درمان قوس گردن به دلیل استفاده نادرست از تکنولوژی با حرکات اصلاحی

گردن

وضعیت بدنی قوس گردن حالتی است که در آن سر به سمت جلو آمده و با عنوان گردن پیامکی یا سر به جلو نیز شناخته می‌شود. این حالت معمولا ناخواسته بوده، و به همین دلیل است که مقابله کردن با آن یا برطرف کردن آن سخت است.

رفع این مشکل از این جهت اهمیت دارد که ممکن است خیلی به سلامت شما لطمه بزند. قوس گردن می‌تواند به آسیبی پایدار منجر شده و به مرور زمان بدتر شود. به همین دلیل در این مقاله سعی می‌کنیم به شما در درک روش‌های خلاص شدن از گردن پیامکی و زندگی سالم‌تر و شادتر کمک نماییم.

قوس گردن و آسیب‌های تکنولوژی

با وجود افزایش استفاده از تکنولوژی برای روابط و سرگرمی‌های اجتماعی، به علاوه افزایش مشاغل بی‌تحرک و کارهای پشت میز و دفتری، جای تعجب نیست که کمر درد و گردن درد تا این حد شیوع یافته‌اند.

در گذشته نه چندان دور، این تنها نسل پیرتر بودند که از چنین مسائلی شکایت می‌کرند، اما در حال حاضر پزشکان شکایت می‌کنند که حتی کودکان کم سن و سال هم  برای مشکلات مربوط به وضعیت بدنی و مشکلات مربوط به تکنولوژی به آن‌ها مراجعه می‌کنند.

افتادگی شانه در رتبه‌های نسبتا بالای لیست این گونه مشکلات قرار دارد. با این حال، به طرز شگفت‌انگیزی، با انجام یک برنامه تمرینی مناسب بهبود قابل ملاحظه‌ای می‌توان در آن مشاهده کرد.

تماس با ما: برای رفع این مشکلات دکتر فرخانی می‌تواند مجموعه‌ای از تمرینات روزانه برای شما تنظیم نماید. نکته کلیدی این است که به دقت از این برنامه تمرینی پیروی کرده و آن را به عنوان بخشی از برنامه روزمره خودتان مثل خوردن صبحانه و مسواک زدن دندان‌هایتان انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث ایجاد عارضه قوس گردن یا سر به جلو می‌شود؟


دلایل بسیاری برای ایجاد این مشکل ممکن است وجود داشته باشد، مانند حادثه‌ای که برای گردن اتفاق می‌افتد، اما دلایل دیگری هم برای ایجاد و پیشرفت عارضه قوس گردن وجود دارد که کم‌تر واضح‌اند.

ارتباطی بین این سندرم و کسانی که از رایانه استفاده می‌کنند نیز وجود دارد. 60.5 درصد از کسانی که گردن درد دارند، به سندروم قوس گردن یا سر به جلو نیز مبتلا هستند.

به یاد داشته باشید که استفاده از کامپیوتر صرفا یکی از این فعالیت‌ها است و فعالیت‌های متعدد دیگری نیز وجود دارند که مشابه آن هستند.

به عنوان مثال، استفاده از تلفن یا تبلت نیز ممکن است اثر مشابهی داشته باشد.

شما باید نسبت به هر گونه فعالیتی که ممکن است باعث شود گردن‌تان رو به جلو خم شود محتاط بوده و در حد امکان نشستن یا ایستادن خود را به صورت آگاهانه انجام دهید.

