درمان نرمی استخوان کشکک زانو(کندرومالاسی) با فیزیوتراپی و شاک ویو

زانونرمی کشکک زانو، یک بیماری است که با انحطاط غضروف پشتیبان کاسه‌ی زانو، که به نام پاتلا نیز شناخته می‌شود، مشخص می‌گردد. این بیماری شامل آسیب و نرم شدن غضروف پشت پاتلا می‎باشد. این بیماری باعث ایجاد درد شدید در جلوی زانو که با تورم نیز همراه است، می‌شود. شما همچنین ممکن است تق تق زانو را در هنگام حرکت آن، تجربه کنید.

این بیماری معمولاً در افراد جوان و ورزشکاری دیده می‌شود که در فعالیت‌های فیزیکی درگیر هستند. چنین افرادی تمایل دارند که از عضلات خود بیشتر استفاده کنند. این بیماری در خانم‌ها نیز شایع است. برای این مشکل زانو، درمان پزشکی مورد نیاز است.

نرمی کشکک زانو (زانو درد)، نرم شدن و شکستن بافتی (غضروفی) است که در قسمت زیرین کاسه‎ی زانو (پاتلا) وجود دارد. در زمان درمان نرمی کشکک زانو، عوامل خطری مانند سن و جنس بیمار نیز باید در نظر گرفته شوند. افرادی که در خطر ابتلا به نرمی کشکک زانو می‌باشند، شامل موارد زیر هستند:
• کسانی که اضافه وزن دارند.
• افرادی که سابقه‌ی آسیب، شکستگی یا دررفتگی مرتبط با کاسه‌ی زانو را دارند.
• دوندگان، بازیکنان فوتبال، دوچرخه سواران و دیگر افرادی که غالباً ورزش می‌کنند.
• نوجوانان و جوانان سالم، و غالباً خانم‌ها
پیش از اعمال هرگونه درمان توسط پزشک، علت نرمی کشکک زانو باید با دقت بسیار مورد تشخیص قرار گیرد. دکتر فرخانی، با مشاهده ی وضعیت جسمانی زانو و پای بیمار، نرمی کشکک زانو را تشخیص داده و روش های درمانی موثری را برای کاهش درد و درمان این عارضه به بیماران توصیه می کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

دلایل نرمی کشکک زانو چه چیزهایی هستند؟


نرمی کشکک زانو زمانی اتفاق می‌افتد که کاسه‌ی زانو به دلیل سایش مداوم به مفاصل و استخوان‌ها، به جای سر خوردن روی آنها، فرسایش پیدا می‌کند. در شرایط معمولی، کاسه‌ی زانو روی استخوان‌ها سر می‌خورد. در حالت نرمی کشکک زانو، غضروف پشت پاتلا، که مسئول این سر خوردناست، به دلیل ساییدگی و پارگی آسیب می‌بیند. این غضروف نرم شده و فاسد می‌شود. این موضوع باعث ایجاد اصطکاک میان پاتلا و مفاصل شده که التهاب و درد شدید را ایجاد می‌کند. دلایل شایع نرمی کشکک زانو در زیر آورده شده اند.

 • عدم تعادل عضلات نیز باعث نرمی کشکک زانو می‌شود. خشکی عضلات موجود در بیرون کاسه‌ی زانو، و ضعیف و نرم شدن عضلات درون کاسه‌ی زانو نیز به نرمی کشکک زانو می‌انجامد.
 • همترازی غلط پاتلا یا کاسه‌ی زانو. برخی از افراد با کاسه‌ی زانویی متولد می‌شوند که با توجه به مفاصل، بالای یا پایین است. این مکان نادرست پاتلاً نهایتاً به نرمی کشکک زانو می‌انجامد.
 • پیش شرط وجود کف پای صاف، باعث می‌شود که غضروف پشت پاتلا به دلیل ساییدگی و پارگی، بیشتر در معرض آسیب باشد.
 • استعمال مفرط نیرومند و زیاد از عضلات موجود در پا نیز باعث پارگی غضروف شده و التهاب نرمی کشکک زانو را ایجاد می‌کند.ش

علائم و نشانه‌های نرمی کشکک زانو


علائم شایع نرمی کشکک زانو شامل موارد زیر می‌باشند:

 • درد در قسمت جلوی زانو
 • دشواری در بالا رفتن و پایین آمدن از پله‌ها
 • درد در هنگام بلند شدن پس از نشستن طولانی مدت
 • شنیدن صدای تق تق در زمان حرکت پاها
 • تورم دردناک در ناحیه‎ی اطراف کاسه‌ی زانو

