انواع تکنیکهای فیزیوتراپی در حفظ و بهبود عملکرد مفصل وعضله:مزایا

فیزیوتراپی درمانی است که با هدف بهبود عملکرد مفاصل و عضلات شما انجام می‌شود. این درمان می‌تواند به افزایش حرکت، انعطاف پذیری، هماهنگی و قدرت شما کمک کند.

فیزیوتراپی توسط یک فیزیوتراپیست انجام می‌شود - پزشکی که در حفظ و بهبود حرکت و تحرک متخصص است. فیزیوتراپیست شما قبل از انجام هر گونه درمان درمورد مراقبت از شما مشورت خواهد کرد. این درمان ممکن است از آنچه در اینجا توضیح داده شده متفاوت باشد، زیرا برای رفع نیازهای شخصی شما طراحی خواهد شد. فیزیوتراپی ترکیبی از مراقبت‌های دستی، تجویز ورزش و تکنیک‌های خود مدیریتی است. فیزیوتراپیست شما می‌تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد که بعدا می‌توانید در خانه یا با کمک دیگران انجام دهید.

 

فیزیوتراپی نه تنها برای درمان آسیب‌ها و مشکلات اسکلتی عضلانی استفاده می‌شود. بلکه می‌تواند افراد را از سکته یا جراحی بهبود بخشد. همچنین در درمان بعضی از شرایط، مانند مولتیپل اسکلروز (ام اس)، استئوآرتریت و فیبروز کیستیک بسیار مفید است.

بنابراین می‌توان این گونه بیان کرد که فواید و خواص فیزیوتراپی بیش از مضرات و عوارض آن است.

دکتر فرخانی پس از تشخیص بیماری و شدت درد بیمار،از تکنیک‌های موثری در فیزیوتراپی از جمله درمان دستی،ماساژ،لیزر تراپی و بسیاری از موادر دیگر برای کمک به درمان و بهبود وضعیت بیمار بهره می‌گیرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های   03132367465 و 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

دلایل رایجی که افراد به دنبال کمک می‌روند


همه افراد می‌توانند از فیزیوتراپی در بعضی از مراحل زندگی خود بهره مند شوند. در حالی که فیزیوتراپیست‌ها به درمان آسیب‌ها شناخته شده‌اند، بسیاری از بیماران زمانی به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند که سلامتی خود را حفظ کنند و در شرایط خوب بمانند. برخی از مشکلاتی که فیزیوتراپیست‌ها درمان می‌کنند عبارتند از:

 • مشکلات قلبی ریوی - پیشگیری، بازتوانی و محافظت از افرادی که بیمار هستند و یا در معرض بیماری‌ها یا آسیب‌های مانند بیماری قلبی یا آسم هستند که قلب و ریه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فیزیوتراپیست‌ها به بیماران کمک می‌کنند تا برای عمل جراحی آماده شوند و یا بعد از عمل بهبود یابند و تمرینات و مداخلات دیگری را برای بهبود کیفیت زندگی تجویز می‌کنند.
 • سرطان، مراقبت تسکینی و لنف ادم- طیف وسیعی از نیازهای بیمار، از جمله درمان، مدیریت یا پیشگیری از خستگی، درد، خشکی عضله و مفصل، و ناشرطی سازی را برطرف می‌کند.
 • کنترل ادرار و سلامت زنان - بی اختیاری و اختلال عملکرد کف لگن در مردان، زنان و کودکان را مدیریت و جلوگیری می‌کند. فیزیوتراپیست در زمینه‌هایی مانند بارداری، زایمان، مراقبت بعد از زایمان، شیردهی، یائسگی، شب ادراری، پرولاپس، از دست دادن کنترل مثانه یا روده، و همچنین درمان مردان مبتلا به سرطان پروستات، فعالیت می‌کنند.
 • حمایت از بیماران مسن‌تر - از مراقبت‌های مبتنی بر شواهد برای ترویج دوران پیری سلامت و فعال در میان افراد مسن استفاده می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها که در منزل و خانه سالمندان کار می‌کنند از اثرات بیماری‌ها یا خطراتی نظیر پوکی استخوان، بی اختیاری و افتادن جلوگیری و یا آن را کنترل می‌کنند.
 • اسکلتی عضلانی – از بیماری‌های اسکلتی عضلانی جلوگیری و یا بیماران مبتلا به آن مانند مشکلاتی نظیر گردن درد و کمر درد را درمان می‌کنند. تکنیک‌ها شامل رفع مشکلات اساسی، جلوگیری از فشار و آسیب، و تجویز تمرینات و سایر مداخلات جهت بهبود تحرک است.
 • عصب شناسی - حرکت و کیفیت زندگی را در بیمارانی که آسیب جدی مغزی یا نخاعی در اثر تروما دارند، یا کسانی که از بیماری‌های عصبی مانند سکته مغزی، بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروز رنج می‌برند، بهبود میبخشد.
 • ارتوپدی - به بیماران کمک می‌کند تا از بیماری‌های حاد یا مزمن ارتوپدی مانند آرتروز، آرتریت روماتوئید و آمپوتاسیون جلوگیری کنند یا آن‌ها را درمان نمایند. فیزیوتراپیست‌ها همچنین به بیماران کمک می‌کنند تا برای جراحی ارتوپدی یا سایر بستری‌های ارتوپدی در بیمارستان آماده شوند یا از بهبودی یابند.
 • سلامت شغلی - از سلامت و رفاه کارگران حمایت می‌کند، خطرات ایمنی را در محل کار کاهش می‌دهد، از جراحات و بیماری‌ها جلوگیری و آن‌ها را مدیریت می‌کند و از کارگران در بازگشت به کار حمایت می‌کند.
 • اطفال (حمایت از نوزادان و کودکان) - هدف آن پیشگیری از شرایطی مانند پلاژیوسفالی (بد شکلی سر) یا حمایت از رشد کودک مانند درمان تاخیر در مراحل رشد از جمله نشستن و راه رفتن، لختی یا بیش فعالی است.
 • درد - مدیریت یا جلوگیری از درد و تأثیر آن بر عملکرد در بیماران با استفاده از رویکرد روان شناختی و رویکرد بین رشته‌ای است. فیزیوتراپیست‌ها با سایر متخصصان و مراقبت‌های اجتماعی کار می‌کنند تا درد را در مرحله حاد آسیب یا مشکل از جمله شناسایی عوامل خطر اجتماعی روانی که ممکن است منجر به درد مزمن شوند، کنترل نمایند.
 • ورزش – مانع از صدمات اسکلتی عضلانی و ورزشی در میان انواع افراد و ورزشکاران حرفه‌ای و یا تشخیص و درمان آن‌ها می‌شود.

انواع فیزیوتراپی


فیزیوتراپیست شما درباره علائم شما سوال خواهد کرد و شما را معاینه می‌کند. با همکاری شما، یک برنامه درمانی ایجاد می‌شود که برای شما مفید خواهد بود. فیزیوتراپیست‌ها با هدف درمان علائم شما و کمک به تقویت بدن شما کار می‌کنند، بنابراین در آینده بیشتر در برابر آسیب و یا خشکی محافظت خواهید شد.

تمرینات یا تکنیک‌هایی که فیزیوتراپیست شما پیشنهاد می‌دهد بستگی به این دارد که چرا فیزیوتراپی انجام میدهید. تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است از آنها استفاده کنند. مواردی که در زیر توضیح داده شده است معمولا در مراجعات به کلینیک (فیزیوتراپی سرپایی) استفاده می‌شوند.

همانند هر روش دیگر، خطراتی مرتبط با فیزیوتراپی وجود دارد. پزشکان احتمال این رخدادها را به صفر می‌رسانند زیرا مختص شما و درمان شما می‌باشد. از فیزیوتراپیست خود بخواهید خطراتی را که برای شما وجود دارد توضیح دهد.

یخ درمانی

یخ می‌تواند جزء اصلی درمان آسیب باشد. یخ به وسیله انقباض عروق خونی بعد از عمل، یک روش موثر برای کاهش و حتی جلوگیری از التهاب بلافاصله پس از آسیب است. یخ درمانی همچنین می‌تواند مفصل را متحرک‌تر نگه دارد و درمان دستی را افزایش دهد. اگرچه دشوار است که موثرترین پروتکل را تکمیل کرد، نشان داده شده است که استفاده از بسته‌های یخ در نواحی التهابی، تورم در آسیب‌های بافت نرم را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

گرما درمانی

نشان داده شده است که استفاده از گرما موجب کاهش درد و افزایش تحرک پس از آسیب‌ها- عمدتا شامل بافت نرم مانند عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها، می‌شود. با قابل انعطاف‌تر کردن بافت، درمانگر می‌تواند بهتر از ناحیه آسیب دیده را کشش دهد.