فعالیت‌های دیگری است که ممکن است باعث قوس گردن و ایجاد وضعیت سر و گردن رو به جلو شود عبارتند از:

 • تلویزیون دیدن، به ویژه اگر تلویزیون به شما نزدیک باشد
 • انجام بازی‌های رایانه‌ای در تلویزیون یا انواع دیگر صفحه نمایش
 • استفاده از کوله پشتی‌هایی که خیلی سنگین باشند
 • باغبانی، به ویژه هنگامی که با گیاهان کوچک سر و کار داشته باشید
 • مشاغل خاصی مانند آرایشگری، ماساژ، نقاشی، نویسندگی و جراحی
 • رانندگی با بی‌توجه بودن به وضعیت بدنی خود

ممکن است باور این نکته برایتان دشوار باشد، اما برخی از عوامل روانشناختی نیز وجود دارند که ممکن است باعث شوند این مشکل برای فرد ایجاد شود. یکی از این عوامل ممکن است مورد زورگویی قرار گرفتن در مدرسه باشد. به نظر می‌رسد بچه‌ها زمانی که مورد آزار و اذیت قرار بگیرند، این حالت برایشان ایجاد می‌شود. این روش معمولا یک واکنش ناخودآگاه برای مخفی شدن از دست کسانی است که آن‌ها را اذیت می‌کنند. همین مساله برای افرادی که احساس افسردگی می‌کنند نیز صادق است، چرا که به طور ناخودآگاه به آن‌ها کمک می کند تا حس کنند از جهان فاصله گرفته‌اند.

خیلی مهم است که با هر یک از این مسائل قبل از اینکه باعث شوند این سندرم در شما یا یکی از عزیزانتان ایجاد شود مقابله نمایید. در صورتی که در حال حاضر این مشکل برایتان ایجاد شده باشد، این فعالیت‌ها می‌توانند باعث بدتر شدن وضعیت شوند و بنابراین رفع این مسائل بسیار مهم است.

علائم و عوارض شایع قوس گردن


اولین کاری که باید انجام دهید این است که سعی کنید برخی از علائم را که معمولا با قوس گردن و حالت سر و گردن به جلو مرتبط است را تشخیص دهید.

در صورتی که مشکوک به وجود این مشکل هستید نگران نباشید. این سندروم بسیاری از افراد را در درجات مختلفی درگیر می‌کند و چیزی نیست که از آن خجالت بکشید، هرچند چیزی است که حتما باید در مورد آن محتاط باشید.

یکی از شایع‌ترین علائم مربوط به قوس گردن، سردرد است. متخصصان وضعیت بدنی متوجه شده‌اند كه علت این كه بیش‌تر افراد مبتلا به این مشكل سردرد دارند، با عضلات بالابرنده کتف كه گردن را به تیغه شانه وصل می‌كنند ارتباط دارد.

هنگامی که یک نفر به سندرم قوس گردن (که با عنوان سندرم متقاطع فوقانی نیز شناخته می‌شود) مبتلا باشد، بر عضله بالابرنده کتف بار و فشاری بیشتر از ظرفیت آن وارد می‌شود.

کشش بیش از حد تحمل این عضلات باعث ایجاد کشش و فشار در اعصاب زیر پس‌سری (suboccipital) شده، که در نهایت باعث سردرد می‌شود.

عجیب نیست که فشار سر به جلو باعث افزایش فشار بر عضلات گردن می‌شود، درست همانطور که باعث افزایش فشار برعضلات بالابرنده کتف می‌شود.

در این مرحله، اتفاقی که می‌افتد این است که عضلات بالایی تنه سخت و کشیده شده و عضلات گردن به علت خستگی ضعیف می‌شوند. ترکیب این دو وضعیت باعث وارد آمدن فشار بر عضلات گردن شده و منجر به گردن درد می‌شود.

