درمان صدای تق تق (قولنج)مهره پشت گردن با درمان خانگی و حرکات کششی

درمان صدای تق تق (قولنج)مهره پشت گردن با درمان خانگی و حرکات کششی

صدای گردن صدایی است که هنگام چرخش مداوم گردن به منظور کاهش فشار و تنش ایجاد می‌شود، مانند کاری که افراد با بندهای انگشتان خود انجام می‌دهند. معمولا اولین کاری که اشخاص صبح پس از بیدار شدن از خواب یا هنگام بیدار شدن و نشستن برای مدتی طولانی انجام می‌دهند، چرخش گردن است. ممکن است همراه با صدای گردن، یک صدای تق تق نیز به گوش رسد و این باعث برداشت فشار و تنش از روی عضلات گردن می‌شود. اگرچه صدای گردن باعث رفع خستگی و شکستن قولنج گردن می‌شود اما ممکن است باعث بیماری‌هایی همچون آرتروز و دیگر بیماری‌ها نیز شود.

ممکن است صدا دادن گردن در اثر یک بیماری جدی مانند آرتروز، استئوپروز، سرطان یا اختلال ساختاری به وجود آمده باشد. بیماری‌های ‌دژنراتیو گردن اغلب باعث می‌شوند که همراه با تمام حرکات سر، صدایی تولید شود. در حقیقت، احتمالا اینها علت صدا دادن گردن نیستند، اما اگر روش‌های درمانی موجود نتوانند مشکل را رفع و این عادت را متوقف کنند، آنگاه باید وجود بیماری‌های جدی بررسی شود. تصاویر رادیوگرافی، اسکن استخوان‌ها، ام آر آی و سی تی اسکن دیگر روش‌هایی هستند که دکتر فرخانی برای تشخیص مشکل احتمالی گردن از آنها استفاده می‌کند.

دکتر فرخانی پس از بررسی عوامل دخیل در صدا دادن مفاصل گردن روش‌های درمانی موثری از جمله ماساژ و حرکات اصلاحی گردن را برای درمان و برطرف کردن این بیماری به بیماران خود توصیه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد صداهای گردن چیست؟


گردن از هفت استخوان تشکیل شده است که مهره‌های گردنی نامیده شده و توسط عضلات، تاندون‌ها، و رباط‌ها محافظت می‌شوند. عضلات، تاندون‌ها، و رباط‌ها از سر و گردن محافظت کرده و باعث می‌شوند گردن تحرک داشته و بتواند به نرمی حرکت کند. اما فشار مداوم به عضلات گردن باعث تولید صدا در هنگام چرخش گردن می‌شود. معمولا این صدا مضر نیست اما اگر با درد همراه شد، فرد باید به پزشک مراجعه و با او مشورت کند. برخی از علل صدای گردن عبارتند از:

حباب زایی

هفت مفصل گردن توسط مایع سینوویال احاطه شده اند. مایع سینوویال در هنگام حرکت گردن مانند یک روان کننده عمل می‌کند. مایع سینوویال دارای گازهایی مانند نیتروژن و دی اکسید کربن است که ممکن است حباب‌هایی تشکیل دهند و این حباب‌ها در اثر افزایش فشار به گردن ترکیده و صدای تق تق ایجاد می‌کنند. این فرآیند به نام حباب زایی شناخته شده ویکی از اولین علل صدا دادن گردن می‌باشد.

رباط‌ها

وظیفه‌ی رباط‌ها، ایجاد انعطاف و تحرک مفاصل است. گاهی رباط‌ها در برآمدگی‌های استخوان‌ها گیر کرده و هنگام چرخش گردن، این رباط‌ها رها شده و صدایی در گردن تولید می‌کنند.

بیماری مفاصل

بیماری‌هایی همچون آرتروز یا پوکی استخوان نیز باعث ایجاد صدا در گردن می‌شوند.

آسیب‌هایی که در گذشته به گردن وارد شده است

ممکن است در حین بلند کردن اجسام سنگین، یا انجام فعالیت‌های شدید گردن آسیب دیده باشد. ورزشکاران و ژیمناستیک کاران نیز در معرض آسیب‌های مکرر گردن قرار دارند. این آسیب‌ها باعث افزایش فشار وارده به گردن و مفاصل شده و باعث صدا دادن گردن در هنگام حرکت می‌شود.

عوارض صدا دادن گردن


همان طور که قبلا گفته شد، هرچند صدا دادن گردن باعث کاهش فشار از روی گردن می‌شود اما عوارض خطرناکی نیز ایجاد می‌کند که برخی از آنها عبارتند از:

گردن درد

عادت صدا دادن گردن به مرور زمان باعث کاهش محدوده حرکات گردن می‌شود زیرا فشار مداوم به غضروف‌ها آسیب رسانده و حرکت گردن در این حالت باعث فرسودگی استخوان‌ها و ورم مفاصل و در نهایت گردن درد می‌شود.

