اولتراسوند درمانی: تقویت سیستم عضلانی ،رفع درد و بهبود اکسیژن خون

درد مزمن، خشکی عضله، و گردش نامناسب خون برخی از علائم چالش برانگیز در افرادی است که دچار اختلالات مزمن هستند و این اختلالات  بر سیستم اسکلتی و عضلانی آنها تاثیر گذاشته است. اگرچه مداخلات پزشکی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش درد ناشی از مشکلات اسکلتی عضلانی کمک کنند اما این مداخلات دارویی برای تسکین درد با عوارض ناخواسته همراه هستند و ممکن است باعث اعتیاد بیمار شوند.

 برخی از روش‌های درمانی از قبیل ماساژ درمانی و طب سوزنی روش‌های جایگزین عالی برای مداخلات دارویی  محسوب می‌شود اما باید این روش‌های درمانی را به مدت طولانی ادامه داد تا علائم بیماری تسکین یابد. به این ترتیب ممکن است انجام آنها برای بیمار با صرفه هزینه بسیار زیادی همراه شود. التراسوند تراپی به پزشکان برای کنترل درد رفع خشکی عضلات و درد ناشی از بیماری مزمن کمک می‌کند.

التراسوند تراپی در کلینیک دکتر فرخانی اولین گزینه درمانی غیر تهاجمی محسوب می‌شود که یک روش بدون درد و موثر است. جلسات التراسوند  تراپی فقط حدود ۳ تا ۵ دقیقه طول می‌کشد و شما باید فورا نتایج حاصل از درمان را احساس کنید. در صورتی که التراسوند تراپی به تسکین درد کمک کند می‌توانید از این روش بهره بگیرید. در صورتی که نتوانند به تسکین درد شما کمک کند پزشک از روش‌های درمانی دیگر برای کنترل استفاده خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای التراسوند تراپی


 اگرچه التراسوند یک روش درمانی سودمند است نباید از آن انتظار معجزه داشته باشید. هنگامی که از این روش برای اهداف درمانی استفاده می‌شود، به علت پایین بودن سطح انرژی این دستگاه، ریسک عوارض حاصل از آن به حداقل می‌رسد. در اکثر موارد التراسوند تراپی در بازه ۰/۸ تا ۰/۳ مگاهرتز قرار می‌گیرد. التراسوند تراپی یک روش غیر تهاجمی است که از آن برای درمان برخی از بیماری‌ها نظیر موارد زیر استفاده می‌شود:

  • درد ناحیه پایین کمر
  • تاندونیت
  • روماتیسم مفصلی
  • اسپاسم عضلانی
  • از بین بردن بافت اسکار زیر سطح پوست
  • کاهش تورم از طریق بهبود جریان خون
  • پیدا کردن شکستگی‌های خفیف

 التراسوند تراپی چیست؟


درمانی روشی است که توسط متخصص فیزیوتراپی برای درمان اختلالات اسکلتی عضلانی مانند درد و خشکی افزایش جریان خون بهبود مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش قسمت سر التراسوند در تماس مستقیم با پوست قرار می‌گیرد و از ژل برای لرزش راحت دستگاه استفاده می‌شود. ژل وظیفه انتقال امواج التراسوند از دستگاه بدن را برعهده دارد. پزشک سر دستگاه را روی موضوع مورد نظر که دردناک است یا دچار خشکی شده و به ترمیم نیاز دارد قرار میدهد. امواج التراسوند که از دستگاه ساطع می‌شود به علت لرزش درون دستگاه تولید می‌گردند. این امواج از طریق پوست و به وسیله دستگاه آغشته به ژل باعث لرزش بافت‌های نرم موضع مورد نظر می‌شوند. لرزش ایجاد شده به اشکال مختلف بر نسوج بدن تاثیر می‌گذارد. از دیرباز تا کنون التراسوند تراپی برای درمان درد عضلانی، اسپاسم عضلات، خشکی مفصل، آسیب دیدگی بافت مورد استفاده قرار گرفته است. مکانیسم اثر التراسوند تراپی مزایای منحصر به فردی را برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژی، بیماری لایم و سایر اختلالات مزمن که بافت همبند و عضله را درگیر کرده به ارمغان  آورده است.