این‌ها فقط برخی از علائم مربوط به سندرم قوس گردن هستند، اما مطالب بیشتری وجود دارند که باید از آن‌ها آگاه باشید، مانند موارد زیر:

 • شانه گرد، که واکنش شانه‌های بدن به این وضعیت است که تلاش می‌کند تا فشار بیش از حد را جبران کند.
 • کمر درد به علت فشار بیش از حد که از گردن شروع می‌شود و تا پایین ادامه می‌یابد.
 • اختلال حرکتی مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) یا دندان قروچه که ناشی از فشاری است که باعث ناهم‌ترازی استخوان فک می‌شود.
 • دندان قروچه معمولا به چفت شدن و ساییدگی دندان‌ها می‌انجامد.
 • خستگی ناشی از فشار زیادی که بر بدن خود وارد می‌کنید.
 • آرتروز پس از سال‌ها فشار و احتمالا اسیب دیدگی عضلات، مفصل یا اعصاب ممکن است آرتروز ایجاد شود.
 • عصب باریکش (عصب تحت فشار) اگر به مدت طولانی تحت فشار قرار گرفته باشند ممکن است این عارضه ایجاد شود.
 • کاهش تحرک گردن و کمر به علت فشار بیش از حدی که روی آن‌ها وجود دارد.
 • درد صورت به علت ناهم‌ترازی استخوان فک.
 • کوتاه شدن قد، به خصوص اگر اجازه دهید سندرم پیشرفت کرده و بدتر شود.
 • بی‌حسی یا گزگز در بازوها به علت فشار
 • گرفتگی و اسپاسم عضلانی زمانی که عضلات برای تحمل تنش خیلی ضعیف شده باشند
 • درد عضلات سینه پس از پیاده روی یا نشستن
 • آپنه خواب به علت ناهم‌ترازی استخوان فک

این علائم را نباید نادیده گرفت، در صورتی که به سندرم قوس گردن مبتلا هستید، هرچه سریعتر برای درمان و اصلاح آن اقدام نمایید.

قوس گردن ممکن است منجر به مشکلات دیگری نیز بشود


قوس گردن

به گفته کارشناسان، علت این که این سندروم اینقدر به ساختار کلی بدن آسیب می‌زند، وزن سر است.

به ازای هر اینچ که سر سمت جلو حرکت کند، مثل این است که 10 پوند به وزن آن اضافه شده باشد. باید در نظر داشته باشید که این 10 پوندها یک سری واکنش‌های زنجیره‌ای ایجاد می‌کنند، زیرا فقط گردن، شانه‌ها و دیگر عضلات می‌توانند برای مدت طولانی این فشار را تحمل کنند.

این به این معنی است که اگر قوس گردن اطلاح نشود، آن 10 پوند اضافی باعث می‌شود که سر یک اینچ دیگر هم رو به جلو حرکت کند و این روند ادامه خواهد داشت.

اگر اجازه دهید این سندرم پیشرفت کرده و بدتر شود، ممکن است مجبور شوید با مشکلات دیگری مقابله کنید.

دندان‌قروچه یکی از عوارض مرتبط با این سندرم است که خود می‌تواند منجر به مسائل دیگری شود. دندان‌قروچه اگر برای مدت زمان مشخصی درمان نشود موجب تغییر شکل صورت خواهد شد. همچنین به دلیل سایش و قفل شدن دندان‌ها و به هم خوردن تراز بین فک بالا و پایین، باعث فرسایش بیش از حد دندان‌ها می‌شود. این مساله می‌تواند منجر به سوراخ شدن و یا حتی از دست رفتن دندان شود.

شاید یکی از نتایج نامطلوب این سندرم این واقعیت باشد که حجم ریه کاهش می‌یابد.

اگر فشار بر روی ستون فقرات گردنی به میزان خاصی برسد، قدرت و خاصیت حیاتی ریه‌ها 30 درصد کاهش یابد.

منظور از خاصیت حیاتی ریه مقدار هوایی است که می‌توانید دم و بازدم  کنید. فشار اضافی باید حدود 30 پوند باشد.

یعنی فقط اگر سر حدود 3 اینچ از تراز خارج شده باشد. این مشکل می‌تواند سلامت و زندگی شما را به چندین شیوه مختلف تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از دلایل این است که برای مبتلایان به قوس گردن ورزش و تمرین کردن بسیار سخت‌تر خواهد بود، زیرا فرد قادر نخواهد بود به اندازه کافی نفس بکشد. لازم به ذکر است که چندین عضو بدن به علت کمبود اکسیژن عملکردی کم‌تر از حد مطلوب خود خواهند داشت.

