درمان شانه درد و ناتوانی در بالا بردن دست با فیزیوتراپی و ورزش

شانه

شانه یک فصل توپ و سوکتی است که امکان طیف گسترده ای از حرکات را فراهم می‌کند. از آن جا که شانه از چندین ساختار کلیدی مانند تاندون، غضروف و استخوان تشکیل شده است، می‌تواند تحت شرایط مختلف قرار گیرد. درد شانه ممکن است شامل درد حین حرکت، ناتوانی در بالا بردن دست، درد شبانه، به ویژه هنگام تلاش برای دراز کشیدن روی شانه آسیب دیده و ضعف عضلات شانه باشد. بنابراین، گزینه‌های درمانی برای درد شانه بسته به تشخیص متفاوت است، اما ممکن است شامل اصلاح فعالیت، دارو، استراحت، و توانبخشی باشد.

زمانی طول می‌کشد و شاید هفته‌ها یا ماه‌ها بگذرد تا درد شانه برطرف شود. به طور کلی اگر درد شانه در عرض یک یا دو هفته بهتر نشد، بهتر است به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید. درد رو به افزایش در طول زمان نیز باید توسط پزشک ارزیابی شود.

مهم است توجه داشته باشید که درد یا ناراحتی شانه در اطراف جلوی یک یا هر دو شانه ممکن است نشانه ای از حمله قلبی باشد. این وضعیت اغلب به صورت درد، سنگینی یا احساس فشار منتشر شده از قفسه سینه به شانه توصیف می‌شود. این درد به اقدام پزشکی فوری نیاز دارد.

دکتر فرخانی  پس از تشخیص علل شانه درد و تصویر برداری از شانه، روش‌های درمانی موثری را از جمله فیزیوتراپی،تزریق اوزون،طب سوزنی،ماساژ درمانی و حرکات ورزشی را برای درمان سریع  به بیماران توصیه می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر،آگاهی از ساعات کار کلینیک و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث درد شانه می‌شود?


علل بسیاری برای درد شانه وجود دارد و همه ان‌ها به دلیل مشکلات مفصل شانه یا ساختارهای مربوطه نیست.

استئوآرتریت

غضروف یک بافت نرم و کوسن مانند است که انتهای استخوان‌ها یعنی جایی که در یک مفصل به هم می‌رسند را پوشش می‌دهد. غضروف سالم به مفاصل ما کمک می‌کند تا به راحتی حرکت کنند. در طول زمان، غضروف می‌تواند دچار فرسایش شود، یا ممکن است به علت آسیب یا تصادف، باعث ایجاد استئوآرتریت گردد.

تورم کپسول شانه

غشای سینوویال شانه ممکن است ملتهب شود - که "سینووییت" نامیده می‌شود. سینووییت ممکن است در اثر یک بیماری دیگر (به عنوان مثال، آرتریت روماتوئید) اتفاق بیفتد و یا ممکن است در نتیجه یک آسیب رخ دهد. یا علت ممکن است ناشناخته باشد.

شانه منجمد ("کپسولیت چسبنده") بیماری است که در آن کپسول شانه ضخیم و ملتهب و دچار گرفتگی می‌شود. همچنین ممکن است مایع سینوویال کمتری برای روان کردن مفصل وجود داشته باشد. در نتیجه، حرکت شانه دشوار می‌شود. اگر شانه بی حرکت باشد (به عنوان مثال به علت جراحی یا آسیب)، شانه منجمد ممکن است در اثر یک وضعیت دیگر رخ دهد. گاهی اوقات علت درد شانه ممکن است ناشناخته باشد.

بورسای متورم

درد مربوط به بورسای ملتهب نیز در شانه معمول است. بورسا یک کیسه پر از مایع است که اصطکاک بین دو ساختار مانند استخوان، عضله و تاندون را کاهش می‌دهد. در شانه، بورسایی که بین تاندون روتاتور کاف و نوک استخوانی شانه (آکرومیون) قرار می‌گیرد، اغلب با حرکات تکراری دچار التهاب می‌شود.