تشخیص نرمی کشکک زانو


پزشکان می‌توانند این بیماری را با توجه به علائم فرد تشخیص دهند. آنها همچنین آزمایشات مشخصی را هدایت می‌کنند. آزمایشات اشعه‌ی ایکس نرمال، مشکل را در این مورد، شناسایی نمی‌کند. با این حال، اشعه‎ی ایکس با نمای اسکای لاین می‌تواند برای مشاهده‎ی فساد غضروف پشت کاسه‌ی زانو استفاده شود. این آزمایش اشعه‌ی ایکس از بغل انجام شده و نما را از مقابل پا نمی‌گیرد.

درمان نرمی کشکک زانو


اولین گام در درمان نرمی کشکک زانو شامل معاینه‌ی دقیق ناحیه‌ی آسیب‌دیده توسط پزشک است. پزشک عضلات پای شما را مطالعه کرده و علت به وجود آمدن نرمی کشکک زانو را شناسایی می‌کند.

دیگر المان‌ها در درمان این بیماری عبارتند از:

دارودرمانی

زانو

داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، به کاهش درد و التهاب ناشی از نرمی کشکک زانو کمک می‌کنند. این داروها غیر استروئیدی بوده و به نام NSAIDها شناخته می‌شوند.

ارتز

ارتز

کفی‌های کفش می‌توانند به همترازی و تثبیت پا و قوزک شما کمک کرده و استرس را از قسمت پایینی پای شما بردارند. ارتز همچنین می‌توانند مخصوص پای شما ساخته شده و یا به صورت عمده در بازار موجود باشند.

استفاده از بریس

قرار دادن بریس یا با نوار بستن پاتلا می‌تواند به شما کمک کند تا فعالیت‌ها و تمرین‌های ورزشی را با درد کمتری انجام دهید. بیشتر بریس‌هایی که برای مشکلات پاتلوفومورال استفاده می‌گردند، از محصولی پلاستیکی مانند پارچه یا نئوپرن ساخته می‌شوند. شما مثل آستین این بریس‌ها را به زانوی خود می‌کشید. پدهای لایه‌ای کوچک در اطراف کاسه‌ی زانو قرار می‌گیرند تا آن را در درون شیار ران مستقیم تنظیم کنند.

درمان با یخدرمان با یخ

پزشکان همچنین توصیه می‌کنند که از ناحیه‌ی آسیب‌دیده محافظت شده و به این ناحیه استراحت داده شود. به صورت منظم بر روی ناحیه‌ی اطراف پاتلا یخ قرار دهید، آن را کمپرس کنید و بالا ببرید. این کارها به کنترل درد و تورم کمک می‌کنند.

فشرده‌سازی، بخصوص اگر همراه با درمان با یخ باشد، می‌تواند به کاهش تورم کمک کند. یک بانداژ فشرده‌سازی را پس از درمان با یخ در محل قرار دهید. بانداژهای فشرده‌سازی تنگ تنها می‌توانند برای ده دقیقه قرار داده شوند، در این صورت از آسیب به بافت و محدود شدن جریان خون جلوگیری می‌کند.

طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی  یک متد معالج برای نرمی کشکک زانو است که سوزن‌های بسیار باریکی را به در نقاط مختلف در راستای مریدین‌ها (کانال‌های انرژی) به بدن بیمار وارد می‌کند. طب سوزنی به صورت مؤثر التهاب ایجاد کننده‌ی درد را کاهش داده و جریان خون و Qi را برای پیشرفت بهبودی و حفظ سلامتی، تقویت می‌کند.

تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی

امروزه پی ار پی به عنوان یکی از روش های درمانی موثر برای رفع نرمی کشک زانو می باشد.

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ، پرولوتراپی دسکتروز و پرولوتراپی زیست سلولی از ریشه‌ی سلولی خود فرد برای تحریک سرعت بخشیدن به رشد مجدد بافت‌های سالم در ناحیه‌ی آسیب‌دیده به منظور تثبت و تقویت مفصل زانو استفاده می‌کند. این تراپی‌ها می‌توانند به صورت مؤثر بر شکاف میان درمان پزشکی که صرفاً می‌تواند آسیب را بپوشاند و جراحی تهاجمی، پل بزنند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی (SWT) ، یک فرایند نسبتاً جدید و غیر تهاجمی و بسیار مؤثر از درمان پرولوتراپی زیست سلولی است که در آن امواج صوتی قوی به ناحیه‌ی درد تابانده می‌شوند.