کمبود اکسیژن می‌تواند به مشکلات مرتبط با مغز منجر شود، مانند ضعیف شدن تمرکز و از دست دادن حافظه کوتاه مدت.

روش خود را برای کار و تفریح تغییر دهید


برای بسیاری از افراد، کار شامل نشستن، اغلب پشت یک لپ تاپ یا رایانه است. پس از آن هنگامی که برای استراحت به خانه می‌رویم نیز، معمولا خود را در مقابل یک صفحه نمایش دیگر قرار می‌دهیم.

ممکن است کمی طول بکشد تا به یک برنامه جدید عادت کنید، اما با به کار بستن ترکیب یکی یا بیشتر از پیشنهادات زیر می‌تواند بهبود قابل توجه و ماندگاری در اصلاح شانه‌ گرد شده خود ببینید:

 • حداقل برای یک ساعت در روز به صورت ایستاده کار کنید.
 • طرح‌بندی لپ تاپ خود را دوباره تنظیم کنید (لپ تاپ‌ها قاتلان وضعیت و فرم صحیح بدن هستند).
 • از صفحه کلید و ماوس خارجی استفاده کرده و خود لپ تاپ را روی یک جعبه قرار دهید.

ممکن است چند روز طول بکشد تا به تنظیمات جدید عادت کنید، اما این دوره را تحمل کنید چون ارزشش را دارد.

مطمئنا مشکل شانه گرد کم کم به یک شکایت رایج در محدوده سنی گسترده‌ای تبدیل می‌شود. اصلاح و بهبود این وضعیت به طور قابل ملاحظه‌ای مستلزم صرف زمان و تلاش است اما بدون شک در نهایت راضی خواهید بود که این تلاش را انجام دادید.

در مورد یک برنامه تمرینی روزانه با پزشک خود ، برای تقویت کمر و عضلات اصلی خود مشورت کرده و تلاش کنید تعدادی از عادت‌های روزانه خود را اصلاح کنید تا وضعیت کلی بدن شما بهبود یابد. پس از مدتی خواهید دید که اصلاح شانه گرد واقعا در چند مرحله ساده امکان پذیر است.

درمان کایروپراکتیک برای اصلاح مشکل قوس گردن


درمان

پزشکان با تجربه متخصص کایروپراکتیک، از تنظیمات ملایم به کمک دست و ماساژ برای اصلاح وضعیت ستون فقرات و آرام کردن ماهیچه‌هایی که تحت چنین فشاری قرار گرفته‌‌اند استفاده می‌کنند و سپس به شما در مورد چگونگی جلوگیری از ایجاد یا بازگشت قوس گردن در آینده توصیه‌هایی ارائه خواهند کرد.

اصلاح هرچه سریعتر عارضه قوس گردن، برای جلوگیری از فشار بیش‌تر بر قسمت‌های دیگر بدن، بسیارمهم است. متخصصان کایروپراکتیک یک راه حل بسیار موثر و بدون دارو برای این منظور ارائه می‌دهند.

برای اصلاح قوس گردن چه تمریناتی می‌توان انجام داد؟


تمرین قرار گرفتن در یک وضعیت صحیح در حین انجام فعالیت‌های روزانه، همراه با حرکات کششی و تقویت عضلات درگیر در موقعیت قوس گردن، می‌تواند شما را در مسیر درست برای اصلاح این اختلال قرار دهد.

 تمرین پایین آوردن چانه (Chin Tuck)

پایین آوردن چانه

روش انجام تمرین :

 به آرامی چانه خود را به سمت سینه خود کشیده و سر خود را به صورت افقی به عقب بکشید، نه مثل وقتی که سر خود را به علامت بله حرکت می‌دهید.

