درمان خشکی وگرفتگی گردن ناشی از ضربه در حین بازی با فیزیوتراپی

درمان خشکی و گرفتگی گردن

اسپاسم گردن، مانند اسپاسم و گرفتگی عضلات در هر جای دیگر بدن است. زمانی که عضلات گردن دچار گرفتگی می‌شوند و بدون کنترل شما منقبض می‌شوند، نه‌تنها ایجاد درد و ناراحتی می‌کنند بلکه دامنه حرکتی گردن را نیز محدود می‌کنند. درد گردن ممکن است به شانه‌ها و بازوها نیز منتشر شود. این درد می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که عصبی در گردن دچار گیرافتادگی شده است. از آنجایی که آسیب‌دیدگی گردن موجب اختلال در تمامی فعالیت‌های روزمره می‌شود، لازم است این مشکل در اولین فرصت ممکن برطرف شود. اقدامات درمانی لازم برای رفع اسپاسم گردن شامل دارودرمانی، فیزیوتراپی و ورزش می‌شود.

در اغلب موارد، گرفتگی گردن بر اثر کشیدگی بافت‌های نرم گردن ایجاد می‌شود اما گرفتگی گردن می‌تواند نشان‌دهنده بسیاری از مشکلات دیگر نیز باید و هرگز نباید نادیده گرفته شود. اگر در گردن خود احساس گرفتگی می‌کنید و شاید حتی نمی‌توانید گردن خود را به طرفین بچرخانید یا خم کنید و این وضعیت در حال شدت گرفتن است یا رو به بهبودی نیست و یا با گذشت یک هفته همچنان ادامه دارد، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید. گرفتگی گردن در اغلب موارد طی 4 تا 6 هفته برطرف می‌شود اما در مواردی هم ممکن است دوره‌ی بهبودی بیشتر طول بکشد. پزشک با معاینه‌ی شما، بهترین روش‌های درمانی را تجویز کرده و به شما خواهد گفت که چه زمان برای تسکین علائم خود به مراقبت‌های درمانی بیشتر نیاز دارید.

دکتر فرخانی پس از تشخیص عارضه خشکی و گرفتگی عضلات گردن روش‌های درمانی موثری از جمله فیزیوتراپی، ماساژدرمانی، تراکشن و ورزش را برای درمان و کاهش درد این بیماری به بیماران خود توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

علل گرفتگی گردن


گرفتگی گردن می‌تواند بر اثر علل زیر ایجاد شود:

آسیب‌دیدگی

اگر تصادفی داشتید یا حادثه‌ای برای شما رخ داده که در آن گردن شما با شدت و سرعت زیاد تکان خورده است، احتمالا عضلات و رباط‌های گردن شما آسیب دیده‌اند که این موضوع موجب خشکی گردن می‌شود. حوادث زیادی مانند تصادفات رانندگی، برخورد در حین ورزش یا زمین خوردن موجب این نوع آسیب‌دیدگی می‌شوند.

آرتروز مفصلی

آرتروز مفصلی بر اثر فرسایش مفاصل ایجاد شده و معمولا با بالا رفتن سن بروز می‌کند. آرتروز می‌تواند موجب خشکی و بی‌حرکتی بسیاری مفاصل بدن از جمله گردن شود.

روماتیسم

روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی است که مفاصل شما از جمله مفاصل گردن را درگیر می‌کند. این آسیب می‌تواند موجب خشکی گردن و بی‌حرکتی شدید گردن (معمولا بالای گردن) شود.

گیرافتادگی عصب‌ها

گیرافتادگی عصب‌ها در گردن می‌تواند بر اثر آرتروز، تنگی کانال نخاعی و یا بیرون‌زدگی دیسک کمر باشد. اگر در گردن شما گیرافتادگی عصب رخ داده باشد ممکن است علائمی چون خشکی گردن و گرفتگی گردن و درد منتشر شونده تا بازوها و حتی پاها، داشته باشید.

فشارهای احساسی

زمانی که شما تحت فشار‌ها و تنش‌های روانی و احساسی هستید، تمامی عضلات شما گرفته و منقبض می‌شوند. گرفتگی گردن معمولا یکی از اولین نشانه‌های تنش روانی و احساسی است.

فیبرومیالژیا

بیماری فیبرومیالژیا موجب دردناک شدن مفاصل و عضلات بدن می‌شود. ممکن است عضلات گردن به طور غیرارادی منقبض شوند و گرفتگی گردن ایجاد شود.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی زمانی ایجاد می‌شود که عصب‌های شما به طور اشتباهی و غیرارادی پیامی به عضلات شما منتقل می‌کنند و باعث منقبض شدن آنها می‌شوند. اسپاسم عضلانی گردن می‌تواند موجب خشکی و بیحرکتی گردن شود.