آرتروز

صدا دادن همیشگی گردن باعث اعمال فشار زیاد به مفاصل گردن و کشش رباط‌ها می‌شود. بنابراین رباط‌ها ثبات خود را از دست داده و استخوان‌ها بریج (برآمده) می‌شوند. این مشکل به مرور زمان باعث آرتروز می‌شود.

سکته مغزی

برخی از افراد مبتلا به عادت صدا دادن گردن در نهایت دچار سکته مغزی می‌شوند. صدا دادن مکرر گردن باعث آسیبِ رگ‌های خونی موجود در ستون فقرات گردنی می‌شود. زمانی که رگ‌های خونی آسیب دیده یا پاره شوند، احتمال خونریزی و ایجاد لخته خون زیاد خواهد بود. اگر لخته خون تشکیل شود، جریان خون به مغز قطع شده و باعث سکته مغزی می‌شود. فردی که عادت صدا دادن گردن دارد باید مراقب بروز علائم زیر باشد و اگر متوجه وجود هر یک از این علائم شد، باید فورا به پزشک مراجعه کند. این علائم عبارتند از:

 • سرگیجه
 • گیجی
 • ضعف
 • تاری دید
 • دیسفازی یا مشکل تکلم
 • سردردهای مداوم

درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از صدای گردن


از آنجا که صدا دادن مکرر گردن باعث ایجاد مشکلاتی همچون خشکی و دردِ گردن می‌شود، در اینجا برخی نکات درمانی برای خلاصی از صدا دادن گردن و جلوگیری از آسیب مهره‌های گردن در آینده آمده است.

 • داروهای ضد التهابی
 • ماساژ منظم گردن باعث بهبود جریان خون شده و از گرفتگی عضلات گردن جلوگیری می‌کند. پس از رفع گرفتگی‌های گردن، صداهای گردن نیز کاهش می‌یابند.
 • تحریک با استفاده از کیسه یا بطری آب گرم باعث کاهش درد و خشکی ناشی از گرفتگی عضلات می‌شود. در نتیجه فرد از صداهای گردن خلاص می‌شود.
 • در برخی موارد اگر اسپوندیلوز گردن شدید باشد بیمار به فیزیوتراپی و استفاده از محافظ گردن نیز نیاز خواهد داشت.

حرکات کششی برای صدا دادن گردن


برای خلاصی از صدا دادن گردن، فرد باید حرکات کششی زیر را انجام دهد:

از آنجا که در هنگام کار، گردن برای مدت طولانی در یک حالت قرار می‌گیرد، مفاصل سفت و خشک شده و حرکت گردن مشکل می‌شود. برای رفع این مشکل، فرد باید حرکات زیر را انجام دهد.

پایین بردن سر

پایین بردن سر

برای انجام این حرکت:

 • سر را در جلوی بدن پایین آورید تا جایی که چانه به قفسه سینه بچسبد.
 • تا جایی که می‌توانید در این حالت مانده و سپس به حالت اول برگردید.
 • این حرکت فشار وارده به مفاصل گردن را تا حد قابل توجهی کاهش داده و باعث آزاد شدن گردن می‌شود.

حرکات مناسب برای عضله استرنوکلیدوماستوئید

حرکات مناسب برای عضله استرنوکلیدوماستوئید

 عضله‌ی استرنوکلیدوماستوئید (ماهیچه جناغی‌ ترقوه‌ای ‌پستانکی) در دو طرف گردن قرار دارد و صدا دادن گردن باعث درد در این قسمت می‌شود. برای کاهش درد، بیمار باید سر را تا جایی که می‌تواند به طرفین بکشد. ممکن است این حرکت کمی ناراحتی در بیمار ایجاد کند اما او باید این ناراحتی را تحمل کرده و مدت 30 ثانیه در حالت کشش بماند. پس از 30 ثانیه، باید همین حرکت را در جهت مخالف انجام دهد. اگر علائم آرتروز، درد مداوم گردن، یا ضربه مغزی مشاهده شد، بیمار به مراقبت فوری نیاز داشته و باید سریعا به مرکز پزشکی منتقل شود.

حرکت مفصل

اگر مفاصل و عضلات گردن سفت شوند، فرد باید به آرامی گردن را بکشد تا فشار از روی عضلات و مفاصل برداشته شود. این کشش باعث افزایش جریان خون به محل می‌شود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."