 • چشمان شما باید در یک سطح ثابت باقی بمانند و شما باید احساس کنید که پشت گردن شما بلند می‌شود و یا به سمت بالا کشیده می‌شود.
 • در این موقعیت (موقعیت پایانی) برای 3 تا 5 ثانیه باقی بمانید.
 • این تمرین را 2 تا 3 ست 10 تایی تکرار کنید.

 آزاد کردن ماهیچه جناغی‌ترقوه‌ای‌پستانکی یا عضله استرنوکلیدوماستوئید (SCM)  

آزاد کردن ماهیچه

روش انجام تمرین :

 • عضله استرنوکلیدوماستوئید خود را پیدا کنید (از این عضلات یکی در هر طرف گردن وجود دارد که از پشت گوش تقریبا تا وسط گلو کشیده می‌شود و در یک الگوی V مانند به ترقوه متصل می‌شود و شبیه یک گروه محکم ماهیچه‌ای احساس می‌شود)
 • چرخاندن سر به یک طرف ممکن است به پیدا کردن این عضله در طرف دیگر کمک نماید (به عنوان مثال، برای پیدا کردن این عضله در سمت چپ، سر خود را به سمت راست بچرخانید.)
 • پس از آن که این عضله را پیدا کردید، آن را با نیشگون گرفتن یا کشیدن ملایم از هر دو طرف و چرخاندن بین انگشتان به آرامی ماساژ دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که این کار را در تمام طول عضله از بالا تا پایین انجام داده‌اید.
 • هر کدام از این عضلات در هر طرف گردن را در حدود 1 دقیقه ماساژ دهید. این تمرین را یک‌بار انجام دهید .
 • از وارد کردن فشار خیلی عمیق پرهیز کنید زیرا ممکن است به سایر ساختارهای حساس گردن آسیب بزنید.

خم کردن گردن

خم کردن گردن

روش انجام تمرین :

 • دست خود را پشت سر خود قرار داده و با دست نیروی ملایمی به سر وارد کنید، مثل این که بخواهید سر خود را به سمت سینه خود بکشید.
 • زمانی که در پشت گردن خود احساس کشش کردید، برای 15 تا 20 ثانیه در همین حالت باقی بمانید.
 • این کشش را 3 بار تکرار کنید.

رها کردن عضله زیرپس‌سری

رها کردن عضله

روش انجام تمرین :

 • در حالی که زانوهای خود را خم کرده‌اید به پشت دراز بکشید.
 • توپ ماساژ کوچک، توپ تنیس، غلتک فوم کوچک یا چیزی شبیه به آن را زیر گردن خود، پایین جمجه قرار دهید.
 • سر خود را به آرامی از چپ به راست بچرخانید تا نقاط مختلف روی توپ یا غلطک بچرخند.
 • این تمرین را برای هر طرف یک بار انجام دهید و سعی کنید چرخش در هر طرف گردن حدود 4 تا 5 دقیقه انجام شود.
 • در صورتی که احساس سرگیجه کردید و یا دردتان به میزان قابل توجهی افزایش یافت، سعی کنید فشاری که در طول تمرین وارد می‌کنید را کم کنید .

تمرین رهاسازی بروگر(Brugger Relief Position)

تمرین رهاسازی بروگر

    روش انجام تمرین :

 • روی لبه یک صندلی در موقعیت نشسته قرار بگیرید.
 • پاها و زانوها باید کمی از عرض لگن بازتر گذاشته شده و کمی به سمت خارج چرخانده شوند.
 • سر را در موقعیت تمرین پایین آوردن چانه قرار داده، قفسه سینه خود را بالا ببرید و اجازه دهید ستون فقراتتان به شکل یک قوس ریلکس و رها شود.
 • شانه‌های خود را رها کرده و بازوهای خود را طوری که انگشت شستتان به سمت عقب برگردد بچرخانید.
 • برای 5 تا 10 ثانیه در این موقعیت بمانید و سپس خود را رها کنید. این تمرین را برای 2 تا 3 ست با 10 تا 15 تکرار انجام دهید.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.