مننژیت

مننژیت یک عفونت بسیار جدی و خطرناک در مایع اطراف مغز و طناب نخاعی است. این بیماری علاوه بر تب و سردرد موجب بروز خشکی و گرفتگی گردن نیز می‌شود.

سایر عفونت‌ها

عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا علاوه بر تب، حالت تهوع و حساسیت به نور می‌توانند موجب گرفتگی گردن نیز شوند.

خشکی گردن چگونه تشخیص داده می‌شود؟


گرفتگی گردن می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل یا بیماری جدی باشد و بنابراین بسیار مهم است که در صورت بروز گرفتگی گردن حتما به پزشک مراجعه کنید، خصوصا اگر گرفتگی گردن شدید یا مداوم است و یا با علائم دیگری که در بالا شرح داده شدند، همراه است. برای تشخیص علت گرفتگی گردن، پزشک در ابتدا شما را معاینه فیزیکی می‌کند و در مورد علائم شما سوالاتی می‌پرسد. در برخی از موارد لازم است تصاویر اشعه ایکس، سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی گرفته شوند تا پزشک بتواند وضعیت استخوان‌ها و بافت‌های نرم را بررسی کرده و به علت گرفتگی گردن پی ببرد.

درمان‌های مناسب برای خشکی و گرفتگی گردن


روش درمان شما به علت اصلی گرفتگی گردن بستگی دارد. در صورتی که عضلات و رباط‌های گردن کشیده شده باشند، روش‌های درمان خشکی عضلات گردن شامل موارد زیر می‌تواند باشد:

دارو درمانی

دارودرمانی گرفتگی گردن

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن می‌توانند درد و التهاب را کاهش دهند.

سرما و گرما درمانی

سرما و گرمادرمانی گرفتگی گردن

طی ۲۴ تا ۷۲ ساعت اولیه پس از آسیب یا بروز علائم خشکی گردن، از کمپرس سرد استفاده کنید تا التهاب گردن کاهش پیدا کند و سپس برای کاهش درد و رفع اسپاسم عضلانی گردن و شانه می‌توانید از کمپرس گرم یا دوش آب گرم استفاده کنید.

تغییر رژیم غذایی

تغییر رژیم غذایی

یکی دیگر از راه‌های درمان درد گردن این است که عوامل التهاب زا را از بدن خود دفع کنید. زمانی که آسیب گردن مزمن است، عوامل التهابی برای مدت زمان طولانی در بدن مانده‌اند و باید از بدن دفع شوند. شما می‌توانید مصرف حبوبات و لبنیات را کمتر کنید و از سوی دیگر مواد غذایی حاوی چربی امگا ۳ مصرف کنید. مصرف چربی امگا ۳ موثرترین و مقرون به‌صرفه‌ترین راه برای اصلاح رژیم غذایی است.

درمان دستی

درمان دستی گرفتگی گردن

درمان دستی برای برطرف کردن مشکلات ساختاری گردن تجویز می‌شود تا این مشکلات موجب بروز درد گردن و عوارض دیگر نشوند. اگر شما دچار اسپاسم گردن شده‌اید و آسیب شما مزمن است، در ابتدا باید مشکل عضلانی گردن خود را برطرف کنید.

ماساژ درمانی

ماساژدرمانی برای درمان گرفتگی گردن

ماساژ درمانی روشی بسیار عالی برای ریلکس کردن عضلات گردن است و بنابراین در قدم‌های بعدی پزشک می‌تواند با راحتی بیشتری، مشکلات ساختاری گردن را درمان کند. درصورتی که علاقه‌ای به جلسات یک ساعته ماساژدرمانی ندارید، انجام تراکشن گردن در حالت ایستاده بهترین راه برای ریلکس کردن عضلات شما است. با ابن روش می‌توان عضلاتی که در عمق گردن دچار گرفتگی شده‌اند را کشش داد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای گرفتگی گردن

در ابتدا فیزیوتراپیست، وضعیت شما را ارزیابی می‌کند. برای این کار او شرح حال شما را گوش داده و در مورد سوابق پزشکی شما سوال می‌کند و سپس دامنه حرکتی و وضعیت قرارگیری ستون فقرات شما در حالات مختلف مانند نشسته و ایستاده را بررسی می‌کند. همچنین لازم است قدرت، انعطاف‌پذیری و واکنش‌پذیری عضلات بررسی شود. روش‌های درمانی که معمولا برای گرفتگی عضلات گردن تجویز می‌شوند عبارتند از:

 •  گردنبند طبی
 •  بالش طبی
 •  تحریک الکتریکی
 •  تراکشن مکانیکی (کشش ستون فقرات)
 •  اولتراسوند
 •  لیزرتراپی
 •  طب سوزنی
 •  شاکویو تراپی

فیزوتراپیست همچنین در مورد ارگونومی وسایل و تجهیزات مورد استفاده بیمار، نحوه صحیح خوابیدن و نحوه‌ی صحیح انجام حرکات و کارهای مختلف به بیمار آموزش می‌دهد.

ورزش برای رفع خشکی عضلات گردن

بهترین راه برای درمان گرفتگی  و خشکی گردن این است که ورزش‌های مخصوص توانبخشی گردن را انجام دهید.

عقب بردن چانه

عقب بردن چانه

برای انجام این تمرین:

 •  برای آنکه مطمئن شوید این تمرین را درست انجام می‌دهید، جلوی آینه بایستید.
 •  انگشتان خود را روی چانه خود قرار دهید. حالا به آرامی به چانه خود فشار وارد کنید تا چانه به سمت عقب برود و در ردن شما حالتی مانند غبغب ایجاد شود.
 •  زمانی که این کار را انجام می‌دهید، به نقطه‌ای در دوردست نگاه کنید و چشمتان را از آن نقطه برندارید.
 •  این حالت را برای 5 تا 8 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
 •  این تمرین را 5 بار تکرار کنید.

انقباض عضلات کتف

انقباض عضلات کتف

این تمرین برای رفع گرفتگی گردن بسیار مفید است. برای انجام این تمرین:

 •  دستان شما در ابتدا باید دو طرف بدن شما باشند و سپس شانه‌های خود را به سمت بالا حرکت دهید تا به گوش شما نزدیک شوند.
 •  حرکت شانه باید در حدی باشد که شما کشش را احساس کنید اما هیچ دردی ایجاد نشود. این حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و سپس شانه را به حالت اول بازگردانید و این تمرین را 8 بار تکرار کنید.

کشش پهلو به پهلو

 •  بنشینید و دستان شما در دو طرف بدنتان قرار داشته باشد.
 •  سپس سر خود را به آرامی به سمت راست بچرخانید.
 •  می‌توانید برای حرکت دادن سر از کمک دستان خود استفاده کنید. اما توجه کنید که فشار دست باید در حدی باشد که موجب بروز درد نشود.
 •  این حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
 •  این کار را در سمت دیگر انجام دهید و کل تمرین را 5 بار تکرار کنید.

شل کردن عضلات گردن

این حرکت نیز یکی دیگر از تمرینات موثر است که موجب می‌شود عضلات گردن تا جای ممکن ریلکس شوند. برای انجام این تمرین:

 •  روی یک صندلی بنشینید و دستان خود را پشت گردنتان قرار دهید. با پشتیبانی دستان خود به آرامی سر خود را به عقب خم کنید و به سقف نگاه کنید، تا جایی که کشش را در گردن خود حس کنید.
 •  این کار را 10 بار تکرار کنید تا حس گرفتگی و خشکی گردن برطرف شود.

چرخش گردن

برای انجام این تمرین خشکی عضلات گردن:

 •  سر خود را صاف نگه دارید و به آرامی سعی کنید سر خود را به طرف راست بچرخانید و سپس کف دست چپ خود را روی چانه قرار دهید و کمی با فشار دست به چرخش بیشتر سر کمک کنید.
 •  این حالت را برای 5 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
 •  همین کار را در طرف دیگر انجام دهید.
 •  این حرکت را برای هر طرف 5 بار تکرار کنید.

کشش گردن

برای انجام این تمرین:

 •  دستان خود را پشت سرتان قرار دهید و سپس سر خود را به سمت راست خم کنید.
 •  دست چپ خود را کنار سر قرار دهید و با فشار دست به خم شدن بیشتر گردن کمک کنید.
 •  توجه کنید که عضلات و رباطهای گردن باید کشیده شوند اما شما نباید دردی در گردن خود حس کنید.
 •  این حالت را برای 15 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید.
 •  این حرکت را برای هر طرف 3 بار تکرار کنید.

این تمرین یکی از بهترین تمرینات برای رفع خشکی گردن است.