 مکانیسم اثر التراسوند تراپی به چه صورت است


التراسوند تراپی به شیوه‌های مختلف در بافت‌های بدن تاثیر می‌گذارد. یکی از آثار التراسوند تراپی افزایش سرعت گلوبین خون و بهبود سطح اکسیژن رسانی است. التراسوند تراپی علاوه بر افزایش سطح هموگلوبین و اکسیژن دارای آثار گرمایی است و باعث افزایش دمای بافت می‌شود. ارتعاشات حاصل از کریستال‌های التراسوند در هنگام انتقال به بافت باعث ارتعاش بافت و افزایش دمای آن می‌شود افزایش دمای بافت باعث گشاد شدن عروق خونی و افزایش جریان خون خواهد شد. افزایش جریان خون به خروج مواد زائد از بافت و جایگزین کردن آنها با مواد مورد نیاز برای عملکرد مناسب کمک می‌کند. التراسوند تراپی باعث افزایش توسعه پذیری رشته‌های کلاژن و کاهش گرانروی مایعات مورد در بافت می‌شود این امر به کاهش درد و خشکی با افزایش دامنه حرکات بدن و از بین بردن چسبندگی بافت کمک می‌کند.

التراسوند تراپی برای فیبرومیالژی بیماری لایم و اختلالات مزمن


 مکانیسم اثر التراسوند تراپی کمک شایانی به افرادی که از فیبرومیالژی و بیماری‌ها و اختلالات مزمن رنج می‌برند خواهد کرد. این بیماری‌های مزمن باعث تجمع مواد زائد درون بافت می‌شوند و مواد حاصل از متابولیسم باکتری و مولکول‌های التهابی در زمره مواد زائد قرار دارند. درد عضلات خشکی و التهاب آنها برخی از علائم بسیار شایعی است که به علت تجمع این مواد درون بافت‌های بدن ایجاد می‌شود.

 افزایش جریان خون

 التراسوند تراپی با افزایش جریان خون در بافت‌های بدن و دفع مواد زائد به بهبود این علائم کمک می‌نماید. افزایش جریان خون باعث اکسیژن رسانی به این بافت‌ها می‌شود، این امر با مزایای بسیار زیادی برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژی و سندروم خستگی مزمن همراه است زیرا تحقیقات نشان داده است که اکسیژن رسانی ضعیف به بافت‌های بدن در تشدید این عارضه نقش دارد. با افزایش اکسیژن رسانی، میتوکندری می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد علائم درد و خستگی در بیماران مبتلا به فیبرومیالژی و سندرم خستگی مزمن بهبود خواهد یافت.  افزایش جریان خون در التراسوند تراپی به سلول‌های سیستم ایمنی کمک می‌کند به بافت‌هایی که به علت نامناسب بودن جریان خون رسانی مسدود شده اند دسترسی داشته باشند این امر به سیستم کمک می‌کند بتواند پاتوژن‌های پنهان شده در این نقاط را هدف قرار دهد.

 تسکین درد

 التراسوند تراپی و تسکین درد کمک می‌کند و به طرز قابل توجهی باعث کاهش دردهای عضلانی اسکلتی در افراد مبتلا به بیماری مفصلی می‌شود.

 تحقیقات نشان داده است که می‌توان از التراسوند تراپی برای رفع زیست لایه استفاده کرد. زیست لایه به کلونی میکروارگانیسم‌هایی گفته می‌شود که درون سطوح بدن به هم می‌چسبند. زیست لایه به صورت هوشمند عمل کرده و میکروارگانیسم‌هایی پاتوزنیک درون کلونی را افزایش می‌دهد اما تاثیر منفی بر سلامت میزبان می‌گذارد. زیست لایه نقش بسیار مهمی را در بیماری لایم و سایر اختلالات مزمن ایفا می‌کند زیرا زیر لایه باعث فعال شدن پاتوژن‌هایی مانند برولی ( پاتوژنی که باعث بروز بیماری لایم می‌شود) و حفظ بقای آن در حضور آنتی بیوتیک می‌شود. التراسوند تراپی مزایای بسیار زیادی در درمان بیماری لایم و بیماری‌ مزمن عفونی دارد زیرا ارتجاع ارتعاشات آن به باکتری موجود در زیست زیست لایه فشار آورده و باعث اختلال در پیوستگی آن می‌شود .به علاوه هنگامی که التراسوند تراپی با لیزر درمانی ترکیب می‌شود می‌تواند به آزاد شدن گونه‌های اکسیژن کمک کنند. گونه‌های اکسیژن پاتوژن‌های را برای تخریب هدف قرار داده و با عفونت مبارزه خواهند کرد.

