

ورزش‌های مناسب برای درمان کمردرد در بارداری کدامند

انجام ورزش برای درمان کمردرد بارداری بسیار موثر است.تمرینات کششی، کف لگن و تمرینات افزایش ثبات می‌تواند کمک کند. یکی از این ورزش‌ها عبارت است از:

حرکت سوپرمن

اگر شما در دست‌ها و زانوهای خود احساس تعادل دارید، می‌توانید حرکت سوپرمن را انجام دهید. برای انجام چنین کاری،

  • بازوی راست و پای چپ خود را همزمان بالا بیاورید
  • از عضلات شکمی خود استفاده کنید تا تعادل خود را در طول حرکات حفظ کنید.
  • پنج ثانیه نگه دارید، سپس دست و پای خود را پایین بیاورید.
  • برای دست و پای مخالف تکرار کنید.
  • هدف را برای بیش از 10 بار تکرار در هر طرف تنظیم کنید.

آب درمانی

آب درمانی ممکن است به کاهش درد کمک کند. جستجو کنید که آیا استخر محلی شما دارای کلاس‌های آب درمانی است یا خیر.

آیا می‌توانم از کمردرد جلوگیری کنم؟


شما می‌توانید با کار کردن روی تناسب اندام و وضعیت بدن خود از کمردرد جلوگیری کنید. ورزش منظم ممکن است از درد شما جلوگیری کند. اگر ورزش نمی‌کنید، به آرامی شروع کنید.تمرینات تقویتی، مانند پیلاتس، شنا و کلاس‌های آب درمانی، ممکن است با ایجاد ساختار عضلات مرکزی شکم، جلوگیری از کمر درد را تضمین کنند.اگر شما شیء سنگینی را بلند می‌کنید، به کمر خود توجه داشته باشید. اگر شما باید چیزی را بردارید، آن را نزدیک به بدن خود نگه دارید، زانوهای خود را به جای کمر خود خم کنید و سعی کنید خم نشوید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."