شاک ویوها، باعث تسریع فرایند بهبود می‎شوند چرا که اینها نیروهی خود درمانی بدن را فعال می‌سازند. به علاوه، این امواج، متابولیسم بدن را تحریک کرده و به بهبود جریان خون کمک می‌کنند. این درمان به تولید مجدد و ترمیم بافت آسیب دیده کمک می‌کند. اگر توسط تراپیست‌های ماهر انجام شود، درمان شاک ویو بدنی زیاد، شامل هیچ ریسک یا عوارض جانبی نخواهد بود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

تمرینات خاص فیزیوتراپی به بهبود بازه‌ی حرکتی شما، تقویت و میزان تحمل پای شما کمک می‌کنند. از آنجا که عضلات چهار سر، تثبیت‌کنندگان عمده‌ی کاسه‌ی زانو هستند، تمرکز بر تقویت و کشش این عضلات از اهمیت بخصوصی برخوردار است.

ورزش برای درمان نرمی کشکک زانو

ورزش‌های نرمی کشکک زانو و حفظ زانو برای تقویت عضلات ران عبارتند از:

بلند کردن پای صاف

کشکک زانو

این تمرین بر عضلات چهار سر، که در مقابل قسمت بالایی پا یافت می‌شوند، تمرکز دارد. این عضلات، گروه عضلات مقدماتی هستند که مسئول ثبات کاسه‌ی زانوی شما در زمان حرکت می‌باشند، بنابراین این تمرین که عضلات چهار سر را هدف قرارم می‌دهد، در درمان نرمی کشکک زانو اهمیت بخصوصی دارد.

برای انجام این تمرین:

 • بر روی کمر خود دراز بکشید. پای چپ خود را خم کرده و کف پای خود را بر روی زمین قرار دهید. پای راست خود را به سمت بیرون بدن خود بکشید.
 • پای راست خود را مستقیم نگه داشته و به آرامی آن را به اندازه‌ی 45 درجه بالا ببرید.
 • به آرامی آن را به سمت نقطه‌ی شروع پایین ببرید.
 • همینطور که این تمرین را انجام می‌دهید بر انقباض عضلات چهار سر تمرکز کنید. 20 تکرار از این تمرین را انجام داده و همین کار را برای پای چپ انجام دهید.
 • برای افزایش سختی این تمرین، یک وزنه‌ی مچ پا را به دور قسمت پایین پا ببندید.

ست‌های چهارتایی

ست‌های چهارتایی

ست‌های چهارتایی یک تمرین خوب دیگر برای تقویت عضلات چهار سر است. برای انجام این حرکت، بر روی کمر خود دراز بکشید. برای انجام این ورزش:

 • پای چپ خود را خم کرده و کف پای خود را بر روی زمین قرار دهید.
 • پای راست خود را صاف کنید. عضلات چهار سر در پای راست خود را منقبض کرده و زانوی خود را به سمت زمین فشار دهید.
 • 5 ثانیه در این حالت مانده و سپس ریلکس کنید. این حرکت را 5 تا 10 مرتبه تکرار کرده و همین کار را برای پای چپ انجام دهید.
 • برای سخت‌تر کردن این تمرین، یک بالش یا حوله‌ی رول شده را در زیر زانوی خود قرار دهید.

اسکات دیوار

اسکات دیوار

اسکات دیوار بر روی باسن، عضلات چهار سر و همسترینگ تمرکز دارد. همسترینگ‌ها در قسمت پشت بالای پا یافت شده و برای خم کردن زانو عمل می‌کنند. برای انجام این تمرین:

 • به صورت صاف بایستید در حالی که پشت شما در مقابل دیوار بوده و پاها به اندازه‌ی عرض شانه باز باشند.
 • پاهای خود را به اندازه‌ی 6 اینچ از دیوار دور کنید. در حالی که کمر خود را در تماس با دیوار نگه داشته اید، زانوهای خود را خم کرده و به آهستگی باسن خود را به سمت زمین پایین بیاورید.
 • ادامه دهید تا جایی که زانوهایتان تقریباً یک زاویه‌ی 45 درجه بسازند.
 • بدن خود را بلند کنید تا جایی که زانوها دوباره صاف شوند.
 • 10 تا 15 بار تکرار کرده و سه مجموعه از این حرکت را انجام دهید.
 • پشت خود را صاف نگه داشته و اجازه ندهید که زانوهایتان مقابل انگشتان پا قرار بگیرند.