توجه: گرما فقط یک ابزار برای کمک به درمانگر در موثرتر کردن روش است، و نباید تمرکز اصلی برنامه درمانی باشد.

ماساژ درمانی


ماساژ می‌تواند به شل کردن عضلات و بافت‌هایی که گرفته (گره) شده اند کمک کند و همچنین می‌تواند درد و تورم را کاهش دهد.

ماساژ ممکن است برای تکمیل سایر انواع فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گیرد.

فیزیوتراپیست شما ممکن است از ماساژ برای کشیدن مایع اضافی از اندام‌های شما به سیستم لنفاوی استفاده کند. اگر لنف ادم دارید، که یک بیماری که باعث می‌شود مایع بیش از حد در دست‌ها یا پاهای شما تجمع یابد، این کار مفید خواهد بود.

ماساژ همچنین می‌تواند به شما در رفع فیبروز کیستیک کمک کند. فیزیوتراپیست می‌تواند با استفاده از روش ماساژ ویژه ای به نام پرکاشن، مخاط را از راه‌های هوایی شما برطرف کند.

درمان دستی

در طی درمان دستی، فیزیوتراپیست شما فشاری بر روی یک ناحیه دقیق از بدن شما، مثلا کمر وارد می‌کند تا آن را آزاد کند. ممکن است از فشار در حال افزایش یا فشار ناگهانی کنترل شده برای این کار استفاده کنند. تا حدودی نگرانی در مورد ایمن بودن درمان دستی کمر وجود دارد، اما در حال حاضر تصور می‌شود که همانند درمان‌های دیگر برای کمر درد بلند مدت، مفید است. اگر تحت درمان دستی قرار میگیرید، مطمئن شوید که توسط یک متخصص واجد شرایط انجام شود، تا خطر هر گونه آسیب کاهش یابد.

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان مکمل است که معمولا شامل قرار دادن سوزن‌های نازک در پوست شما در نقاط مشخص شده است. فیزیوتراپیست شما ممکن است از دیگر انواع فیزیوتراپی برای کمک به کاهش درد استفاده کند.

آب درمانی

آب درمانی مجموعه ای از تمرینات انجام شده در استخر آب است. آب گرم به شل شدن و محافظت از مفاصل و عضلات شما کمک می‌کند. همچنین می‌تواند مقاومت مفیدی را فراهم کند که می‌تواند به شما کمک کند تا قوی‌تر شوید. آب درمانی می‌تواند به عنوان مثال برای درمان درد و آرتروز کمک کننده باشد.
"ممکن است متوجه شده باشید که حمام کردن می‌تواند درد شما را کاهش دهد. این مسئله به این دلیل است که آب کمی از فشار وزن شما را از روی بدن برمیدارد. گرما همچنین می‌تواند ماهیچه‌های تان را شل کند و درد مفاصل را کاهش دهد. هیدروتراپی از این مزایا استفاده می‌کند تا شما بتوانید بیشتر از آن چه به طور معمول قادر انجام دهید، ورزش کنید.

الکتروتراپی

الکتروتراپی یک اصطلاح عمومی برای درمان‌هایی است که از انرژی الکتریکی سطح پایین استفاده می‌کنند تا درد شما را کاهش دهند و بهبودی را حاصل کنند. این درمان می‌تواند در ترکیب با انواع دیگر فیزیوتراپی استفاده شود. یک مثال می‌تواند تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) باشد که از پالس الکتریکی سطح پایین برای از بین بردن درد شما استفاده می‌کند. این درمان معمولا مانند حس سوزش احساس می‌شود.

اولتراسوند

اولتراسوند با استفاده از امواج صوتی (غیر قابل شناسایی توسط گوش انسان) برای تولید گرما در عمق بدن، می‌تواند به شل شدن بافت‌ها برای آمادگی جهت درمان دستی یا ورزش کمک کند.

چگونه کار می‌کند: درمانگران از یک دسته یا عصا (که متاسفانه نوع سحر و جادو نیست!) برای اعمال امواج صوتی به طور مستقیم - و ایمن - به پوست استفاده می‌کنند. همچنین نشان داده شده است که التراسوند سرعت بهبودی رباط‌ها را در همتایان خزدار ما (به عنوان مثال: موش‌ها) افزایش می‌دهد، اگر چه مطالعات بیشتری لازم است تا نشان دهد آیا این امر برای ما صادق است یا خیر.