پارامترهای مربوط به التراسوند تراپی


 پارامترهای متعددی وجود دارد که می‌توان از آنها در التراسوند تراپی استفاده کرد. این پارامترها شامل فرکانس، حالت درمان، طول درمان، و محل درمان است. منظور از فرکانس تعداد ارتعاشات درهر ثانیه است که توسط دستگاه تولید می‌شود در هر ثانیه یک فرکانس که برابر با یک نگاه و معادل یک میلیون ارتعاش از تولید می‌شود فرکانس‌های التراسوند تراپی بین ۱ تا ۳ مگاهرتز متغیر است و از یک مگاهرتز برای بافت‌های سطحی و از سه مگاهرتز برای بافت‌های عمیق استفاده می‌شود. منظور از شدت درمان التراسوند تراپی تعداد کل انرژی لرزشی در موضع مورد نظر است که معمولاً به صورت وات بر سانتیمتر مربع بیان می‌شود. معمولاً سطح کاوشگر دستگاه التراسوند برابر با ۱۵ یا ۱۰ سانتی متر مربع است. منظور از حالت درمان این است که آیا ارتعاشات التراسوند در طول درمان به صورت مداوم اعمال می‌شود یا به صورت پالسی. منظور از زمان درمان زمان مورد نیاز برای انجام التراسوند تراپی است و منظور از محل درمان قسمتی از بدن است که تحت درمان قرار می‌گیرد.

 ایمنی التراسوند تراپی


 التراسوند تراپی یک روش بسیار ایمن است. به خاطر داشته باشید که قسمت سر دستگاه در طول درمان گرما تولید می‌کند اما اگر به درستی از آن استفاده شود ریسک سوختگی پوست تقریباً به صفر می‌رسد. باید از کاربرد التراسوند تراپی در نقاطی که دارای ایمپلنت فلزی است، دارای تومور بدخیم موضعی است. قرار دادن آن روی شکم زنان باردار، روی چشم، جمجمه یا بیضه خودداری کرد. هیچ قانون قانونی در خصوص سطح انرژی التراسوند تراپی و زمان انجام آن وجود ندارد اما بهتر است در  خصوص این موارد با پزشک خود مشورت نمایید.

 سوالات متداول در خصوص التراسوند تراپی


 برخی از سوالاتی که توسط افراد مختلف در خصوص التراسوند تراپی مطرح می‌شود عبارت است از:

 چگونه می‎توان از التراتون تراپی بهره گرفت

 اگر مایل به استفاده از التراسوند تراپی هستید باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید و تحت ارزیابی قرار بگیرید. پزشکان و افرادی که در زمینه درمان دستی تخصص دارند می‌توانند این روش درمانی را در مطب انجام دهند معمولاً هزینه جلسات التراسوند تراپی بسیار پایین است زیرا هر جلسه فقط حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. اگر پس از درمان با التراسوند تراپی در مطب پزشک بهبودی را احساس کردید می‌توانید برای استفاده شخصی خود اقدام به خرید یک دستگاه التراسوند تراپی نمایید. این امر یک سرمایه گذاری ارزشمند است زیرا شما از اهمیت و ارزش آن آگاه هستید. می‌توانید یک دستگاه کوچک خانگی را خریداری کنید و به کاهش درد و چسبندگی بافت عضلات و بهبود جریان خون و بهبود وضعیت بودجه خود کمک نمایید. اگر از مشکلات اسکلتی عضلانی رنج می‌برید می‌توانید از این روش برای بگیرید و زندگی خود را تغییر دهید.

 انواع تغییر یافته التراسوند شامل چه مواردی است؟

 التراسوند فونوفرز، شاک ویو تراپی خارج از بدن در زمره انواع التراسوند قرار دارند. درفونو فرز از انرژی التراسوند برای انتقال داروهای سبک مولکولی به صورت جلدی استفاده می‌شود در شاک ویو تراپی از امواج پر قدرت و متمرکز انرژی استفاده می‌گردد.

 در چه مواردی باید از التراسوند تراپی اجتناب کرد‌

 در مواردی که بیمار دچار بدخیمی موضعی است، در موضع تحت درمان دارای ایمپلنت فلزی است، دارای عفونت مزمن موضعی و ناهنجاری‌های عروقی است، یا فرد باردار است باید از این روش اجتناب کرد. باید در کودکان از قرار دادن مستقیم آن روی صفحه صفحات رشد، روی نخاع، روی چشم، جمعه و بیضه خودداری نمود. در صورتی که این روش مانند سایر روش‌های درمانی توسط افراد متخصص انجام شود با هیچ گونه عوارضی همراه نخواهد بود. باید قبل از انجام آن در خصوص همه نکات احتمالی با پزشک صحبت کرد.