آسیب و دررفتگی

رباط‌ها، بافت‌های نرمی هستند که استخوان‌ها را به استخوان‌های دیگر متصل می‌کنند. این ساختارها با حفظ استخوان‌ها، ثبات شانه را فراهم می‌کنند. اگر رباط‌ها دچار آسیب و یا رگ به رگ شدن شوند، می‌توانند موجب درد کوتاه مدت شوند. این وضعیت ممکن است نتیجه بیرون آمدن هومروس به طور جزئی از سوکت مفصلی باشد (پیچ خوردن) و یا اگر هومروس به طور کامل بیرون آمده باشد (دررفتگی).

گردن و بالای کمر

مشکلات مفاصل و اعصاب مرتبط با گردن و بالای کمر نیز می‌توانند منبع درد شانه باشند. درد گردن و بالای کمر اغلب در پشت مفصل شانه و / یا از طریق بخش خارجی بالای بازو احساس می‌شود.

آسیب به عصب زیر بغل

این عصب می‌تواند به علت جابجایی شانه و یا شکستگی هومروس ایجاد شود و موجب ضعف در حرکت بازو به سمت خارج از بدن شود.

درد انتشاری

درد شانه همچنین ممکن است در اثر مشکلات ناشی از شکم (به عنوان مثال، سنگ‌های صفراوی)، قلب (به عنوان مثال، آنژین یا حمله قلبی) و ریه‌ها (به عنوان مثال، پنومونی) باشد.

علائم و نشانه‌های درد شانه


ممکن است علل بسیاری برای درد شانه وجود داشته باشد. هر کدام از آن‌ها مجموعه ای از علائم خاص خود را دارند. افراد مبتلا به درد شانه:

 • ممکن است درد عمیق در مفصل شانه، در کمر و یا در جلوی شانه و قسمت فوقانی بازو را تجربه کنند.
 • در برخی موارد ممکن است حرکت کاهش یابد و حرکت دادن شانه ممکن است به احساس درد در شما منجر شود.
 • احساس ضعف شانه / بازو نیز معمول است.
 • بسته به شرایط، ممکن است احساس لغزش مفصل به بیرون و بازگشت آن به سوکت مفصل وجود داشته باشد، یا شانه ممکن است به طور کامل جا به جا شود (دررفته)
 • بعضی افراد احساس سوزن سوزن شدن (بی حسی) و سوزش را تجربه می‌کنند. این وضعیت احتمالا بیشتر از خود مفصل شانه، به اعصاب گردن مربوط می‌شود.

تشخیص درد شانه


پزشکانی که درد شانه را درمان می‌کنند، آموزش داده می‌شوند تا علت دقیق بیماری یا آسیب ایجاد کننده درد را شناسایی و بررسی کنند. آن‌ها این کار را با تست‌های زیر انجام می‌دهند:

 • در مورد درد شانه شما، از جمله علل بالقوه (به عنوان مثال، آسیب‌های اخیر یا سایر بیماری‌ها)، اگر قبلا درد شانه داشته اید، چیزهایی که درد شما را بدتر می‌کنند، چیزهایی که درد را تسکین می دهند، می‌پرسند.
 • انجام یک معاینه کامل فیزیکی
 • اشعه ایکس
 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن و ام آر آی

درمان درد شانه


درمان‌های زیادی برای درد شانه وجود دارد. این درمان‌ها عبارتند از:

بسته‌های گرما و سرما

بسته های گرما و سرما

بسته‌های گرما و یخ می‌توانند به شما کمک کنند تا درد و خشکی شانه را به طور موقتی تسکین دهند.

دارو

دارو

داروهایی نظیر پاراستامول و ضد التهابی با دوز پایین، می‌توانند در کنترل درد در هنگام تلاش در جهت حفظ و بازسازی حرکت و عملکرد شانه مفید باشد. اگر فشار خون بالا یا بیماری قلبی یا کلیوی دارید، قبل از استفاده از این داروها باید با پزشک خود صحبت کنید.

تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکو استروئید

اگر درد ادامه یابد، پزشک شما ممکن است تزریق کورتیکواسترویید را پیشنهاد کند. در حالی که مهم است بدانیم که تمام داروها عوارض جانبی دارند، برای اکثر مردم یک تزریق برای کمک به کاهش درد در هنگام کار درمانی به خوبی قابل تحمل است. تزریق ممکن است بسته به شرایط شما یک بار یا دو بار تکرار شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای درد شانه نه تنها بر کاهش درد و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی، بلکه اصلاح وضعیت، علت اصلی آسیب، تمرکز می‌کند. این درمان‌ها با ماساژ تمام عضلات شانه آغاز می‌شود. ماساژ کمک می‌کند تا تنش مزمن و گره در عضلات کاهش یابد، و درد مربوط به عضلات برطرف شود.

فیزیوتراپی

یکی از مهم ترین روش‌های درمان، شامل فیزیوتراپی و اصلاح حرکت‌هایی است که درد را تشدید می‌کنند. فیزیوتراپی به دنبال حل مشکلاتی مانند خشکی و ضعف است. این درمان همچنین شامل آموزش مجدد حرکات یا فعالیت‌های مربوط به ورزش، کار یا فعالیت‌های روزمره شما می‌باشد که درد شانه‌تان را تشدید می‌کردند، به طوری که هر کجا ممکن است بتوانید به کاری که انجام می‌دادید، بازگردید.

 اوزون درمانی

اوزون درمانی

تزریق اوزون، اکسیژن فعال (مخلوط اکسیژن و اوزون - O3) را به طور مستقیم به شانه می‌رساند. این درمان حداقل تهاجمی، قدرت بازسازی و ضد التهابی اوزون را به طور مستقیم به بافت دچار التهاب ارائه می‌دهد. اوزون می‌تواند با فعال سازی سلول‌های بنیادی خود شما، که توانایی ترمیم و بازسازی سلول‌های آسیب دیده را دارد، تسکین درد را فراهم و حتی بیماران دچار آسیب جدی به مفاصل شانه خود را درمان کند.

طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی برای درمان و بهبودی اختلالات شانه از جمله درد شانه، کپسولیت چسبنده (شانه یخ زده)، بیماری روتاتور کاف و استئوآرتریت فوق العاده است.

طب سوزنی برای درد شانه با مدارها، یا مسیرهای انرژی کار می‌کند، انسداد را برطرف و جریان انرژی سالم را بازمی‌گرداند. طب سوزنی همچنین می‌تواند الگوهای درد را کاهش دهد و سیستم عصبی را مجددا تنظیم کند. این کار می‌تواند درد را به طور کامل در بسیاری موارد از بین ببرد

ورزش برای درد شانه

ورزش یکی از درمان‌های موثر برای درد شانه است. ورزش‌های مناسب برای درد شانه عبارتند از:

تمرین پاندول

تمرین پاندول

برای انجام این تمرین:

 • با ایستادن شروع کنید. دست غالب خود را روی پشتی صندلی قرار دهید.
 • اجازه دهید دست دیگرتان آویزان باشد و سپس آن را درست مثل یک آونگ به آرامی به عقب و جلو نوسان دهید، و سپس یک حرکت دایره ای انجام دهید.
 • در هر جلسه پنج بار تکرار کنید و دو یا سه بار هر روز انجام دهید.

کشش شانه

کشش شانه

برای انجام این تمرین:

 • با ایستادن شروع کنید.
 • سپس، شانه‌های خود را به سمت سقف حرکت دهید و به مدت 5 ثانیه نگه دارید.
 • سپس، تیغه‌های شانه در پشت را فشرده کنید و موقعیت را برای پنج ثانیه نگه دارید.
 • در نهایت، تیغه‌های شانه خود را به سمت زمین پایین بیاورید و پنج ثانیه دیگر نگه دارید.
 • شما می‌توانید این تمرین را ده بار در یک جلسه تکرار کنید.

تکیه به در

تکیه به در

برای انجام این تمرین:

 • با ایستادن در چارچوب در شروع کنید.
 • دست‌های خود را تا موقعیتی نزدیک به سر خود بالا بیاورید و روی دیوار قرار دهید.
 • سپس، بدن خود را به جلو حرکت دهید تا احساس کششی در شانه‌های خود داشته باشید.
 • این موقعیت را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید و در مجموع 3 بار تکرار کنید.
 • توجه داشته باشید که اگر دچار ضربه به شانه شده اید، باید از این تمرین اجتناب کنید.