لیزر توان پایین

لیزر درمانی از طول موج‌های خاص نور برای تحریک بهبود استفاده می‌کنند (به خوبی در زیر پوست است، بنابراین شما چیزی احساس نمی‌کنید). بهترین توصیف موردی: این درمان می‌تواند به کاهش التهاب، خستگی عضلانی و درد کمک کند. همچنین می‌تواند به درمانگر اجازه دهد که مفصل آسیب دیده را راحت‌تر و با ناراحتی کمتر به اطراف حرکت دهد.

تراکشن

هنگامی که شما ایستاده باشید، ستون فقرات شما به طور مداوم وزن شما را تحمل می‌کند و باعث می‌شود بهبودی درد کمر دشوار شود. تراکشن شامل جداسازی مهره‌ها می‌باشد تا فضای بیشتری برای عصب‌ها ایجاد شود و فشرده سازی کمتری روی غضروف دیسک باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تراکشن می‌تواند برای کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیسک کمر موثر باشد. و از آنجایی که شامل قرارگیری زیر تیغ جراحی نیست، می‌تواند گزینه درمانی موثر برای افرادی باشد که نمی‌توانند از دوره بهبودی طولانی مدت را بگذرانند.

تحریک الکتریکی کاربردی

این درمان واقعا الکتریکی نیست. تحریک الکتریکی، که به ESTIM  نیز شناخته می‌شود، یک روش درمانی معمول برای بازگرداندن عملکرد عضلانی پس از آسیب‌های وارده است. با استفاده از یک محرک الکتریکی جزئی، اما ثابت، درمانگران می‌توانند انقباضاتی برای عضلات ایجاد کنند که در غیر اینصورت ممکن است در حالت سکون باقی بماند. این کار باعث می‌شود که جنبش و عملکرد مناسب زودتر از تکیه بر ورزش محض، به دست آید. در حالی که ESTIM قادر به بازگرداندن حرکت در همه موارد نیست، تحقیقات نشان می‌دهد که طی چند هفته می‌تواند بهبودی پس از جراحی ACL و جراحی جایگزینی کامل زانو را تسریع کند. تحقیقات بیشتر استفاده از ESTIM به عنوان یک گزینه درمانی موثر برای بازگرداندن عملکرد در بیماران همی پلژی (کسانی که یک طرف بدنشان فلج است) را تایید می‌کند.

ورزش‌های دامنه حرکتی

اگر شما مفاصل خشکی داشته باشید، این تمرینات می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری کمک کند. تمرینات دامنه حرکتی ممکن است به شما کمک کند تا حرکت خود را پس از سکته مغزی یا دوره‌ای طولانی استراحت مطلق به دست آورید. جلسات فیزیوتراپی شما ممکن است شامل شما انجام تمرینات و کشش دادن خود باشد و یا با حمایت فیزیکی فیزیوتراپیست انجام شود.

ورزش‌های تقویت کننده عضله

این تمرین‌ها برای افزایش قدرت عضلات و مدت زمانی که می‌توانید ورزش کنید (استقامت شما) مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین برای بهبود "ثبات مرکزی بدن" - قدرت ماهیچه‌های شکم استفاده شوند. این ورزش‌ها برای حفظ ژست و تعادل مناسب هستند. و احتمالا شامل تمرینات مقاومتی (حرکت عضلات شما در برابر نوعی نیرو) می‌باشد. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست شما ممکن است از شما بخواهد از کش‌های ورزشی، وزنه یا وزن بدن خود استفاده کنید.

فیزیوتراپیست شما ممکن است بتواند تمرینات مناسب را برای شما پیشنهاد کند.

 • تمرینات ورزشی مقاومتی: می‌تواند به حمایت و محافظت از مفاصل و رباط‌ها کمک کند.
 • ورزش‌های ثبات مرکزی: می‌تواند به ترمیم عضلات گردن، شانه‌ها، تنه، لگن، باسن و زانو کمک کند.
 • کشش ساق پا، عضلات چهارسر، همسترینگ، قفسه سینه، شانه و سه سر، سفتی و خطر آسیب را کاهش می‌دهد.